Bugun...

facebook-paylasEKONOMİDE KAÇINILMAZ SON!
Tarih: 10-12-2013 14:48:00 Güncelleme: 10-12-2013 14:48:00


Dünya ekonomik istikrarı pamuk ipliğine bağlı görünüyor. Çünkü bir dünya para sistemi yoktur ve aynı dünya, doların etrafında dönüyor. Bunun içindir ki ABD Merkez Bankası olan FED’in kararları bütün dünyayı anında etkiliyor.


FED, 2013 yılı bütçe açığını finanse etmek ve işsizliği düşürüp ülkenin ekonomik büyümesine destek olmak için, her ay 85 milyar dolarlık da hazine tahvili alıyor. ABD, bütçe açığının azalması ve işsizliğin düşmesi halinde bu alımı azaltacağını söylüyor. Bırakın FED’in piyasaya para vermeyi azaltmasını, söylentisi bile para ve sermaye piyasalarını olumsuz etkiliyor. 


Aslında ise ekonomide büyüme, istihdamda artışı ve sağlıklı bir konut piyasası oluşursa zaten böyle bir dönemde parasal genişlemenin sonuna gelinecektir. Çünkü bu takdirde ekonomik istikrar sağlanmış demektir. 
FED’in 2014’te hazine tahvili alımlarını azaltmasının bir nedeni de 2013 yılında bir trilyon dolar olan bütçe açığının azalması beklentisidir. 


Nerden bakarsak bakalım, küreselleşmenin ve arkasından 2008 krizinin çözülmesi için bankalara devlet desteği ile artan para bolluğu bu şekilde devam etmeyecektir. Zira bu yolla 2008 krizi bir cam fanusa konulmuştur. Devam ettirmek reel dengeleri daha çok bozacak ve daha fazla balon oluşacaktır. 


Dünyada para bolluğunun ve doğal olarak da sermaye hareketlerinin daralması en fazla bizi etkileyecektir. Çünkü gelişmekte olan ülkeler içinde en fazla bizim cari açığımız var. Bu cari açığı sürekli yeni dış borçlanmayla, kısa vadeli sermaye girişi ile finanse ediyoruz.  


Türkiye’ye gelen yabancı sermaye, sıfırdan yatırım yapmak için gelmiyor. Yani kalıcı değil... Söz gelimi sıcak para, ne zaman çıkacağı belli olmayan bir nevi kısa vadeli dış borçtur. 


 

 
Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi hisse senedi ve borç senedi şeklindeki portföy girişlerinde bu sene Ocak-Eylül 9 aylık dönemde geçen yıla göre düşüş var. Buna karşılık cari açıkta artış var. 


Merkez Bankası’nın yayınladığı, Uluslararası yatırım pozisyonu açığı eylül ayında net 400 milyar dolar oldu. Bu büyüklük Türkiye’nin bir yıllık milli gelirinin yarısı demektir. Yine Merkez Bankası’nın açıkladığına göre, bankaların yer aldığı finansal kesim dışında kalan firmaların net döviz pozisyon açığı 164.4 milyar dolar oldu. Türkiye’nin dış borç stoku 370 milyar dolara çıktı.


Bu sorunlar Türkiye’yi daha riskli kılıyor... Sermaye hareketleri  azaldıkça Türkiye daha fazla dış borç bulmak zorunda kalacak ve doğal olarak zorlanacak ve daha yüksek faiz verecektir. 


Bu durum Mart seçimlerine kadar hükümet tarafından şöyle veya böyle sürdürülebilir... Ancak güneş balçıkla sıvanmaz... Marttan sonra siyasi sonuçlarda etkili olmak üzere  kriz riski yüksek görünüyor.

 

http://ekonomikibris.com/

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • EKONOMİ GRAFİKLERİ
  EKONOMİ GRAFİKLERİ
 • 2014 yılının en çok kazanan filmleri..
  2014 yılının en çok kazanan filmleri..
 • 2014'te ekonomiye damga vuran olaylar..
  2014'te ekonomiye damga vuran olaylar..
 • En çok petrole sahip ülkeler..
  En çok petrole sahip ülkeler..
 • Türkiye'nin zenginleri..
  Türkiye'nin zenginleri..
 • En çok o kazandı..
  En çok o kazandı..
 1. EKONOMİ GRAFİKLERİ
 2. 2014 yılının en çok kazanan filmleri..
 3. 2014'te ekonomiye damga vuran olaylar..
 4. En çok petrole sahip ülkeler..
 5. Türkiye'nin zenginleri..
 6. En çok o kazandı..
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ADA TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ
  ADA TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ
 • Toplu taşıma krizine isyan etti..
  Toplu taşıma krizine isyan etti..
 • Kadınlara ve esnafa kredi müjdesi..
  Kadınlara ve esnafa kredi müjdesi..
 • Dövizle yatırım ve borçlanmaya dikkat!
  Dövizle yatırım ve borçlanmaya dikkat!
 • Sağlık turizmine 'vize' engeli..
  Sağlık turizmine 'vize' engeli..
 • Türk reklamcılığında son nokta ...
  Türk reklamcılığında son nokta ...
 1. ADA TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ
 2. Toplu taşıma krizine isyan etti..
 3. Kadınlara ve esnafa kredi müjdesi..
 4. Dövizle yatırım ve borçlanmaya dikkat!
 5. Sağlık turizmine 'vize' engeli..
 6. Türk reklamcılığında son nokta ...
VİDEO GALERİ
YUKARI