BAŞ AĞRISINA ETKİLİ ÇÖZÜM; NÖRALTERAPİ
DİDEM GÜLMEZ

DİDEM GÜLMEZ

BAŞ AĞRISINA ETKİLİ ÇÖZÜM; NÖRALTERAPİ

21 Aralık 2014 - 22:29 - Güncelleme: 21 Aralık 2014 - 22:32

Baş ağrıları tüm dünyada hekime başvurularda en sık dile getirilen yakınmayı oluşturmaktadır. Baş ağrılarının 300’den fazla farklı tipi vardır. Fakat baş ağrısından kurtulmak artık iğnelerle mümkün…..

 

Özel bir tedavi yöntemi olan Nöralterapi ile:

 

-Vücuttaki hücrelerde tamir bakım ve onarım faaliyeti başlatılır.
-Vücuttaki bağ dokularını kuvvetlendirilir.
-Bu dokularda kanlanmada ve oksijenlenmede artış sağlanır.
-Uykusuzluk, sabah yorgunluğu, halsizlik, stres gibi durumları ortadan kaldırır.
-Beldeki ve boyundaki yapısal bozukluğu tedavi ederek, beyne kan ve oksijen gitmesini sağlar.
-Damarların iç cidarlarındaki tahribatı ve pıhtılaşmayı dağıtır.
-Ödem çözücü özelliği sayesinde, damarlar ve sinirlere yapılan baskıyı önler. Rahatlayan sinirler sebebiyle ağrı ve şikayet ortadan kalkmış olur.
-Vücudu zindeleştirir, gençleştirir.

 

Primer (birincil) baş ağrıları:


Baş ağrısını açıklayacak herhangi bir sistemik ve/veya beyin hastalığı olmuyor. Bu grupta migren, gerilim tipi baş ağrıları, küme baş ağrısı gibi baş ağrısı tipleri yer alıyor.

 

 

Sekonder (ikincil) baş ağrıları:


Bu grupta beyinde ve/veya sistemik olarak bir hastalık bulunuyor ve ağrılar bu hastalıkla ilişkili oluyor.

 

Baş ağrısının hangi grupta olduğunu belirlemek için, geniş bir anamnez (öykü), nörolojik muayene, beyin görüntülemesinin yanı sıra , kan ve idrar tahlilleri, EEG (elektroensefalografi), gereken durumlarda lomber ponksiyon (belden su alma) işlemleri yapılması gerekebiliyor.

 

 

PRİMER BAŞ AĞRILARI

 

GERİLİM TİP BAŞ AĞRILARI: Bu baş ağrıları kaslarda gerginlik ve stres sonucu ortaya çıkmaktadır. Hastalar baş ağrılarını genelde basınç ya da gerilme şeklinde tarif ederler. Ağrılar genelde iki taraflıdır, aşırı fiziksel aktiviteyle artmaz. Bulantı, kusma, ışık ve ses hassasiyeti olmaz.  

 

 

KÜME BAŞ AĞRILARI: Genelde erkeklerde görülür. Ağrı çoğunlukla göz çevresi ve şakakta yoğunlaşır ve tek taraflıdır. Gözde kızarma, yanma, sulanma gibi belirtiler olabilir. Ağrı çok hızlı başlar, 10-15 dakikada zirve yapar ve 30-45 dakikada sonlanır. Ataklar alkol, sigara ve damarlarda genişlemeye yol açan ilaçları kullanmakla tetiklenebilir.

 

 

MİGREN :  En sık primer baş ağrısı nedenidir. Damarsal kökenli, akut ataklarla giden kronik bir hastalık. Yüzde 70’inde ailede migren öyküsü bulunur. Migren atakları sırasında hastaların yüzde 80’inde şiddetli baş ağrısı ve buna eşlik eden bazı bulgular (ses ve ışıktan etkilenme, bulantı, kusma, vb.) görülüyor. Hastalık, hem günlük yaşam kalitesini düşürmekte hem de iş gücü kaybına neden olabilmektedir. Ataklar sırasında birçok hasta sessiz ve karanlık bir odada yatma ihtiyacı hissetmektedir.

 

   Adet dönemi, yumurtlama dönemi, doğum kontrol hapı kullanımı, hormon yerine koyma tedavileri gibi hormon dengesinde değişiklik yapan durumlar, alkol, konserve yiyecekler, aspartam (tatlandırıcılarda bulunur) gibi maddeler, çikolata, eski peynir, öğün kaçırma gibi beslenme ile ilgili durumlar, stres, üzüntü, depresyon, aşırı fiziksel aktivite ve yorgunluk, aşırı ve parlak ışıklı, floresan aydınlatmanı mekanlar, uykusuzluk, aşırı uyku, damarlarda genişleme yapan bazı ilaçlarlar atakları tetikleyebilir.

 

Bir baş ağrısının nedeninin tespit edilmesi tedavideki en önemli adımdır. Bunun için modern tıp yöntemleri kullanılarak ( MR, Kan tetkikleri, Nörolojik konsiltasyon) baş ağrısının nedeni tespit edilmeli ve kafa içindeki bir patolojiye bağlı olup olmadığı belirlenmelidir. Bu bilgiler ışığı altında baş ağrısının primer baş ağrıları grubunda olduğu saptanırsa uygulanan Nöralterapi ile tedavisi sağlanabilir. Bu tedaviler ile migren ve baş ağrıları atakları hastalarında verilen önerilere uyması sonucunda 6 ayda 1’e veya senede 1’e inmektedir.

 

DR. DİDEM GÜLMEZ

[email protected]

www.drdidemgulmez.com

Son Yazılar