MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ İLE İMTİHANI


 

Bildiğimiz gibi Türkiye’nin en büyük ithalat kalemi enerjidir. 2014 Yılında enerji ithalatına yaklaşık 55 milyar dolar harcandı. Brent petrol 2014 yılı Haziran ayında 115 dolar iken, yaklaşık yüzde 60 değer kaybı ile 45 dolar seviyesini gördü. Yine 2014 Haziran ayında bir Amerikan Doları 2.08 Türk Lirası’na eşit iken, birkaç gün önce 2.45 TL seviyesini gördü. Bu da yaklaşık yüzde 18 değer kazandığını gösteriyor.

 

Enerji ithalatına bu kadar çok para harcayan Türkiye, Türk Lirası karşısında değer kazanan Dolar ile birlikte petrol fiyatlarının düşüşünden yeteri kadar yararlanamadı. Dolayısıyla enflasyon da beklendiği kadar düşmedi.  Merkez Bankası’nın dolar kurunu kontrol altında ve stabil tutması gerekirdi. Fakat 20 Ocak’ta yapılmaması gereken bir hamle ile politika faizini 50 baz puan indirerek 8.25’ten 7.75’e çekti. 20 Ocakta 2.33 TL olan Dolar kuru, 2 buçuk liraya merdiven dayadı. Bu daha ısınma turları, devamı gelecek!

 

Çünkü FED aylık 85 milyar dolarlık varlık alımını geçtiğimiz yıl Ekim ayında sonlandırdı. Bu yıl içinde de faiz artırımına gidecek.  Muhtemelen önümüzdeki yaz aylarında bir faiz artırımı gelecek ki bu da gelişmekte olan ülkelerden döviz çıkışları olacağı anlamına geliyor.

 

-Yatırımcının ilk kaçacağı ülke hangisi? 

- Kırılgan Beşlinin en kırılgan ülkesi olan Türkiye.

-Para çıkışlarını engellemek için ne yapılacak?

- Faiz artırımı.

 

20 Ocak’ta Merkez Bankası’nın yapması gereken politika faizinde değişikliğe gitmemek ya da 50 baz puan artış yapmak olmalıydı. Merkez Bankası, FED’in faiz artırımına karşı şimdiden önlem almalıydı. Şimdi yapılacak ufak bir artış ileride yapılacak büyük artıştan etkili olacaktır. İthalata bağımlı bir ekonomiye sahipken, Dolar kurunu kontrol altına almadan enflasyonun düşmesini bekleyemeyiz. Yüksek enflasyon varken de faiz indirimi beklemek yanlış olur.

 

Avrupa ülkeleri faiz indirdiler, indirirler çünkü enflasyon problemleri yok. Büyümeyi artırmak için İsviçre ve Danimarka eksi faiz uygulamaya başladı. Fakat Türkiye temkinli olmalıdır. Faiz indirimi konusunda cesur olunması gerektiğini söyleyen sayın yetkililer, bu cesaretin ileride Türkiye’nin başına dert açabileceğini de düşünmeliler. Son iki senedir “bir şekilde” ertelenen ekonomik kriz, bu sefer ertelenemeyebilir.

 

Dikkat etmek gerekir.

 

ALİ ALPER AKTAŞ