EKONOMİ, TURİZM VE SAĞLIK
HARUN GÜLMEZ

HARUN GÜLMEZ

EKONOMİ, TURİZM VE SAĞLIK

10 Aralık 2013 - 14:55 - Güncelleme: 10 Aralık 2013 - 14:56

 

Her ne kadar farkında olmasak ta sağlık sahip olduğumuz en önemli hazinedir. Sağlık, ancak kaybedildiği zaman farkına vardığımız ve önemini anladığımız bir unsur olmaya devam ediyor.

 

Yaşadığımız çevredeki sağlık hizmetleri hakkında arştırma yapmak ve bilgi sahibi olmak pek aklımıza gelmez. Oysa otomobil dünyasındaki gelişmeler, cep telefonları yada moda günlük hayatımızda en çok sohpet edilen konuları oluşturur. Ülkesinde yeterli sağlık hizmeti ve ya profesyonel insan kaynaklarının yokluğu bireylerin sağlıklarına kavuşabilmek için başka ülkelere seyahatini zorunlu kılmıştır. Bu durum zamanla turizm ile ortak anılmaya başlanmış ve yeni bir ‘’sağlık turizmi’’ kavramı geliştirmiştir.

 

Sağlık turizmi zaman içerisinde gelişerek üç ana başlıkta toplanmıştır.

 

1.    Tıp Turizmi (Hastanelerde tedavi ve ameliyat gibi  işlemler )

2.    Termal Turizm (Termal Tesislerde rehabilitasyon ve dinlenme hizmetleri )

3.    Yaşlı ve Engelli Turizmi (Geriatrik tedavi merkezi veya yaylalarda sosyal         aktiviteler ile birlikte uzun süreli konaklamalar )

 

Sağlık turizmi, seyehat edilen ülkelerde önemli sosyoekonomik gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. Ülkelerin tanınmasına, kültürel ve ticari ilişkilerin genişlemesine olanak sağlamıştır.

 

      Kuzey Kıbrıs çok eski olmayan bir döneme kadar sağlık alanında, başta Türkiye olmak üzere yurtdışından hizmet almakta idi. Son dönemlerde yapılmış olan isabetli yatırımlar Kuzey Kıbrıs’ta önemli yol alınmasını sağlamıştır.

 

Peki,  insanlar ne sebeple başka ülkelerde tedavi olmak istiyor ?

 

1. Ülkesinde yüksek teknolojili sağlık hizmetleri ve profesyonel insan kaynaklarının    azlığı veya yokluğu,

2. Tedaviyle birlikte tatil yapma arzusu,

3. Sağlık hizmetlerinin kendi ülkelerinde pahalı olması,

4. Çok daha kaliteli sağlık hizmeti almak istenmesi,

5. Kendi  ülkesinde  herhangi bir sebepten dolayı ameliyatının bilinmesini ,istenmemesi (Estetik Cerrahisi, İnfertilite tedavisi vb.)

6. Ülkesinde iklim ve coğrafi olarak tatil için kısıtlı imkan olduğu durumlarda yapılan turizm hareketliliği (ormanlık, yaylalar, tarihi ve kültürel zenginliği olan  ülkeleregidiş),

7. Kronik hastaların, yaşlıların ve engellilerin başka ortamlara gitme  ve tedavi olma isteklerinin oluşması,

8. Kişinin hayata tutunma ve yaşam isteği.

 

Sonuç olarak sağlık turizmi çok çeşitli olup bir çok sebebi içinde barındırmaktadır.

 

Neden Kıbrıs ?

 

Kuzey Kıbrıs son yıllarda sağlık alanında yeni yatırımlar yaparak hastanelerini dünyada kullanılan en son cihazlar ile desteklemiştir. Dünya genelinde uygulanan tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ve bu konuda yeterli ve yetenekli tıp adamlarının istihdamı Kıbrıs’ın gelişimine katkı sağlamıştır.

Kıbrıs çoğrafi konumu itibariyle Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Afrika’nın kesişme noktasında yer alması nedeniyle yüzyıllarca sıtıratejik önem taşımıştır. Bu konum bugün turizmin, ekonominin ve sağlığın gelişmesinde rol oynaktadır.

Kıbrıs pazarının en başında İngiltere gelmekte ve buda Kıbrıs için çok büyük bir avantajdır. Şu anda İngilterede Cross over çalışması yapılmakta ve eğer bu karar sonuçlanır ise İngiltere’de tedavi ve ameliyat için beklemekte olan hastalarını direk Kıbrıs’a yollayabilecektir. Şu anda İngiltere’de yatışsız tedaviler için iki senenin üstünde bekleme süreci vardır.

Kıbrıs İngiltere’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Fransa ve Türkiye’ye tanıtım çalışmalarına hızlı bir şekilde başlamıştır ve bu konuda başarılı olmuştur. Tatil için tercih edilen Kıbrıs, son günlerde sağlık turizmi için de hastalara cazip gelmektedir.

 

Talep edilen tedavi türleri nelerdir ?

 

Ülkemiz kozmetik, obezite ve plastik cerrahi konusunda tercih edilir  bir hale gelmiş bulunuyorlar. Ayrıca Kıbrıs,  IVF- Tüp bebek  ve diş tedavisinde çok başarılı olup dünyaya namını duyurmuştur.

 

Sonuç olarak; ülkemizin tabii ve tarihi zenginliklerini çevremiz ile birlikte paylaşabilmek hem kendimizin hem de çevremizin sağlıklı olmasına bağlıdır. Sağlık hizmetlerindeki kalite kendi geleceğimizi garanti altına aldığı gibi, bu hizmetlerin diğer ülke insanlarına da sunulması sağlıklı bir yaşam için ülkemizin şifa kapısı olmasını sağlayacaktır. 

 

 

Op. Dr. Harun GÜLMEZ

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

KOLAN BRITISH HOSPITAL BAŞHEKİMİ

Son Yazılar