Reklam
  • Reklam
ANA DİŞLİ KIRIK..
Reklam
YURDAER GARİP

YURDAER GARİP

ANA DİŞLİ KIRIK..

08 Haziran 2013 - 23:10 - Güncelleme: 08 Haziran 2013 - 23:19

 

 

Mekanik, elektromekanik veya elektronik olsun bütün saatlerin çalışması, prensip olarak sayı sayan bu mekanizma ile olur.

Daha iyi anlaşılması için mekanik bir saat; seri halde dişli çarklar, pinyon dişliler, zemberek veya ağırlık, eşapman, sarkaç veya denge ağırlığı, kadran, akrep, yelkovan gibi parçalardan meydana gelir.

 

Mekanik saatte dişlileri çeviren kuvvet, bir ağırlık veya yaydan, zemberekten temin edilir. Zemberek büyük dişli çarkı, bu da pinyon dişliyi çevirir. Pinyon dişlinin şaftı ikinci dişli çarka bağlıdır. İkinci çark yine bir pinyon dişliyi çevirir.

Bu şekilde seri halde dişli çark-pinyon düzeni eşapman (kaçırma) çatalına kadar ulaşır. Eşapman çatalı dişlilerin dâimâ ileri dönüşünü ve sarkaç veya balans ağırlığına darbeler hâlinde hareket vererek eşit aralıklarla salınımını sağlar.

 

Saatin sayma düzeni, eşapman çatalı ve buna bağlı sarkaçtır. Dişlilerin dönüş hızı eşapman çatalının müsâadesine bağlıdır. Eşapman çatalının salınım süresini ise sarkaç boyu veya balans ağırlık yayının boyu etkiler. Sürtünme kayıplarını azaltmak için, çark şaftlarının iki ucu elmas taşlarla yataklanır. Çarklardan bir kısmının görevi de ses çıkarma düzenini çalıştırmaktır.

 

Burada eşapman çatalı  Kıbrıs Türk Futbol Federasyonudur. KTFF  kurumsallaşmak adına büyük adımlar atmış ve mevcut durumu ile gelişime hazır bir altyapıya sahipdir. Eşapman çatalına bağlı şarkaç yani KTFF Kurulları ve balans ağırlık yayı hakemler eksiklerini kısa sürede tamamlayabilecek altyapıya sahipler.

 

Futbolun diğer saç ayakları; Spor yazarları, futbolcular vb. mekanizmanın düzgün çalışabilmesi  adına üzerlerine düşeni yapabilecek sağlamlıktalar. Siz esas hareketin başlangıcına bakın; Zemberek ve Büyük Dişli Çarka!

 

Zemberek büyük dişli çarkı çevirecek ki o da pinyon dişliyi çevirsin.! Futbol kulüplerimiz, yani saatin büyük sişli çarkı kırık; düzgün çalışmıyor.  Neden? Çünkü kurumsal yapıya sahip değiller. Zemberek; işin başlangıcı, büyük çarkın düzgün çalışması için anayasanın 60 ve 61. maddelerinde açıkca belirtilen yükümlülüğü yerine getiremeyen yasama organı.

 

Kurultaylarda, genel kurullarda ve basın önünde zehir zemberek olan siyasilerimiz meclis çatısı altında bal yapmaz arılar gibi vizildayıp duruyorlar. 

 

Önce siyasiler görevlerini icra etmeli.. 

 

Dernekler yasası altında faaliyet gösteren kulüplere, ilgili yasalar artık cevap veremiyor. İvedilikle kar amacı gütmeyen kuruluşlarla ilgili yeni yasa hazırlanmalı. Spor Kulüpleri bu yasa altında birer şirket gibi faaliyet göstermeli. Gerekli diğer yasal düzenlemeler yapılmalı; Sponsorluk yasası, sporda şike ve şiddet yasası, kulüplerin denetimi yasal zemine taşınmalı. Gelir ve vergi yasası buna göre tadil edilmeli. Çok mu zor?  

 

Üstelik bu tür yasalar muhalefet engeline takılmayacak yasalar olmasına rağmen niye çıkarılmıyor?

Gerekli yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra kriterleri, lig statülerini belirlemek KTFF’nin işi. 

Bir de kulüplerin kullanımında olan mülkleri unutmayalım. Koçanlarını ilgili kulüplere verin ki yatırım yapılabilsinler. Bakın o zaman nasıl dev adımlar atılıyor kurumsallaşmak adına. 

Kulüplerin yapısını düzeltmeden yapılan her şey, gerek KTFF gerekse diğer ilgili kuruluşların futbol adına atacağı her çağdaş adım havada kalacaktır. Futbolcuları sözleşmeli profesyonel yapsanız ne olacak?

 

Antrenörlere Pro-Lisans verin neye yarayacak? Hakemlerin hepsi Fifa Kokartlı olsa hangi üst düzey maçı yönetecekler? Televizyonlarda 12 kamera ile maçlar yayınlansa futbolumuz gelişiyor mu olacak? Ambargolar kalksa, KOP ile KTFF görüşmeleri sonuç verse, dışa açılsak, FİFA ve UEFA bize kapılarını ardına kadar açsa biz hangi yapı ile bu dev arenada mücadele edeceğiz? 

Vızıldayın beyler! Vızıldayın. Ama biraz da bal yapın! 

 

YURDAER GARİP

[email protected]

Son Yazılar