Reklam
  • Reklam
ANLAMADAN - DİNLEMEDEN!
Reklam
YURDAER GARİP

YURDAER GARİP

ANLAMADAN - DİNLEMEDEN!

06 Kasım 2013 - 14:02 - Güncelleme: 06 Kasım 2013 - 14:12

 

5 Kasım itibarı ile tarihi belge FIFA, UEFA, KTFF ve KOP tarafından imzalandı. 'Belge' diyorum, çünkü ne olduğunu ilerleyen günlerde anlayabileceğiz.

 

Sn. Sertoğlu; "üzerinde çalışmamız gereken geçici metin" diyor. Sn. Koutsokoumnis ise imzalanan belgeyi yol haritası olarak nitelendiriyor. Her kafadan bir ses çıkmaya devam ediyor.

 

Tamam, kişiler görüş belirtecek, düşüncelerini yazıp söyleyecek ama gerçekler göz ardı edilmeyecek. Olmayan şeyler varmış gibi kabullenip, kabul ettirmeye çalışılmayacak. Bilgi kirliliği yaratılmayacak.

 

Konu ile ilgili yeterli ve doğru bilgileri toplayıp her yönü ile değerlendirmek gerek diye düşünüyorum. Tabi bir de bardağa dolu tarafından bakmak da önemli. Yoksa örneklerinde olduğu gibi, aradan bir paragrafı alırsın, basarsın yaygarayı. Vay efendim sen KOP ‘a nasıl üye olursun? Bu yamalanmadır! KOP’u resmen tanıdık, bak sen!.  Rum komşularımızdan bazıları da şikayetci. KOP bu belge ile KTFF'yi tanıdı, dolaylı olarak KKTC de tanınmış oldu.

 

KTFF ile KOP görüşmeleri başladığı günden beri hep tekrarladım bir kez daha söylüyorum; Her iki tarafı da yüzde yüz memnun edecek bir anlaşma daha yazılmadı dünya üzerinde. Kaldı ki bizim gerçeklerimize bakıldığında hassasiyetler her iki taraf için de hat safhada.

 

Bizim isteğimiz ne? Futboldaki ambargo kalksın. Dışa açılım sağlansın. Nihai çözüme kadar bir yol bulunsun.  Hassasiyetler ne? Atılacak bu adım ülke zararına olmasın. Kıbrıs sorununun çözümünde örnek teşkil etmesin. Görüşmecimizin elini zayıflatmasın. Dahası eşitlik tam temsiliyet diyenlerde olabilir.

( Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasına rağmen)

 

 

Peki belgeye bakalım. 

- "Bu geçiçi düzenleme sadece futbolla ilgili olup, Kıbrıs’taki politik meselelere emsal temsil etmeyip, Ada'da bir nihai çözüm bulunana kadar geçerlidir" diyor. Daha ne desin?

 

Parametre 4 - Bu parametrede yer alan aşağıdaki ve diğer hususların uygulaması için KOP ile KTFF bir ‘Steering Komite’ kurmayı onaylar. Bu komitede KOP u ve KTFF nunu temsilen 4 er kişi yer alacaktır.

 

Bu komiteye  "Yürütme Kurulu" diyebiliriz. Sn. Sertoğlu bu maddenin iyileştirilmesi gerektiğini  ifade etmesine rağmen.. Daha şimdiden özellikle bizi ilgilendiren dışa yönelik aktiviteler ve organizasyonlar ile ilgi karar organında EŞİT TEMSİLİYET var . %70 - %30 değil ! %50 - %50 EŞİT.

 

Parametre 2 - Kop, KTFF'nin üyesi olan kulüpleri üzerindeki yetkisini tanır ve onun FIFA ve UEFA kuralları doğrultusunda organizasyonlar yapmasını onaylar. İşte Rum komşulardan bazılarının itiraz ettiği madde. KOP bizi tanıdı. E biz de KOP'u tanıyalım ne olacak, kıyamet mi kopacak?!  FIFA ve UEFA'ya üye olan KOP. Dahası Türk Futbol Federasyonu muhatabı kim? KOP!. 

 

Ne bekliyorduk yani. Ada’da TC tarafından bile tanınan FIFA ve UEFA üyesi bir federasyon varken FIFA ve UEFA  KTFF'yi ikinci bir üye olarak bünyesine mi alacaktı. Yoksa KOP’u üyelikten çıkarıp bizi mi üye yapacaktı? Ha o zaman olurdu. KOP da bize üye olurdu. El insaf!

 

Ne diyor belgede; - Bu ayarlama FIFA ve UEFA tüzüklerine ve uluslararası spor kurallarına bağlı kalarak hazırlanmıştır.

 

Ahmet Efendi ile Giriye Yorgo’nun arzusuna göre değil. Bu da benim şahsi görüşüm.

Bir gün inşallah Lefkoşa Atatürk Stadyumu'nda Beşiktaş-Yenicami maçında görüşmek üzere.

 

Sakin kalın.

Hoşçakalın..  

 

YURDAER GARİP / KKTC FUTBOL KULÜPLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Son Yazılar