ENGELLİ - YAŞLI - SURİYELİ
ALİ TEZEL

ALİ TEZEL

ENGELLİ - YAŞLI - SURİYELİ

19 Aralık 2013 - 21:36 - Güncelleme: 19 Aralık 2013 - 21:38

Engelli ve yaşlıları muhtaçlık kriteri ile yaktılar

Muhtaçlık kriteri Ağustos ayında değiştirildi ve binlerce engelli ve 65 yaşından büyük aylıklarından oldular. Ancak ne hikmetse, yandaş medya ve yandaş sosyal güvenlik yazarları bu haberi verirken 65 yaş ve özürlü aylığı alanların sayısı 400 binden bir milyona çıkacak diye verdi.

Ali bey, 2006 yılından beridir özürlü ve muhtaç olarak SGK’dan özürlü aylığı alıyordum bu ay aylığımı kesmişler. Hiçbir gelirim yok olduğu halde sebebini sordum, senin gelirin yok ama abinin epey geliri var sebep bu dediler. Ben şimdi ne yapacağım? Bu aylığım devam etmez mi? Selahattin Yılmaz

 

2022 sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun”daki muhtaçlık kriteri 2013 yılı Ağustos ayında değiştirildi. O güne kadar muhtaç sayılma kriteri aylık 124 liradan 243 liraya çıkması önce iyi bir şeymiş gibi gösterildi ama aslında vatandaş için güzel değildi.

 

İlgili maddeye göre; Sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlananlar ile uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışanlar veya nafaka bağlanmış veya nafaka bağlanması mümkün olanlar hariç olmak kaydıyla, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilen 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına, muhtaçlık hali devam ettiği müddetçe (1.620) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanır.

 

Birinci fıkra kapsamına girenlerden, her ne nam altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden fazla olanlar ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olan kimseler muhtaç kabul edilemez ve kendilerine aylık bağlanamaz…”

 

***KİŞİ DEĞİL AİLE BAZ ALINMAYA BAŞLANDI

2013 Ağustos ayına kadar sadece kişinin gelirine bakılırken, bu tarihten itibaren özürlü veya 65 yaşından büyük kişinin birlikte ikamet ettiği AİLE’nin gelir ortalaması alınmaya başlandı. Yani, artık sadece engelli veya 65 yaşından büyüğün geliri olup olmaması önemli değil, bu kişilerin beraber oturduğu AİLE’nin geliri dikkate alındığı için binlerce engelli ve yaşlı aylığından oldu. Yapabileceklerinize gelince, öncelikle İdare Mahkemesinde dava açmanızı öneririm zira, dere geçerken kural değiştirilince bu kural sadece Ağustos 2013’den sonra aylığa başvuracaklar için geçerli olmalıdır. Sizler için değil. Öte yandan seçim dönemlerine giriyoruz siyasilerden bu konuda yardım talep edin ve yasayı değiştirsinler.

 

Suriyeliye serbest Türklere yasak

Son yıllarda ülkemize Arap turist çok sayıda gelmeye başladı. Ancak, bu turistlere hizmet eden turizm çalışanlarının başı dertte. Turizm şirketleri vergi levhası, taşıma ve TURSAB belgeleri olduğu halde turizm hizmetinde sıkıntılar yaşamaya başladılar. D2 belgesi gerekmediği halde 8+1 ve aşağısı olan A grubu Seyahat Acentalarının özel mal varlığı olan araçlar yolda çevirmeye maruz kalarak Korsan taksi muamelesi yapılarak bağlanıyor. Ancak, araç Suriye plakalı ise veya sürücüsü Suriye’li ise işlem yapılmıyor.

Turizm şirketinin aracı, içindeki yabancı turist indirilip bir köşeye çekilerek yetersiz bir İngilizce ile araç içerisinde bulunan sürücüyü tanıyor musunuz? Ne iş yaptığını biliyor musunuz? gibi sorularla turizm şirketi çalışanları rencide ediliyor. Turistler sanki yasadışı iş yapılıyormuş gibi korkutuluyor. İki kişilik bir turist aile için bile 20 kişilik araç zorunluluğu var. Bu gibi durumlarda araç kirası 100 Euro olması gerekiyorken 300 Euro’ya çıkabiliyor. Ve böylece turistler bu fiyatlardan şikayetçi oluyor. Bir süre sonra Arap turistler rotasını Bosna-Sırbistan gibi gelişen ama ucuz Avrupa ülkelerine çevirecek. Mutlaka bir çözüm bulunmalı.

 

ALİ TEZEL 

Son Yazılar