Reklam
  • Reklam
DERİN BİR "OH" ZAMANI..
Reklam
YAŞAR ERDİNÇ

YAŞAR ERDİNÇ

DERİN BİR "OH" ZAMANI..

08 Aralık 2013 - 22:59 - Güncelleme: 08 Aralık 2013 - 23:03

 

Bu hafta yazdığım iki yazı piyasalardaki stres üzerineydi. Nihayet dün saat 15:30'da bu stres sona erdi. Amerika'dan açıklanan tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri beklentilerin üzerinde iyi gelmesine rağmen, piyasa bu verilerden sonra rahatladı. İşsizliğin, yüzde 7.2 olarak beklenirken yüzde 7'ye düştüğü görüldü. Tarım dışı istihdamda 180 bin artış beklenirken, 196 bin artış oldu. Yani Amerikan ekonomisi beklentilerden daha iyi bir görünüm sergiliyor.

Soru yağmuru vardı

Cuma günü adeta soru yağmuruna tutuldum. Veriler iyi geldikçe borsalar düşüyor, dolar ve faiz yükseliyordu ama dün böyle olmadı. Aslında, veriler açıklandığı anda dolar bir anda 2.05 seviyesinin üzerine sıçrarken, gösterge faiz yüzde 9.44 seviyesine kadar yükseldi, borsa sert bir satışla karşılaştı ve 71.600 seviyelerine kadar yaklaşık 700 puanlık bir gerileme yaptı. Fakat bu durum sadece birkaç dakika sürdü ve ardından piyasalar birden olumluya döndü. Peki neden böyle oldu?

Bir öğrenci düşünün ki bir hafta içinde 5 tane sınavı olsun. Her sınav öncesinde strese girer. Ama son sınav önemlidir. Çünkü son sınav nasıl geçerse geçsin, artık sınavlar bitmiştir ve derin bir"oh" çeker. Geçen hafta piyasanın beklediği beş tane önemli veri (sınav) vardı, sonuncusu da tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri olacaktı. Nitekim dünkü veriler son sınavdı. Bu yüzden bütün beklentiler bitmiş oldu ve piyasalar derin bir nefes aldı. Gelecek hafta Amerika'dan açıklanacak önemli bir veri yok. Pazartesi günü FED başkanlarından üç tanesi konuşma yapacak. Bu konuşmalar önemli olsa da aslında FED piyasaları hazırlamak için bir iletişim tekniği olarak FED üyelerini bu şekilde konuşturarak, farklı mesajları verdiriyor ve piyasaları bir sonraki toplantısına hazırlayarak beklenti yönetimi yapmaya çalışıyor.

Gelecek hafta rahatız

Gelecek hafta Amerika veri açısından rahat olacak. Piyasaların stres yaşamasına neden olacak önemde bir veri olduğunu söylemek zor. Bu nedenle gelecek haftanın, 17-18 Aralık'taki FED toplantısına kadar, stresin azaldığı bir hafta olmasını bekleyebiliriz. Bu durumda dolar/TL kurunda yeniden 2 TL seviyelerine kadar gerileme olduğunu görebiliriz. Faizlerin de yeniden yüzde 9 seviyelerine kadar düşmesi normal bir reaksiyon olacaktır. Dün borsa her ne kadar 71.600 seviyelerine kadar gerilemiş olsa da, 73.500 civarında kapatmayı başardı. Bu yüzden borsa endeksi yeniden 76 bine doğru yol alabilir.

Borsada 76-77 bin zor

Piyasalarımızın orta vadeli yönüne bakacak olursak, 18 Aralık FED toplantısına yaklaştıkça yeniden stres artışı göreceğiz. Dolayısıyla piyasalardaki iyileşme, en fazla bir hafta sürdükten sonra, 'FED tahvil alımını azaltacak mı azaltmayacak mı' stresiyle karşı karşıya kalacağız. Bundan dolayı Dolar/TL kuru 2 TL civarına doğru gerilerse, daha fazla aşağı gelmesi olasılığı azalır ve FED öncesinde yeniden yükselişe geçebilir. Borsa endeksi de 76-77 bin seviyelerini zorlayabilir fakat bunun üzerine çok güçlü yükseliş yapması olasılığını şu andaki verilerimize göre düşük görüyorum. Ama FED toplantısı sonrasında, tahvil azaltımı başlasa bile 15 Ocak'a kadar sürebilecek bir yukarı yönlü hareket olması olasılığı vardır.

 

YAŞAR ERDİNÇ

Son Yazılar