Reklam
  • Reklam
Yeni mezunlar, dijital kimliklerini oluşturarak rekabet avantajı...
Reklam

Yeni mezunlar, dijital kimliklerini oluşturarak rekabet avantajı elde edebilir...

Dünyanın en büyük küçük işletme odaklı teknoloji sağlayıcısı GoDaddy, internetin büyümesi ve gelişmesine paralel olarak yeni mezunların iş bulma süreçlerini kolaylaştırmak için online varlıklarını oluşturmalarının önemli olduğunu vurguladı...

Reklam
06 Temmuz 2018 - 10:09 - Güncelleme: 06 Temmuz 2018 - 10:31
Reklam

 

Dünyanın en büyük küçük işletme odaklı teknoloji sağlayıcısı GoDaddy, internetin büyümesi ve gelişmesine paralel olarak yeni mezunların iş bulma süreçlerini kolaylaştırmak için online varlıklarını oluşturmalarının önemli olduğunu vurguladı. GoDaddy’nin 2017’de ABD’de farklı sektörlerden 250 işe alım müdürü ve 1.000 öğrenci arasında yaptığı araştırma, rekabetin yüksek olduğu günümüzde yeni mezunların özgeçmiş web sitesi veya online portfolyo gibi bir dijital varlığa sahip olmasının önemini gözler önüne serdi.

GoDaddy EMEA Bölge Başkan Yardımcısı Stefano Maruzzi, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanındaki pek çok insan gibi Türkiye’dekiler de iş ararken LinkedIn gibi online platformlardan faydalanıyor. Bu tür web siteleri, yeni mezunların özgeçmişlerini paylaşmalarını ve farklı şirketlerdeki açık pozisyonları görmelerini sağlıyor. Ancak kendilerini daha ayrıntılı anlatmak isteyenler ve işlerinden örnekler sunmak isteyenler ne yapacak? Diğer yandan, bir işe alım müdürünün adayın ismini Google’da aratması durumunda en üstte hangi sonuç çıkıyor? Araştırmamıza göre her dört işe alım müdüründen biri adayların sosyal medya hesaplarına göz atıyor ve online varlıkları olup olmadığına bakıyor. Ancak işe görüşmesine gitmeden önce yeni mezunların yalnızca yüzde 50’si online platformlardaki faaliyetlerinin güncel olup olmadığını kontrol ediyor. GoDaddy’nin Web Sitesi Mimarı gibi kolay kullanılabilir, uygun maliyetli ürünler ile yeni mezunlar profesyonel görünümlü bir web sitesi kurarak, işverenlerin dikkatini çekme şanslarını artırabilirler.”

 

Y Kuşağı işe alım müdürlerinin yüzde 60’ı adayların dijital varlıklarını yakından inceliyor

GoDaddy’nin araştırması aynı zamanda Y Kuşağı işe alım müdürlerinin yüzde 60’ının adayların dijital varlıklarını yakından incelediğini ve bir adayın web sitesinin veya online portfolyosunun olmasının onlar için önemli olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya katılan işe alım müdürlerinin yüzde 24’ü online varlığına bakarak en az bir kişiyi işe almayı reddettiklerini belirtti.

Bunlara ek olarak, araştırma yeni mezunların yüzde 70’inin işverenlerin yeni eleman ararken online portfolyolara göz attığının farkında olduğunu ancak online portfolyo oluşturan yeni mezun oranının ise yüzde 32’de kaldığını gösteriyor. Bunu göz önünde bulundurarak bir online varlık oluşturmalarının yeni mezunlara rekabet avantajı sağlayacağı söylenebilir. Bu sayede kendilerini internette arayan işe alım müdürlerini profesyonel görünümlü, kaliteli bir dijital varlıkla karşılayabilirler.

 

Bir saatten kısa sürede profesyonel bir web sitesi oluşturmak mümkün

Maruzzi, yeterli teknik bilgilerinin olmadığını düşünenlere GoDaddy’nin Web Sitesi Mimarı ile bir saatten kısa sürede profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturabileceklerini hatırlattı. Google, mobil, sosyal medya ve sonuç elde etme odaklı bir şekilde tasarlanan Web Sitesi Mimarı, kullanıcıların hızlı bir şekilde kişiselleştirilmiş bir web sitesi kurmasını ve hızlıca yayına almasını sağlıyor.

Maruzzi, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Web Sitesi Mimarı, farklı sektörlere göre farklı şablonlar sunuyor ve yeni mezunlar da ilgi alanlarına, becerilerine ve/veya iş aradıkları sektöre göre bir seçim yaparak web sitelerini kurabilir. Web Sitesi Mimarı’nın İletişim Formu, Fotoğraf Galerisi ve Blog gibi bileşenlerinin yanı sıra sosyal medya ile kolayca entegre edilebilmesi sayesinde yeni mezunlar işe alım müdürlerine göstermek istedikleri içeriklere odaklanabilir ve kendilerini kendi kelimeleri, kendi görselleriyle anlatma şansını yakalayabilir. Bunlara ek olarak, web sitesini kurduktan sonra Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) üzerinde zaman harcamaları da isimleri arandığı zaman arama sonuçlarında daha üst sıralara gelmelerine yardımcı olabilir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x