Reklam
  • Reklam
TARİHİ TOPLANTI 5 KASIM’DA ZÜRİH’TE
Reklam
YURDAER GARİP

YURDAER GARİP

TARİHİ TOPLANTI 5 KASIM’DA ZÜRİH’TE

22 Ekim 2013 - 12:31 - Güncelleme: 22 Ekim 2013 - 12:39

 

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) ile Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu (KOP) arasında devam eden görüşmeler Zürih’te noktalanıyor. Çıkacak anlaşma metninde Kıbrıs Türk ve Rum Federasyonlarının atacağı adımlar yer alacak. Taraflar bu belgeyi alarak, ayrı ayrı Federasyon Genel Kurulu’nda onaya sunacak. Aynı gün aynı saatte onaya sunulacak belge kabul edilirse, Kıbrıs’ta yeni bir süreç başlayacak. Her şey yolunda giderse Kıbrıs Türk Futbolu’nun dış dünyaya yönelik önü açılacak.  

 

Peki içeride futbolun önünü kim nasıl açacak? KKTC deki futbolun bu günkü kabul edilemez ve sürdürülemez yapısın nedenleri arasında spor ambargosu gibi bir çok faktör bulunmasına karşın, en önemlileri arasında futbola yön verenlerin misyon ve vizyon eksikliği ile siyasilerin popülizme açık siyasi rant kulvarından çıkmadan oluşturulan sistemdir diyebiliriz. Futbolun, ekonomide gerçek değerine ulaşması için, layık olduğu yere varması için, yapılması gerekenler aslında o kadar zor değil. Yeter ki başta siyasiler olmak üzere ilgili kesimler üzerlerine düşeni yapsın.

 

KURUMSALLAŞMA ŞART

 

Kulüplerin yapısını düzeltmeden yapılan her şey, gerek KTFF gerekse diğer ilgili kuruluşların futbol adına atacağı her çağdaş adım havada kalacaktır. Futbolcuların hepsi sözleşmeli profesyoneller olsa ne olacak? Antrenörlerin hepsine Pro-Lisans verin nere yarayacak? Hakemlerin hepsi FIFA kokartlı olsa hangi üst düzey maçı yönetecekler? Televizyonlarda 12 kamera ile maçlar yayınlansa futbolumuz gelişiyor mu olacak? Zürih’deki KTFF ile KOP görüşmeleri sonuç verse, dışa açılsak FIFA ve UEFA bize kapılarını ardına kadar açsa biz hangi yapı ile bu dev arenada mücadele edeceğiz?

 

Futbolcusunun, antrenörünün, hakeminin, sağlıkçısının ve hatta KTFF bütçesinin önemli bir kısmının kaynağı futbol kulüpleridir. Kulüpler gerekli parayı nerden bulacak? Yoksa Spor Bakanlığı bütçesini %1 olarak belirleyip yeterli gören devlet futbola aktardığı 2,5 Milyon TL katkı payını 250 milyona mı çıkaracak?

Biz hala daha futbol emekçilerinin sigorta sorununu dahi çözememişken! Sahaların elektrik parasını bile ödeyemezken! Kısacası; kulüplerin yapısı değişmediği sürece futbolun ileriye gitmesi mümkün değildir. Dernekler yasası altında faaliyet gösteren kulüplere ve dolayısı ile futbola ilgili yasalar artık cevap veremiyor.

 

NE YAPILMALI

 

İvedilikle şirketler yasası altında kar amacı gütmeyen kuruluşlarla ilgili maddeye dayanarak yeni düzenleme getirilmeli. Spor kulüpleri dernek yapılarını koruyarak bu yasa altında birer şirket gibi faaliyet göstermeli. Kulüplerin denetimi yasal zemine taşınmalı. Gelir ve vergi yasası buna göre tadil edilmeli. Çok mu zor?  Yapılması gerekenler Futbol Çalıştayı 2013 Sonuç Bildirgesinde yayınlandı.

 

Kulüpler, KTFF ve futbolun diğer paydaşları üzerlerine düşen görevleri yapıyor. Futbolun marka değerini artırmaya çalışıyor, gözle görülür adımlar atıyor. Oluşturulan güven ortamında ilklere imza atıp destekleyicilerini ve dolayısı ile gelirlerini artırmaya çalışıyor. Peki siyasiler bunca zamandır ne yapıyor!? 

 

Çok geç olmadan Cek-Cak'lara artık bir son verip somut adımlar atılmalı. İlk adım olarak FUTBOL ÇALIŞTAYI 2013 kararlarını içeren yeni bir protokol imzalanmalı. Sonrası kolay; ilgili yasalar muhalefet engeline takılmayacak yasalar olması dolayısı ile Meclis'in işi de kolay. Gerekli yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra kriterleri, lig statülerini belirlemek KTFF’nin işi.  Zaten hazırlar. Sonrası bizim işimiz. Bekliyoruz! 

 

Ya da formalite icabı eski protokol copy-paste yapılır imzalar atılır. Katkının ilk dilimi ödenir. Sen sağ ben selamet, eski hamam eski tas. Başa geleni çekeriz. Hep beraber ağlamaya devam ederiz..

 

YURDAER GARİP

KKTC FUTBOL KULÜPLER BİRLİĞİ BAŞKANI 

Son Yazılar