KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK..
ALİ ALPER AKTAŞ

ALİ ALPER AKTAŞ

KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK..

28 Ağustos 2014 - 14:55 - Güncelleme: 28 Ağustos 2014 - 14:57

 

 

Günlerdir piyasaların beklediği Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı sonuçlandı. Yapılan açıklamada, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı değişmeyerek yüzde 7,5 oranında sabit tutuldu. Faiz koridorunun üst bandı olan marjinal fonlama oranı ise yüzde 12’den yüzde 11,25’e indirildi.

 

Peki bu ne anlama geliyor?

 

Faiz koridoru üst bandı, Merkez Bankası’nın bankalara verdiği borcun faizidir. Bankalar, Merkez Bankası’ndan borç almaları karşılığında 100 TL için 12 TL faiz ödüyorlarken, bugünden itibaren 11,25 TL faiz ödeyecekler. Bunun sonucunda, bankaların tüketicilere verdikleri kredi faizi oranı da doğal olarak düşecek. Yani, kredi kullanacak insan sayısında artış olacak. Bir başka deyişle, piyasaya daha fazla Türk Lirası girerek para arzında artış meydana gelecek. Sonuç olarak Türk Lirası’nda değer kaybı gözlenecek. Dolar ve Euro, Türk Lirası’na göre daha da değerlenecek.

 

Merkez Bankası’nın bu hamlesine pek de anlam vermek mümkün değil. Enflasyon hedeflemesini uzun yıllardır başaramayan Merkez Bankası, bu hamlesi ile bu yıl sonunda yine mazeret mektubu yazacağa benziyor, zira düşük faizli banka kredileri ile birlikte toplam talebin artarak yüksek enflasyona sebep olması kuvvetle muhtemel.

 

Bir de komplo teorisi ortaya koymak istiyorum.

Son yıllarda Türkiye konut piyasasında bir “balon”dan bahsediliyor. Fiyatların hızla yükselmesi, balonun hızla şiştiğine ve patlamaya yaklaştığına benzetiliyor. Fakat geçtiğimiz günlerdeki haberlere göre Temmuz ayında konut satışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,2 oranında azalmış. Buna ek olarak, FED’in 2015 ikinci çeyrekte faiz artırımına gitmesi söylentileri de ortadayken, bu faiz artırımı ile piyasaların sarsılmaması için Merkez Bankası’nın da faiz arttırmaya mecbur olduğu bilinirken, acaba balonun patlamaması için bir miktar hava mı boşaltmak istediler? Yılbaşına kadar uygun kredilerle ev alma fırsatı doğmuş olup, aynı zamanda satışları hızlandırarak konut stoklarını biraz olsun eritme çalışmaları mı yapılacak?

 

Yorumu size bırakıyorum..

 

ALİ ALPER AKTAŞ

Son Yazılar