Reklam
  • Reklam
KAYIT DIŞI FUTBOL!
Reklam
YURDAER GARİP

YURDAER GARİP

KAYIT DIŞI FUTBOL!

07 Mayıs 2013 - 23:06 - Güncelleme: 08 Mayıs 2013 - 09:45

 

 

Bir sektör, hatta bir endüstri olması gereken futbol ülkemizde; cam vitrini güzel, rafları düzensiz, deposu karmakarışık, hesabı kitabı defterlerde dağınık halde olan bir mahalle bakkalı gibi!

 

Takımlarla futbol;

 

KKTC'de Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun görev ve sorumluluğunda yürütülen FUTBOL organizasyonları çerçevesinde faaliyet gösteren kaç spor kulübü var biliyormusunuz? Tam 92! 48 kulüp süper, 1. ve 2. liglerde.. 44 kulüp ise yükselme liglerinde faaliyetde.

 

Sayılarla futbol;

 

Peki lisanslı futbolcu sayısı ne? Yaklaşık 4 bin. Tam 4 bin gencimiz bu sporu lisanslı olarak yapıyor. Müsabakalarda görev yapan hakem sayısı; 138. Takımların başında sahaya çıkan teknik adam sayısı; 74 teknik direktör, 157 antrenör A, 218 antrenör B, 16 antrenör C, 30 antrenör D ve 14 kaleci antrenörü olmak üzere, toplam 509 teknik adam.

 

Araya bir istatistik bilgi daha yerleştirelim. Teknik adamların içinde sadece 26 üniversite mezunu mevcut. Teknik adamlardan yaklaşık 85-100 arası sayıda kişi bir sezonda görev üstlenebiliyor.

Her kulüpde en az 7 kişilik bir ekibin yönetim kurulunda görev yaptığını var saysak, ortalama 644 kişi eder. Nerede ise 5 bin kişiyi aştık. Buna birde e diğer ilgili kişileri; kulüp çalışanlarını, sahalarda görev yapan sağlıkcıları, gözlemcileri, spor yazarlarını, futbol programcılarını, futbol federasyonu çalışanlarını ve kurullarında görev yapan onlarca insanı eklerseki küçümsenemeyecek sayılara ulaşırız.

 

Liralarla futbol;

 

Futbol aslında bir oyun ancak bu oyunu oynayabilmemiz için devletin bir yılda harcaması yaklaşık 5 milyon TL. Bu rakamın içinde proje harçamaları yok.! KTFF bütcesi belli, her dönem mali raporları bulabilirsiniz. Hakemlere ödenen üçretler belli. Hemen verebilirim rakamı size; bir sezonda yaklaşık 1,5 milyon TL .

 

Peki hakem, teknik adam, futbolcu ve diğer giderlerin de yer aldığı futbol kulüplerinin hararcamaları ne kadar? Her kulübün bütcesi ne? Devlet katkısı dışında kulüplerin gelirleri ve giderleri ne kadar?

 

İşte ‘’kayıt dışı’’lık tam da burada başlıyor. Birkaç kulüp dışında hiçbir kulübün raporlarında gerçek rakamlara ulaşamazsınız. Burada ancak ortalama bir hesapla bu rakamın 30 milyonun üzerinde olduğunu ifade edebilirim.

Kısaca, taraftarlar hariç beş binin üzerinde insanla ve en az 35 milyon harcayarak oynadığımız bir oyun futbol.

 

Yöneticlerle futbol;

 

Uzun uzun yazmaya gerek yok hemen belirteyim. Futbol kulüpleri penceresinden baktığınızda sadece bir avuç futbolseverin cefakarca, özverili bir şekilde çocuklara futbol oynatmak için çabaladığını görürsünüz.

Parasını ve vaktini sırf futbol aşkı için, sırf hizmet olsun diye şuursuzca demeyeceğim yanlış anlaşılmasın diye.. Plansız programsız ve hesapsız harcadığını görürsünüz. Tabiî ki günün sonunda şampiyonluk gelse bile mevcut durumun, futbolun yükünü ceken bu güzide insanları; yani kulüp başkan ve yöneticilerini bezdirmiş ve bıktırmış olduğunu görürsünüz.

Bir başka pencereden baktığınızda ise futbolun kayıt dışı tarafının oluşturduğu kayıpları görürsünüz.

Sözkonusu kayıplar başlı başına ayrı bir yazı konusu.

 

Kıbrıs'ta futbol;

 

Bir sektör hatta bir endüstri olması gereken futbol ülkemizde, cam vitrini güzel, rafları düzensiz, deposu karmakarışık, hesabı kitabı defterlerde dağınık halde olan bir mahalle bakkalı gibi. Müşteri potansiyeli var ama mevcut müşterisi çok az! Olur inşallah.

''Biliyorum, ama!'' ile başlayan bir çok cümle geçiyor kafanızdan.

''Ama spor ambargosu''.

''Ama ekonomik gerçekler! Ama, daha ne yapılabiliriz ki? Bundan iyisi can sağlığı'' gibi..

 

Haklısınız, bir sonraki yazımda bunlara değinelim. Nedenleri ve çözümleri irdeleyelim..

 

YURDAER GARİP

[email protected]

Son Yazılar