Reklam
  • Reklam
AMAN DİKKAT!..
Reklam
ÖZLEM YILMAZ

ÖZLEM YILMAZ

AMAN DİKKAT!..

02 Mayıs 2013 - 10:43 - Güncelleme: 04 Mayıs 2013 - 00:49

 


İyilik ettiğin kimsenin, şerrinden sakın..!


Hayat boyu yaşadıklarımızdan acı tatlı birçok şey tecrübe ederiz. Hatta bu tecrübelerden bazılarına çok hazırlıksız yakalanırız. Çünkü aklımızın ucundan geçmez; bizi seven dostlarımızın, kankalarımızın veya aile yakınlarımızın nankörlüğü, sadakatsizliği, bencilliği ile karşılaşabileceğimiz. Aslında zaman zaman dostluklarımızdan bazı sinyalleri fark ederiz ama nedense bu kişilere hiç toz kondurmayız…


Her şeyden önce insan şeşer ve beşer demişler…


Yani anlayacağınız her tuttuğumuz iple kuyuya inemeyeceğimizi, insekde kesinlikle kolay kolay çıkamayacağımızı aklımzın bir ucandan çıkarmamamız gerekir… Aman hep paranoyak gibi mi yaşayacağız diyeceksiniz..! Yok yok aslında bir parça paranoyaklık, bizlerin bir iki aşama sonrasında karşılaşacağı konuların provasını yapmasına sebep olur ve bu dikkatlilikle daha sağlam hareket etmiş oluruz.


İnsan iyilik yaptığı, birlikte vakit geçirdiği, sevgi ve saygı beslediği kişilerden kötülük gördüğünde daha büyük bir tahribat yaşıyor. Çünkü kişi sevdiği kişiden verdiği sevgi kadar sadakat beklemektedir.


Bu nedenle yaşanan ayrılıklar, düş kırıklığı, ihanetler kişiye sevdikleri tarafından atılan kurşun gibi tesir eder. Her birimiz bu kurşundan korunmaya çalışırız.


Bunlar arasında, mümkün olduğunca yaptığımız iyiliğin karşılığını Allah'tan beklemek, insanlara karşı merhametli ve adil olmak, yaptığımız işlerin sonucunu düşünmek önemli birer siper olacaktır.


İşte benzeri durumlarda önce hepimize akıl sağlığı ve öfke kontrolü diliyorum.. Ve biz iyilik yapmaya devam edelim. Çünkü “iyilik yap, at denize. Balık bilmezse, Halik bilir” demişler. Yani her iyilik sadakadır aslında .. Hadi bu güzel söz de bizi bir nebze olsun yaptığımız iyiliğe karşı gördüğümüz kötülük için teselli etmediyse; İyilik zayi olmaz, kötülük asla unutulmaz, herkes ettiğini bulur diyelim…

 

ÖZLEM YILMAZ

[email protected]
 
 

Son Yazılar