Reklam
  • Reklam
FAİZ LOBİSİ..
Reklam
YAŞAR ERDİNÇ

YAŞAR ERDİNÇ

FAİZ LOBİSİ..

12 Haziran 2013 - 15:44

 

Dün sabah saatlerinde dolar/TL kuru 1.91 seviyelerine kadar yükselince Merkez Bankası'ndan önemli bir müdahale geldi. Merkez Bankası'nın web sitesindeki duyuru şöyleydi:

"Son bir aylık dönemde yurtdışı ve yurtiçi gelişmeler nedeniyle döviz piyasasında aşırı oynaklık gözlenmektedir.

Döviz piyasasındaki aşırı oynaklığın fiyat istikrarı ve finansal istikrar üzerindeki olası etkilerini gidermek amacıyla gerekli görülen günlerde kısa süreli ek parasal sıkılaştırma uygulamalarının başlatılmasına karar verilmiştir.

Ek parasal sıkılaştırma asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlanacaktır. Politika faizinden yapılan fonlama miktarı geçici bir süre için azaltılarak normal günler için ilan edilen alt sınırın altına düşürülebilecektir. Ek parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olması esastır.

Uygulamanın süresi döviz piyasasındaki oynaklığın seyrine bağlı olarak değişebilecektir. Kamuoyunun bilgisine sunulur."

Bu duyuruda en önemli kelimeleri koyu yazdım. Bu müdahalenin geçici olduğu belirtilirken, güçlü ve etkili olması esas alındı. Politika faizine yapılan fonlama miktarının alt sınırın da altına düşürülecek olması, TL'yi piyasadan çekme operasyonu olup, en önemli etkisi faizleri yükseltmek olacaktır.

Bu şartlar altında, yargısız infaz yapıp, Merkez Bankası faiz lobisinin başıdır mı diyelim? Defalarca şunu anlattık; bankalar her zaman faiz düşüşlerinde daha çok para kazanırlar.

Faizler düştükçe daha fazla kredi kullandırırlar ve ellerindeki tahvil ve bono portföyü değer kazanır. Bu yüzden bankaları da faiz lobisi olarak adlandırmak, Merkez Bankası da "faiz lobisinin başıdır" demek kadar yanlıştır.

Gelelim dövize müdahale konusuna; yukarıdaki açıklamalardan birkaç saat sonra dolara satış yönünde müdahale de geldi. Açıklama şöyleydi: "Merkez Bankası 11 Haziran 2013 tarihinden itibaren gerekli gördüğü günlerde gün içinde döviz satım ihaleleri açabilecektir.

Gün içi ihalelerde satımı yapılacak tutar her bir ihalede 50 milyon ABD Doları olacak, gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamı karşılanacaktır."

Şimdi birileri çıkıp şunu da söyleyebilir: "Merkez Bankası, yabancıların rahatça kaçabilmesi için döviz satışı yapıyor ve kaçmak isteyen yabancılar daha ucuza dolar alıp çıkıyorlar." Bu da, Merkez Bankası'na "faiz lobisinin başıdır" demek kadar insafsızlık olur ve piyasalar hakkında hiç bilgisi olmamak anlamına gelir.

Finansal piyasalar, insandaki kalp görevini görür. Belirli bir basınçla (tansiyon=faiz ve kur) arz edilen fonları talep edenlere atar damarlarla aktarır.

Eğer kalp görevini yapamazsa, ekonominin çalışan kesimlerine kan akışı durur ve bunun adı da kriz olur. Bu tür şartlar altında Merkez Bankaları para otoritesi (doktor) olarak, tansiyonu düşürücü müdahaleleri yapmak durumunda kalabilir.

Dün olan da budur. Merkez Bankası 50 milyon dolarlık ihale düzenledi, 150 milyon dolar talep geldi ama dolar/TL kuru 1.91'lerden 1.89 seviyelerine kadar geriledi.

Bir bakıma tansiyon düştü ama bir süre daha yukarı ataklar olacaktır. Yatırımcı dalgalı denizlerde dövizde fazla al-sat işlemi yapmamalıdır.

Son Yazılar