Reklam
  • Reklam
SANAYİ ÜRETİMİ SERT DÜŞTÜ AMA!
Reklam
YAŞAR ERDİNÇ

YAŞAR ERDİNÇ

SANAYİ ÜRETİMİ SERT DÜŞTÜ AMA!

10 Aralık 2013 - 14:49 - Güncelleme: 10 Aralık 2013 - 14:52

Dün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekim ayı sanayi üretim verilerinde dikkat çeken husus, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde %3,1 azalmasıydı. Eylül ayında sanayi üretimi yüzde 5.8 artmıştı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %0,7 arttı. Ekim ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi %2,1, imalat sanayi sektörü endeksi %3,7 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,5 arttı.

 


Kasım ve aralık belirleyici olacakEkim ayına ilişkin olan bu veriler, yılın son çeyreğinde üretim ve büyümeye ilişkin olarak net bir sonuca ulaşmamamızı sağlayacak düzeyde değildir. Aylık bazda sanayi üretimi verilerinde genellikle çok dalgalanma görülebilir. Ekim ayında bayram vardı. Bu nedenle bayrama hazırlık olarak eylül ayında üretimini artırmış olan sektörler, stok yapmış ve ekim ayında da satmış olabilirler. Eğer durum böyle ise kasım ayı sanayi üretimi büyük bir olasılıkla pozitif bir rakam olacaktır.Bu sonuçlardan sonra, yıl başından bu yana geçen 9 aylık süre içinde sanayi üretimimiz yüzde 2.8 artmış oluyor. Ekim ayındaki veri son çeyrekteki büyüme için çok belirleyici olmayacaktır. Kasım ve aralık ayındaki üretim, çok daha belirleyici bir etken olacaktır. Fakat ekim ayına benzer durum kasım ayı için de geçerli olursa, son çeyrek büyüme rakamı diğer çeyreklerden çok daha düşük seviyelerde olur.

 


Son çeyrek daha iyi olacak2013 yılına girerken genel olarak finansal piyasalar olumlu bir görünüm sergiliyorlardı. Aynı zamanda reel kesim 2012'de başlayan yavaşlamanın etkisi altında olsa da fena performans göstermedi. Yılın ilk çeyreğinde sanayi üretimi 2012'nin ilk çeyreğine göre yüzde 1.1 artarken ikinci çeyrekte yüzde 1.3 ve üçüncü çeyrekte yüzde 1 oranında arttı.

 

Bildiğiniz üzere mayıs sonu ve haziran başlarında hem gezi olayları hem de ABD Merkez Bankası'nın (FED) tahvil alımını azaltacağına ilişkin söylemleriyle küresel çapta bir türbülans yaşanmıştı. Bu türbülansın sanayi üretimini çok belirgin bir şekilde olumsuz etkilemediğini söylemek mümkün. Fakat yine de mayıs-haziran olayları bir miktar belirsizlik yaratmış olacak ki, ikinci çeyrekteki yüzde 1.3 oranındaki büyüme, üçüncü çeyrekte yüzde 1 seviyesine kadar geriledi.

 

Ama son çeyreğin üçüncü çeyrekten daha iyi olmasını ve son çeyrekte üretimin yüzde 1.2 civarında artmasını bekleyebiliriz. Aksi halde yüzde 3.6 olan GSYIH büyüme hedefine ulaşmak da zorlaşır.

 


Kutuplaşma acilen azaltılmalı


Bu yıl büyümenin 3.4 ile 3.7 aralığında olmasını bekliyorum. Fakat 2014 yılı biraz da belirsizlikler içeren seçim yılı olduğu için, "2014 hedefi olan yüzde 4 seviyesine ulaşılabilir mi" sorusuna cevap vermek kolay değil. Eğer ekonomideki hedefleri tutturmak ve güven ortamının ekonomiye, üretime, istihdama katkı yapmasını istiyorsak, toplumdaki kutuplaşmayı acilen azaltmamız gerekiyor. Aksi halde şu an cereyan eden siyasi resim ekonomiye ciddi zarar verir duruma gelebilir. Bu konuda Sayın Başbakanımız başta olmak üzere, siyaset sahnesindeki tüm liderlere büyük görev düşüyor.

 

http://ekonomikibris.com/

Son Yazılar