YATIRIM ZİRVESİ İÇİN GERİ SAYIM
ATIL AYAZ

ATIL AYAZ

YATIRIM ZİRVESİ İÇİN GERİ SAYIM

10 Haziran 2016 - 01:03

 

Kelime anlamı olarak ekonominin karşılığı; üretim, ticaret, dağıtım ve tüketim, ithalat ve ihracattan oluşan insan aktivitesi.. Yani bireyin ihtiyaçlarını karşılamada yapılan her türlü faaliyetleri içeriyor ekonomi.

Ekonominin seyri de toplumun refahını, huzurunu, siyasetin geleceğini tayin ediyor.

Yani güçlü ekonomi, güçlü toplum anlamına geliyor bir nevi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çözümü konuşuyor. Kuzey ve Güney Kıbrıs arasında müzakere masası yaşanan aksaklıklara rağmen devam ediyor, gelişmeleri izliyoruz.

Çözüm olsa da, olmasa da KKTC’nin ekonomik açılımlara ihtiyacı var.

Görünen köy kılavuz istemez, bu ekonomik düzen, bu ülkeyi taşımıyor ve biliyoruz ki taşıma suyla da değirmen dönmüyor.

Yanlış kararlar, aksilikler, kötü örnekler derken birçok kişi gelecekten umudunu kesmiş neredeyse. Her adımda bir lanet okuyor. Çözüm bu mu peki, hayır değil. İnanmak lazım, istemek lazım ve proje üretmek şart.

Uluslararası Diplomatlar Birliği, KKTC’nin potansiyeline ve geleceğine inanıyor. Bu doğrultuda da bu yıl ikinci kez Uluslararası Kıbrıs Yatırım ve İşbirliği Zirvesi’ni düzenliyor. Kritik tarih 8 Ekim.

Yani 8 Ekim Cumartesi günü ekonominin nabzı Girne’de atacak. Yerli ve yabancı yüzlerce iş insanı yeni projeler için masaya oturacak. Alanında lider, dünya ekonomisinde söz sahibi markalar, KKTC için beyin fırtınası yapacak.

İlki çok ses getiren, ikincisinde çıtanın çok daha yükseleceği zirve için özel misafirlerimiz vardı. Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW) Kıbrıs Temsilcisi olarak karşıladım heyeti. DMW Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik, DMW AB Danışmanı Musa Karademir ve DMW Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Özgöker ile resmi temaslarda bulunduk.

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nu ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun’u ziyaret ettik. Çok keyifli geçti tüm toplantılar. Başbakan Özgürgün himayesi altına aldı zirveyi, koordinasyon görevini de Sunat Bey üstlendi. Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız zirve için resmi olarak da geri sayıma başladık artık.

Peki ne olacak 8 Ekim’de?

Yatırıma dair her şey var diyebilirim bu zirvede. Dev projeler de olacak, o projeleri hayata geçirecek uluslararası sermaye sahipleri de. KKTC ekonomisi için ihtiyaç taşıyan her tür yatırım masaya yatırılacak. Sadece otel, sadece üniversite olarak kısıtlamasın kimse bu girişim başlığını.

Milyarlarca dolarla telaffuz edilen tarım projeleri, KKTC’yi teknoloji üssü yapacak hamleler ve büyük ses getirecek finans yatırımları var ajandada..

Ezber bozacak katılımlar da olacak 8 Ekim’de gerçekleşecek yatırım zirvesine. Şimdilik çok fazla açık vermeden nasıl paylaşırım bilmiyorum ama, yatırım ağı dünyayı saran, köklü markaları ekonomi dünyasına kazandıran, herkesin kuşkusuz hayranlıkla izlediği, bugüne kadar yüzbinlerce kişiye iş kapısı açan çok çok özel bir isim de bizimle olacak zirvede. İsmine özel bir oturum düzenlenecek..

Biz inanıyoruz, yatırımcılar da inanıyor KKTC’ye. Tek engel var, o da bir an önce en aza inmesi gereken bürokratik engel. Tabi sadece o değil. Bence yatırımcının önünü tıkayan bir başka faktör de, önüne gelenin bilinçli ya da bilinçsiz bir şeklide yatırım danışmanlığı yapması. Bazen de onların sevk ettiği yanlış yollar engel olarak çıkıyor yatırımın ve yatırımcının önüne. O yüzden bu hususlara dikkat ederek yol alıyoruz bu zirvede.

Biz geri sayıma başladık. 8 Ekim tarihli Uluslararası Kıbrıs Yatırım ve İşbirliği Zirvesi için heyecanlıyız.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’in de resmi olarak takip ettiği bu zirve, KKTC için güçlü bir hamle olacak.

Heyecanımızı ve detayları sizlerle paylaşmaya da devam edeceğiz.

 

ATIL AYAZ 

EKONOMİ KIBRIS GENEL YAYIN YÖNETMENİ

DMW ULUSLARARASI DİPLOMATLAR BİRLİĞİ KIBRIS TEMSİLCİSİ

Son Yazılar