Reklam
  • Reklam
AVANTAJ BİZDEN YANA!
YURDAER GARİP

YURDAER GARİP

AVANTAJ BİZDEN YANA!

22 Kasım 2013 - 15:10 - Güncelleme: 22 Kasım 2013 - 15:23

 

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanımamasına rağmen bu iki ülke takımlarının, her düzeyde spor karşılaşmaları yaptığını, direkt uçuşların gerçekleştiğini hatırlatarak başlayalım. 

 

Güney Kıbrıs, Kıbrıs Cumhuriyeti adı altında rahatlıkla Türkiye’deki spor organizasyonlarına katılıp, bayrağını dalgalandırıyor. Ama TC siyaseten Kıbrıs Cumhuriyetini tanımıyor!

 


Konunun özünün siyasetle ilgili olmadığının kanıtı bu olsa gerek. Hele futbolda konu doğrudan FIFA ve UEFA kriterleri ile direkt ilgili. Dışa açılmanın tek yolunun KOP üzerinden olabileceği gerçeğini kabullenirsek her şey daha kolay olacak
 

Siz FIFA ve UEFA diyorsanız kural ve kriterlere uyacaksınız. Tıpkı AB'ye girecekseniz, AB kıstas veya ölçütlerine uymanız gerektiği gibi. 
 

Taslak metin beklentilerimize tam anlamı ile cevap vermiyor olabilir. KTFF'nin de değerlendirdiği gibi, metin üzerinde özellikle 1 ve 4. maddelerde çalışılması gerektiğine katılıyorum.

 

 

Hatırlanacağı gibi; daha önceki girişimlerde sonuca varılamamış ve bu noktada tarafların hassasiyetleri belirlenmişti. Dolayısı ile Zürih'te ortaya çıkacak metnin, bu hassasiyetleri gözeterek her iki tarafında rencide olmayacağı bir taslak olması beklentisi içerisindeydik.
 

Örneğin anlaşmanın tamamen geçici olması ve Kıbrıs sorununun çözümü dahil emsal teşkil etmemesinin vurgulanmasını bekliyorduk. Hatırlanacağı üzere bir önceki metine siyasiler görüşmecinin elinin zayıflatılacağı endişesi ile karşı çıkmışlardı. Bu beklentimiz karşılandı. 
 

Dahası Kuzey'deki futbol faaliyetleri ile ilgili tek yetkinin KTFF'ye ait olduğu ve KOP tarafından bu yetkinin tanındığı da aşikar. Şartlar ne isterse olsun KOP’a üyeliğin bazı kesimleri rahatsız ettiği gibi Güney'de de bazı kesimler KTFF’nin ve yetkilerinin tanınmasından rahatsız. Ancak bu rahatsızlıklar sürecin işlemesine engel değildir, olmamalıdır da. Bu gün için ayrıntılarda takılıp kalmamak gerek. Büyük resme bakmak lazım. Sözkonusu taslak metine.. 

 

 

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, KOP Başkanı Koutsokoumnis, FIFA Başkanı Sepp Blatter ve UEFA Başkanı Michael Platini imza koydular. Ve bu dünyaya ilan edildi. Bu resmen FIFA ve UEFA tarafından tanındığımızın resmidir. Oyunu kuralına göre oynarsak, bu süreç kesintiye veya başarısızlığa bile uğrasa B veya C planlarının uygulanabileceğinin resmidir. Yeter ki biz iyi niyetle ama haklarımızı bilerek masada olmaya devam edelim. 

 

Şimdi ilgili maddelerin altının doldurulması gerekiyor. Taslak metin genel kurulların gündemine gelene kadar daha yapılacak çok iş var düşüncesindeyim. Bunun çalışmasını KTFF elbette yapıyordur. Metin üzerinde çalışılması gerektiğini FIFA Başkanı Sn. Sepp Blatter’in ifade etmesi ve toplantı tutanaklarına geçmesi bizim için bir avantaj. 
 

Sakin ve akılcı hareket etmek durumundayız. Çoğunluğu bizden oluşacak komitede sorun olmaz. Ancak 4’er kişilik komitenin çalışmalarında tıkanıklık olursa 4'e 4 durumunda ne olacak? Bunun ve benzer soruların, yetki paylaşımlarının, son karar mekanizmasının ne olacağı, nasıl çalıştırılacağı cevabının önceden belirlenmesi her iki taraf için de yararlı olur.

 


 

En kötü ihtimalle son maddeyi çalıştırır, işi sonlandırırsın. Fesih hakkı da mevcut diyebiliriz. Ancak bardağın dolu tarafından bakıp son maddedeki hakkı kullanmamak adına önceki maddeler üzerinde iyi çalışılması gerek demek, daha yapıcı ve daha akılcı olur.
 

Bu süreçte elde edilen kazanımları korumak ve ileriye götürmek yine bizim elimizdedir. Sürecin olumlu sonuçlanması durumunda sadece 'futbol' kazançlı çıkmayacaktır. Konunun sosyal ve ekonomik boyutunu iyi değerlendirmek gerek.

 

YURDAER GARİP / KKTC FUTBOL KULÜPLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Son Yazılar