Reklam
  • Reklam
Yolsuzluk ve rüşvet araştırması yapıldı!..
Reklam

Yolsuzluk ve rüşvet araştırması yapıldı!..

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezinin Direktörü Mine Yücel, KKTC'deki kurumlara dair ilginç açıklamalarda bulundu... İşte detaylar...

Reklam
31 Temmuz 2018 - 10:54 - Güncelleme: 31 Temmuz 2018 - 11:58
Reklam

 

KKTC'de Yolsuzluk ve Rüşvet Araştırması!

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezinin (CMIRS) Direktörü Mine Yücel, üç ayda bir düzenli olarak Kıbrıslı Türklere yönelik araştırmalar yaptıklarını söyledi. Araştırma konuları arasında: Siyasi ve sosyal güven, bireysel öz güven, mutluluk, sağlık, yolsuzluk, trafik, gıda güvenliği,  taş ocakları, çevre, toplumsal değerler, şiddet vb. konular yer alıyor. Bu araştırmanın amacı ise Kuzey Kıbrıs'ı her bakımdan kalkındırmak ve vatandaşın sorunlarını ortaya koyup gerekli düzenlemeleri yapmak.

Ancak her yıl yapılan birçok araştırma sonucunda ortaya konulan sorun tespitleri ve çözüm önerileri askıda kaldığını vurgulayan Mine Yücel, bu durumu şu şekilde aktarıyor: "Araştırmacılar olarak bizlerin görevi toplumsal sorunları dile getirmek, bunları toplumun ve yönetimin gözü önüne sermektir. Ayrıca gerektiğinde de takibini yapmaktır. Biz de bu çerçevede eski yayınlarımıza sonuç alamadıkça yeniden bunları gündeme taşımayı uygun görüyoruz. Toplumsal hafızanın bir veya en fazla iki hafta geriye gidebildiği bir dönemde bu tür hatırlatmalara da maalesef gerek olduğunu görmekteyiz. Toplumumuz maalesef bir konuya gösterdiği duyarlılığı bir ya da iki hafta sürdürebiliyor en fazla. Sonrasında da bu duyarlılık ‘yatışınca’ yönetim ve yolsuzluklar hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam ediyor:

Yapılan "yolsuzluk ve rüşvet" araştırmasında vatandaş, ülkede rüşvet ve yolsuzluğun yaygın olduğunu söylüyor. Mine Yücel araştırma hakkında şunları söyledi: "Katılımcılardan farklı kurumlara bakıp da her bir kurumda kendilerinde yolsuzluğun 5 üzerinden ne derece yaygın olup olmadığını puanlamalarını istedik. Tüm puanlamaların ortalaması ise KKTC’de yolsuzluk yaygınlık puanını ortaya koymaktadır ki bu rakam 5 üzerinden 2.98’dir." Ayrıca vatandaş, ülkede yapılan yolsuzluk ve rüşvetin kurumlarda daha çok olduğunu söylüyor. Yolsuzluk ve rüşvetin 5 üzerinden puanlaması ise şu şekilde:

*Belediyeler: 5 üzerinden 3.79

*Gümrük: 5 üzerinden 3.75

*Hükümet: 5 üzerinden 3.45

*Vergi Dairesi: 5 üzerinden 3.44

*Tapu Daireleri: 5 üzerinden 3.23

*Özel sektördeki büyük şirketler: 5 üzerinden 3.17

*Meclis: 5 üzerinden 3.11

*Polis teşkilatı: 5 üzerinden 3.06

*Hastaneler: 5 üzerinden 2.84

*Mahkemeler: 5 üzerinden 2.83

*Sosyal Güvenlik Kurumu: 5 üzerinden 2.78

*Cumhurbaşkanlığı: 5 üzerinden 2.74

*Eğitim kurumları: 5 üzerinden 2.67

*Sayıştay: 5 üzerinden 2.50

*Başsavcılık: 5 üzerinden 2.50

*Ordu 5 üzerinden 2.02 puan

Yukarıdaki sonuçlarda görüldüğü üzere vatandaş, KKTC'de yolsuzluğun en çok yapıldığı yer olarak belediyeleri görürken en az yapıldığı yer olarak da orduyu görüyor.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Near East Sigorta 6 farklı pozisyonda münhal açtı! - Kıbrıs İş İlanları
Near East Sigorta 6 farklı pozisyonda münhal açtı! - Kıbrıs...
Cardplus'tan kullanıcılarına SMS Plus hizmeti!
Cardplus'tan kullanıcılarına SMS Plus hizmeti!