Reklam
  • Reklam
BEN ÇOK HEYECANLANDIM, YA SİZ?
Reklam
YURDAER GARİP

YURDAER GARİP

BEN ÇOK HEYECANLANDIM, YA SİZ?

08 Aralık 2013 - 15:19

 

Futbol kulüplerinin kamp yeri seçiminde dikkat ettikleri en önemli etken uygun iklim şartları. Yaz döneminde özellikle serin iklimli yerler bakılırken, kış dönemindeki devre arası için ise sıcak iklimli bölgeler seçiliyor. Bu nedenle Antalya; 9.9-12.6 derecelik sıcaklık ortalamalarıyla özellikle devre arası kampı için çok ideal bir bölge.

 

Neden benzer iklim şartlarına sahip Kuzey Kıbrıs, futbol turizmi ile ölü sezon diye adlandırılan kış aylarında canlandırılmasın?

 

Kum, deniz, güneşten ibaret sanılan turizm günümüzde çeşitleniyor, gelişip farklı kollara dal budak sarıyor.. Bunlardan biri futbol sSpor) turizmi. Futbol turizmi diğer turizm çeşitlerinden çok farklı ve yan dallarıyla birlikte oldukça büyük gelecek vaat eden bir sektör. Ve her yıl ortalama yüzde 25 büyüyor..

 

Bu yıl Ocak- Nisan dönemini kapsayan devre arası kampı için Antalya’yı seçen kulüpler, 50 milyon Euro gelir bıraktı. Dubai’nin geliri 200 milyon Euro, İspanya’nın ise 125 milyon Euro oldu. Futbol turizminin öneminin 1992 yılında keşfedilmeye başlandığı Antalya’da, seyahat eden 3 bin takımdan 1300’ü bu yıl devre arasında kamp yaptı.

 

Spor kulüplerinin kamp için Antalya’yı tercih etmesi, turizmde ‘ölü’ sezon olarak bilinen kış döneminin oldukça verimli geçmesini sağladı. Antalya bu dönemde, Almanya, Çin, Güney Kore, Japonya, Kanada, Güney Afrika, Arjantin, Brezilya, Rusya, Polonya ve Norveç başta olmak üzere birçok ülkeden 1300 kulübe ev sahipliği yaptı. Antalya’da kamp yapan kulüpler, ülke ve kent ekonomisine 50 milyon Euro gelir bıraktı.Bu rakam sadece tesisler için söz konusu. Tanıtım ve diğer kazanımlarla istihdam yanında kentin 200-300 milyon dolarla ifade edilen geliri söz konusu.

 

Kuzey Kıbrıs, büyük bir profesyonel sporcu kitlesini nüfusu içinde barındıran Avrupa ve BDT ülkelerine yakınlığı ve uygun konaklama imkânlarının varlığının sağlanması ile  bu turizm türünün en önemli iki bileşenine sahip bir bölge olabilir.

 

Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'nun gerek spor turizmi, gerekse futbol turizmi alanındaki gelişmeleri yakından izleyerek, bu alanla ilgili oluşturacakları bir özel ihtisas komisyonunun değerlendirmeleri sonucunda, geliştirecekleri yeni projelerle, turizm gelirlerini ve istihdamı arttırabilecekleri gibi KKTC’nin tanıtımına bu anlamda katkıda bulunabileceklerdir.

 

Her iki tarafın onayladığı (KTFF – KOP)  taslak düzenleme metni bir anlaşmaya dönüşmesi durumunda beş yıllık bir planlama ile bu hedefe ulaşılabileceği gibi kısa vadede KKTC ‘de sadece futbolun önü açılmış olmayacak. Ekonomik ve sosyal hayata etkileri hem kısa hemde uzun vadede küçümsenmeyecek boyutlarda olacaktır.

 

Bırakın Barselona'yı, Milan'ı..Onlara gelene kadar Galatasaray, Fenerbahce veya  Beşiktaş'ın sadece hazırlık maçı için bir hafta sonu ülkemize  geldiğini  düşünün .

 

Gelecek olan takım kafilesi yanında, taraftarları ve ünlü takımları görme meraklısı bölge seyircilerini de çeken, spor basınının cazibe merkezlerine dönüşecek olan kamp yapılan tesis ve şehrin kazanımını düşünün. Atatürk Stadı'ndaki seyirciyi düşünün... Düşünün!... İşin sadece bu yanı bile beni heyecanlandırmaya yetiyor. Ya sizi?

 

YURDAER GARİP - KKTC FUTBOL KULÜPLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Son Yazılar