Reklam
  • Reklam
DELİLLERİ SORDUNUZ MU?
HÜSEYİN TURAN

HÜSEYİN TURAN

DELİLLERİ SORDUNUZ MU?

21 Ağustos 2014 - 16:17

 

"Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, tutuklanan şahısların yasal anlamda sorumluluklarıyla ilgili henüz net bir sonuç olmadığını, mahkeme kararı olmadıkça kimsenin suçlu ilan edilemeyeceğini belirtti"

 

Bu satırlar çok değil daha 20 gün önce yani 1 Ağustos’ta Yenidüzen gazetesinde karşımıza çıkmıştı.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu’nun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarihinin en büyük soygunuyla ilgili olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti polisinin gözaltına aldığı zanlılara ilişkin bu sözleri sarfetmişti.

 

Üzerinden henüz 3 hafta bile geçmedi, çok taze hepimiz çok iyi hatırlıyoruz.
Hatta Sayın Başbakan bununla da kalmayıp polisin elindeki itirafı bile "Yasal anlamda ne kadar sorumludurlar, itiraf etmiş olsalar bile, henüz daha bu konuda net bir sonuç yoktur. Benim aldığım bilgi bu yöndedir çünkü emarenin para olduğunu hepimiz biliyoruz." sözleriyle, bir yerde "önemsiz" addetmekteydi. Suçlamak için emareye, yani delile gerek olduğuna işaret etmekteydi. Delil önemliydi Sayın Başbakan için, lütfen bu noktayı unutmayınız.

 

Yani özetlemek gerekirse, Sayın Başbakan, ortada bir itiraf olmasına rağmen, polisin gözaltına aldığı kişilerin suçlu ilan edilemeyeceğini anlatmaktaydı.
 

Aynı röportajda Sayın Başbakan’ın şu çarpıcı sözlerini de sanırız herkes hatırlamakta: "Hukuk dediğimiz şey, mahkemede sonuçlanıncaya kadar insanlara suçlu gözüyle bakılmamayı emreder.Dolayısıyla bugünkü itirafların bir anlamı olsa bile mahkeme kararı olmadığı sürece bunu sonuç olarak kabul etmek çok doğru değildir diye düşünüyorum"
 

Evet, şimdi de polisin itiraf üzerine gözaltına aldığı zanlılar hakkında bile böyle düşünen bu ülkenin Başbakanı’nın dünkü Bakanlar Kurulu öncesinde söylediklerine bir bakalım...
 

"Herhangi bir yatırımcı, işadamı veya üniversitenin önünü kapatmak gibi bir niyetleri olmadığının altını çizen Yorgancıoğlu, “Yasaların ülkede hakim olması gerektiği gibi bir sorumluluğumuz vardır. Biz bu sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Yasalara uyulması halinde, herkesin yasalar çerçevesinde iş yapma yetkisi vardır” dedi"

 

Devletin resmi haber ajansı TAK Sayın Başbakan’ın sözlerini aynen bu şekilde yansıtmış..
 

Ne diyor Sayın Başbakan: “Yasaların ülkede hakim olması gerektiği gibi bir sorumluluğumuz vardır. Biz bu sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz"
 

Buraya kadar çok güzel.

 

Ancak şu soruyu da sormak gerek: Yasaları, Sayın Sağlık Bakanı’nın şüpheleri üzerine mi tesis edeceksiniz. 

 

Bu ülkenin gururu olmuş bir sağlık kurumunu sadece şüpheler üzerine mi karalayacaksınız.
Sayın Başbakan, siz ki polisin elindeki itirafı bile yetersiz bulan bir devlet adamısınız; kabineye atadığınız Sayın Sağlık Bakanı’na şüphelerini haklı gösterecek delilleri sordunuz mu? Sormamışsanız, sormayı, ve eğer varsa, bunları kamuoyu ile paylaşmayı düşünür müsünüz?

 

Devletin en üst makamı olan Cumhurbaşkanlığınada kulak kabartmadan geçemiyeceğim.. sayın Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu YDÜ Hastanesi Yetkililerini kabulünde Sağlık Bakanı Ahmet Gulle’nin basındaki açıklamalarına atıfta bulunarak, bu gibi konularda gerçek ne ise öğrenilmeden yapılan beyanatlar, tıp camiasına zarar verir . Bu ülkede organ mafyası olması ve ülkemizin bu şekilde anılmasını hiç kimse arzu etmez “Bu yüzden herkes çok dikkatli konuşmalı" Bir üniversite hastanesinin böyle bir düşünce içerisinde olmasını düşünemem, kendi kendimizi tenkit ederken ağızdan çıkacak kelimelere dikkat edilmesi gerekir.

 

Evet, daha 20 gün önce bu ülkenin polis mensuplarını nerdeyse suçlayarak delil soran bir Başbakan olarak sanırız ki kamuoyuna borçlusunuz.    

 

http://www.ekonomikibris.com

Son Yazılar