Reklam
  • Reklam
"YÖDAK’ın özerk yapısına siyasal darbe"

"YÖDAK'ın özerk yapısına siyasal darbe"

GAÜ Kurucu Rektör ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, yasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı’na değil, Bakanlığa bağlı bir YÖDAK'ın özerk yapısına siyasal bir darbe vurulacağını söyledi. İşte detaylar...

Reklam
24 Şubat 2017 - 09:44
Reklam

GAÜ Kurucu Rektör ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Kıbrıs Postası'na yaptığı açıklamalarda YÖDAK ile ilgili yapılan yasa değişikliği ile YÖDAK gibi özerk olamaması gereken bir kurumun gerek başkan gerekse üye seçimleri ve alınacak olan kararlarda siyasal tutumlar izleyeceğinin altını çizdi.

Akpınar, dünyadaki uygulamaların da yüksek öğrenimin bağlı olduğu bu gibi kurumların özerk, şeffaf ve demokratik olduğunu, tersine izin verilmediğini söyleyerek, “Geçmişte bunun örnekleri vardır. YÖDAK zaten istenilen konumda değildi. Ciddi sıkıntılar yaşanmıştı. Fakat şimdi özerk, bir YÖDAK’a her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

Üniversiteler Arası Koordinasyon Kurulu üyeleri ve Üniversite Rektörleri ile yapılan Yükseköğretim (Değişiklik) Yasa Tasarı ile ilgili çalıştay toplantılarında konsensüs ile alınan ve Rektörlerin imzalarını taşıyan kararlar ve önerilerin ise YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke tarafından Meclis'teki yasama komitesine verildiğini de hatırlatan Akpınar, “GAÜ de dahil 6 üniversite bu durum karşısında karşı görüş belirtiyor. Bunun görmezden gelinmesi kabul edilemezdir” dedi.

Akpınar, bu süreç sonrasında Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile yeniden görüşüleceğini de söyleyerek dünyada bu gibi durumların bildirileceği kurumlar olduğunu ve bizzat kendisinin bu durumu uluslararası alana taşıyabileceğini söyledi.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..