• Reklam
YENİ KÜRESEL TRENDLER
UĞUR ÖZGÖKER

UĞUR ÖZGÖKER

YENİ KÜRESEL TRENDLER

19 Nisan 2014 - 20:24 - Güncelleme: 19 Nisan 2014 - 20:26

 
 
Türkiye'nin Davos'u diye adlandırılan 10. Kartepe  Ekonomi Zirvesi 12-13 Nisan 2014 tarihlerinde İzmit Kartepe Green Park Otelde yapıldı. Avea pazarlama müdürünün BIG DATA ( Büyük Veri ) konulu "Yeni Teknolojik Gelişmeler" ile ilgili sunumundan sonra TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ ( TOBB ) Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU  yaklaşık 2 saat süren DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE EKONOMİK GÖRÜNÜM başlıklı çok ilginç bir konuşma yaptı.
 
 
Türkiye ekonomisinin 24 Ocak 1980 kararları ile birlikte rahmetli Turgut ÖZAL' ın önderliğinde ilk defa dışa açıldığını yani Uluslararası REKABET' e açıldığını bu dışa açılmanın Tansu ÇİLLER döneminde AB ile imzalanan GÜMRÜK BİRLİĞİ ( GB ) Anlaşması ile daha ileri boyuta taşındığını 2001 de Kemal DERVİŞ'in Dünya Bankası mahreçli ekonomi  politikaları ile "Serbest Kur" Politikasına geçilerek Dünya Ekonomisi ile entegrasyonunun tamamlandığını ifade etti. Bu aşamada özellikle GB'nin Türk Sanayisine büyük bir"Rekabet Gücü" kazandırdığının altını çizdi. O zaman Otomotivcilerin AB ile serbest rekabete girersek ölürüz-biteriz-mahvoluruz dediklerini bugün ise en çok ihracat yapan ve en rekabetçi 2. sektörün Otomotiv Sektörü olduğunu ve bunun da GB sayesinde olduğunu belirtti.
 
 
Sayın Hisarcıklıoğlu Türkiye'nin dışa açılması ile "Küresel" Piyasalardaki değişimlerin Türkiye'yi de doğrudan etkilemeye başladığını, kendisinin "ULUSLARARASI" birçok şapkası olduğunu AB, Asya-Pasifik ve Dünya İşadamları Dernekleri ve Odalar Birliklerinde Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Yönetim Kurulu Üyesi gibi birçok uluslararası görevi olduğu ve bu görevleri sayesinde Küresel gelişmeleri ve Dünyada nelerin tartışıldığını yakından takip etme olanağı bulduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu üst düzey yönetimde bulunduğu çok sayıda "Uluslararası ve Bölgesel Ekonomik Örgüt, İşadamları Derneği ve Oda" sayesinde Dünyanın tartıştığı sorunları ve konuları 7 ana konu olarak YENİ KÜRESEL TRENDLER başlığı  altında toplayarak özetle sundu.
 
 
YENİ KÜRESEL TRENDLER
 
1) Uluslararası Finans haritası değişiyor
2) Uluslararası Ticaretin Kuralları değişiyor
3) Uluslararası Enerji Haritası değişiyor
4) Bütün Dünyada "ORTA SINIF" büyüyor
5) Ekonomide artık Ülkeler değil  marka "ŞEHİRLER" ön plana çıkıyor.
6) Uluslararası REKABETte "GİRİŞİMCİLİK" ana unsur oldu.
7) İNTERNET bütün Dünyada "Ekonomi"nin bel kemiği haline geldi.
 
Hisarcıklıoğlu bu "küresel Trendleri" göremeyen, iyi okuyamayan ülkelerin uluslararası rekabette geri kalacağını ve kişi başı milli gelirlerinin artmayacağını hatta zamanla azalacağını ve ülkelerinin refah düzeyinin gerileyeceğini Dünyada 3. lig ülkesi durumuna düşeceklerini ihtaren belirtti. Türkiye'nin de 2002'de başlayan reformlarla kişi başı milli gelirini ( Kişi Başı GSYİH) 4.000 Dolardan 10.000 Dolara çıkardıktan sonra birkaç senedir bu seviyede sabit kaldığını tekrardan Ekonomide Yapısal  "REFORM" lara başlayarak kişi başı milli gelirimizi 25.000 dolara çıkartmak zorunda olduğumuzu bunun içinde günlük siyasi çekişmeleri ve  yapay gündemleri bırakarak bütün enerjimizle "Ekonomiye" odaklanmamız gerektiğinin altını kalın çizgi ile çizdi. Sayın Hisarcıklıoğlu bu ekonomik büyümede günlük kısır siyasi çekişmelerle birbirleriyle uğraşan siyasilerin yanında diğer en büyük engelin BANKALAR olduğunu Bankaların haksız olarak Dünyada emsali olmayan, eşi-benzeri görülmemiş bir şekilde hizmet ve komisyon bedelleri aldıklarını ve bu yüzden iktisadi büyümenin sekteye uğradığını ekledi. Hisarcıklıoğlu sözlerine Türk Özel sektörünün 2013' te çok başarılı bir yıl geçirmesine rağmen Türkiye'nin Uluslararası Rekabet Gücü Endeksinde 1 sıra gerileyerek 44. sıraya düştüğünü ve TOBB olarak ekonomik büyüme için 1.Önceliği "EĞİTİMİN KALİTESİ" ne verdiklerini belirterek sözlerine son verdi.
 
 
Doç. Dr. Uğur ÖZGÖKER
 
Arel Üniversitesi İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve ERASMUS Koordinatörü
Türk- Kuzey Kıbrıs Türk Ticaret Odası Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Sekreteri
İstanbul Girişimci İşadamaları Derneği İGİAD ve Marmara Genç Girişimci İşadamları Federasyonu Kurucu Genel Sekreteri
Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Derneği TÜRDER Genel Başkanı
Kıbrıs Kültür ve Eğitim Derneği Genel Başkanı

Son Yazılar