29 HAZİRAN - GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

29 HAZİRAN - GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ

29 Haziran 2016 - 10:10

Brexit ardından zirve yapan riskten kaçma eğilimi, dün yerini kısmen de olsa dengelenmeye terk etti

Türkiye’de ise son günlerde normalleşme eğilimine giren dış diplomasinin olumlu yansımaları mali piyasalarda hissedilese de...

Güne pek ala çok keyifsiz ve moralsiz başlıyoruz

Avrupa’nın en yoğun havalimalarından biri olan Atatürk Havalimanını hedef alan alçak terör saldırısında onlarca can kaybı ve yüzün üzerinde yaralı var

Hepimizin başı sağolsun. Yastayız

Böyle bir günde ekonomi konuşmak çok zor. Bugünlük yüzeysel geçeceğim. Beni bağışlayın

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Küresel piyasalar, son 3 günlük zaman diliminde, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma yönünde sonuçlanan referandum sonrasında “acaba bundan sonra ne olacak?” sorusuna cevap bulmaya çalışırken, haliyle yaşanacak tahribatın ne boyutta olacağı da şimdilik cevapsız kalmış durumda. Bilinmezi sevmeyen piyasaların riskten kaçış eğilimli bir seyir izlemesine paralel, güvenli liman olarak rağbet gören altın, ABD tahvilleri ve Japon Yen’indeki değer kazancı dün itibarı ile yavaşlarken, ucuzlayan varlıklara kısmen de olsa tepki alımlarının yaşandığını görüyoruz. Aslında, İngiltere’de ciddi bir siyasi bunalımın yaşandığı ve kendi sınırlarını koruma yönünde son dönemlerde artan isteklere paralel diğer ülkelerin de referandum çağrısı yapabileceği ve AB’nin şu anda belki dağılma riski çok agresif bir söylem olsa da, Birliğin geleceğine kuşku ile bakıldığı bir dönemden geçiyoruz. Öte yandan, İngiltere cephesinde referandumun yenilenmesi yönünde imza toplanması ardından bağlayıcılığı olmayan hatta tavsiye niteliğinde olan referandumun Birleşik Krallık Parlementosundan onaylanmama ihtimali piyasalarda konuşuluyor. Önümüzdeki günlerde, İngiltere’nin kamuoyu görüşüne saygı duyup Birlikten çıkış yönünde süreci başlatması durumunda, yeniden geminin dalgalı, derin ve karanlıklara sulara süreklenebileceği kuşku götürmüyor. Kısa vadede yaşanan iyimserlik pek de inandırıcı gelmiyor.

Her ne kadar dünyanın gözü İngiltere ve kıta Avrupa’sına çevrilmiş olsa da, son günlerde Türkiye cephesinde önemli gelişmeler yaşandığının da altın çizmek gerekiyor. Mavi Marmara baskını ve Rus savaş uçağının düşürülmesi ardından İsrali ve Rusya ile soğuyan ilişkiler, diplomasi çerçevesinde yeni bir zemine oturtuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus mevkiidaşı Putin’e özür mektubu göndermesi ardından ikilinin bu hafta içinde telefon ile konuşacakları haberi bizzat Başbakan Binali Yıldırım tarafından dile getirildi. Öte yandan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun da 1 Temmuz'da Soçi’ye gideceğini de aktarmamız gerekiyor. Komşuları ile ciddi anlamda sorun yaşayan Türkiye’nin son günlerde kalkmış olduğu diploması atağına büyük önem veriyoruz. Konunun elbette nihai bacağı ekonomi üzerine etkileri ile taçlanacaktır. Rusya’nın, Türkiye’nin turizim ve ihracat anlamında ne kadar önemli bir ülke olduğu aşikar. Başta Rusya ile varılacak bir mutabakat Türk Mali piyasalarının olumlu ayrışmasına neden olabilir.

Brexit ardından özellikle FED’in 2016 yılında zaten pamuk ipliğine bağlı olan faiz artırım ihtimalinin de ortadan kalkması ve devamında merkez bankalarının yeni teşvikler sunabileceğine yönelilk beklentilerin yarattığı dünkü iyimser hava, içerde ise dış diplomasinin tetiklediği iyimserlikle birleşince, Türk Lirası gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel ve belki bir nebze daha günü iyimser tamamladı. USD/TL kuru 2,90 seviyesinin hemen altını test ederken, Borsa İstanbul günü % 2,4 yükselişle 77 bin puan seviyesine yakın tamamladı.  

Buraya kadar az çok tahmin edilen gündem çerçevesinde birşeyler yazmaya çalıştım. Bu noktadan sonra ise klavyem ağırlaşmaya başlıyor. Yitirilen onlarca masum can, günahsız birçok küçük çocuk yüreklerimizi dağlıyor. Atatürk Havalimanını hedef alan alçak terör saldırısı ardından güne kuşkusuz yas havasıyla başlıyoruz. Ancak, finansal piyasalarda, birçok kez şahit olduğumuz üzere,  tepkisiz kalma davranışı yine hakim görünüyor. USD/TL kurunun güne psikolojik 2,90 seviyesinden ilk işlemlerde başladığını görüyoruz. Dışarda Brexit bilinmezi, içerde ise iç güvenlik endişeleri nedeniyle temkinli tarafta kalmakta büyük fayda görüyoruz. Tekrar başımız sağolsun. Yaralılara acil şifalar dilerim. Hayatını kaybeden kardeşlerimize ise Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah son olur!

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU 

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Son Yazılar