Reklam
  • Reklam
DÜNYADA VE KIBRIS'TA FUTBOL
Reklam
YURDAER GARİP

YURDAER GARİP

DÜNYADA VE KIBRIS'TA FUTBOL

24 Mayıs 2013 - 08:46 - Güncelleme: 24 Mayıs 2013 - 08:56

 

 

Futbolu iyi okumak gerek..

 

Futbol bir oyun olarak görülse de aslında diğer sektörler gibi başlı başına bir sektör. Üstelik dünyada en az diğerleri  kadar devleşen bir sektör. Futbolcusundan, malzemecisine; yöneticisinden, menajerine çok sayıda insanı istihdam ediyor. Kulüpler de birer şirket gibi faaliyet gösteriyor. Hisseleri borsada işlem görüyor, iyi haberlerde değer kazanıyor.

 

Reel ekonomide kulüpler de tesis ve futbolcu yatırımına gidiyor. Gelecek yatırımını ise futbolcu yetiştirmede, yeni gelir kaynakları yaratmada bulunuyor. Örneğin, tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi, futbolda da ihracat ve ithalat yapılıyor. Futbolcular yüksek transferlerle global arenada boy gösteriyorlar. Futbol da, diğerleri gibi pek çok alt sektörden besleniyor. Reklamdan medyaya, turizmden tekstile kadar pek çok başka sektör üzerinde etkili oluyor.

 

 

 

Oranlara dikkat!..

 

Futbol endüstrisini futbol kulüpleri, futbolcular, teknik direktörler, teknik heyet, spor malzeme şirketleri, sponsorlar ve bağlı diğer sektörler oluşturuyor. İlk sırada ise futbolcular var. FİFA’nın verilerine göre Türkiye, futbolcu sayısı en yüksek 20 ülkeden biri. Yeşil sahalarda 1 milyon 675 bin 865 futbolcu top koşturuyor. Bunlardan  bin 175’i  süper ligde oynuyor. Yani yaklaşık  nufusun  % 2,40’ı futbol oynuyor. Ve bunların %0,07’si süper ligde. Bizim verilere göre ülkede 4 bin futbolcu top koşturuyor. Yani nufusun % 1,40’ı kayıtlı futbolcu. Ve bunların % 10,5’ u süper ligde.! Çarpıcı bir oran! Buna benzer birçok statistik bilgi sıralayabiliriz. Karşılaştırmalar yapabiliriz. Ama ben lafı fazla dolaştırmadan neler yapılması gerektiği üzerinde durayım.

Bu ülkede yılda 35-50 milyon TL harcanarak oynanan bu oyunu, faraftarı da işin içine katarsak onbinlerce insanın iİşin içinde  olduğu futbolu; layık olduğu yere koymak için, ekonomide gerçek değerine ulaşması için, yapılması gerekenler aslında o kadar da zor değil. Yeterki başta siyasiler olmak üzere ilgili kesimler üzerlerine düşeni yapsın.

 

 

''Kurumsallaşma şart''..

 

Futbol kulüplerinin kurumsallaşması için gerekli altyapının hazır olmadığı yakın geçmişte kanıtlanmışdır.

Hatırlayalım, olması gereken sözleşmeli futbolcu uygulaması birçok kulübü iflasın eşiğine sürüklemiş ve bu uygulamadan dönülmüştür.  Şimdilerde KTFF bu yönde çalışma yapmakta ve yeniden sözleşmeli futbolcu uygulamasını başlatma hazırlığındadır. Ne varki  bu uygulamanın içeriği  ne olursa olsun, Kulüplerin yapısı değişmediği sürece başarılı olması mümkün değildir.

 

Sistemi bir saat gibi düşünürsek; düzenli, tıkırında, tabiri caizse ‘’ tıkır tıkır ‘’ çalışabilmesi için saatı oluşturan parçaların hepsinin düzgün çaşışması gerekir. Arada bir parçanın bozuk olması mekanizmayı etkiler ve saat geri kalır, doğru zamanı göstermez! Bizim futbolumuz da geri kaldı. Hemde birkaç değil onlarca yıl geri kaldık. Bunun ana nedeni  spor ambargosu ve tanınmamışlık falan değil. Bunun ana nedeni futbol kulüplerinin sürdürülemez yapısıdır.

 

 

YURDAER GARİP

[email protected]

Son Yazılar