Reklam
  • Reklam
Yıllar süren dava sonuçlandı! İşte karar...

Yıllar süren dava sonuçlandı! İşte karar...

Kamuda çalışan doktorların özel sektörde de hizmet vermesine ilişkin 2 yıldır devam eden davanın sonucu açıklandı. İşte karar...

Reklam
01 Şubat 2017 - 15:50 - Güncelleme: 02 Şubat 2017 - 11:11
Reklam

Kamuda çalışan doktorların özel sektörde de hizmet vermesine ilişkin 2 yıldır devam eden davanın sonucunda Yüksek İdare Mahkemesi, kamu hekimlerinin ikinci iş yapmasını yasaklayan kararını açıkladı. Mahkeme, Sağlık Bakanlığı'na 6 ay süre verdi. Karar sonrası artık kamu hekimlerinin özel klinik veya hastanelerde çalışması yasak hale geldi. 

Mahkeme çıkışında açıklamalarda bulunan Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, şu şekilde konuştu:

"Bu uygulamanın durdurulmasıyla ilgili mahkemeye müracaatta bulunduk. Uzun duruşma sürecinden sonra mahkeme bugün kararını açıkladı. İddiaları değerlendirmiş ve neticede şartların oluştuğunu tespit ederek bizim lehimize karar verdi. Bugünkü kararında serbest çalışan hekimler lehine bir karar verdi ve idareye bu yasayı uygulamak için 6 aylık süre vermiştir.

Sadece Serbest çalışan Hekimler Birliği tek başına bir şikayet değildi. Bizim asıl talebimiz Anayasa Mahkemesi kararı var, Anayasa Mahkemesi önemli bir erktir. AYM bir maddeyi iptal etmiş buna rağmen iktidarlar böyle bir karar yokmuş gibi davranırlarsa hukuk devleti ortadan kalkar.

İki yıldır zorlu bir yol yürüdük. Karşıda hekimler, birbiriyle kavga ediyor gibi yorumlandı. Bizim istediğimiz tek şey vardı, AYM kararı vardı ve bunun uygulanmasıydı. Ders alması gereken biz değiliz başkalarıdır. Biz bir STK'yız. Çok zorlandık. Avukatımız bize sürekli destek oldu, hukukken doğru yolda olduğumuzu, sonuna gidebileceğimizi belirtti. Biz sona geldik. Tarihe geçecek bir karardır ancak zafer olarak addedemem. Yarından sonra özellikle Sağlık Bakanı, bundan önceki altı yılı harcadıkları gibi 6 ayı da harcamasınlar.

Bir mahkeme emri var. Biz takipçisi olacağız. Kendisinden talebim var. Kendisi mahkeme heyetine; 'aleyhime karar verirseniz uygulamam, istifa ederim' demişti. Çağrı yapıyorum: Mahkeme aleyhinize karar verdi. Ya bu kararı uygulayın ya da mahkemedeki şahadetinizin arkasında durup istifa edin. Kimsenin bizi ciddiye almadığı gibi, başaramazsınız, 40 yıldır usulsüzlük devam ediyor, size ne oluyor, sistemsizlik sistemdir diyenler bugün o sorunların bittiğini, sağlık adına yeni bir sayfa açılacağına inanıyoruz. Gayrı yasal zeminde çalışma şartları artık bitmiştir. Bir an önce yasal zemine dönsün meslektaşlarımız. Yasalar zemininde çalışsınlar. Maskeleri amaçları değil gerçek amaçları doğrultusunda çalışsınlar. Yarın erdemli ve onurlu birer hekim olarak istifalarını sağlık bakanlığına bıraksınlar, sağlık bakanlığının da önünü açsınlar."

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x