• Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 7 NİSAN
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 7 NİSAN

07 Nisan 2015 - 12:57

 

Ø  Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) Mart ayına ait enflasyon verilerini açıkladı

 

DPÖ verilerine göre Tüketici Fiyat Genel Endeksi bir önceki aya göre % 1,77 artış kaydederken, bir önceki yılın ayın ayına göre (yıllık enflasyon) % 0,98 seviyesinde gerçekleşti. (2015 Şubat - % 0,21 ;  2014 Mart % 15)

 

Ana harcama grupları itibariyle bir önceki aya göre en yüksek artış % 3,97 ile Alkollü İçecekler ve Tütün grubunda gerçekleşirken, son dönemlerde enflasyonun düşüşüne katkı koyan elektrik ve petrol fiyatlarını kapsayan grupta ise (Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlarda) % 0,86 artış gerçekleşmiş.

 

      

 

Kaynak: DPÖ & İktisatbank

 

 

Ø  ABD istihdam verisi 15 ayın en zayıf verisi olarak sonuçlandı

 

Son dönemlerde göreceli olarak zayıf açıklanan ABD makroekonomik verileri, hemen hemen tüm varlıklara karşı ciddi anlamda prim yapan doların tabir caize bir miktar dinlenmeye geçmesine neden oldu. Malum, ABD Merkez Bankası FED, son olağan FOMC toplantısında güvercin bir uslüp takınarak faiz artırımında “sabırlı” olunacağı ifadesi metinden çıkarırken, güçlü dolardan duydugu rahatsızlığa vurgu yaparak büyüme ve faiz artırım yönündeki projeksiyonlarını aşağı yönlü revize etmiş, açık bir şekilde bundan sonraki süreçte açıklanacak verilere konsantre olunacağını, verilerin güçlü gelmesi durumunda faiz artırımına başlayacakları, başlamaları durumunda ise faiz artırım hızlarının bebek adımı tarzında olacağı; aksi bir durumda ise beklemeye geçeceklerini açıklamışlardı. ABD’de son bir yıldır açıklanan istihdam verileri ekonomide neredeyse tam istihdam seviyesine ulaşıldığını gösteriyor. Keza tarım dışı sektörde istihdam edilen kişi sayısı son bir yıldır 200 bin kişinin üzerinde aylık bazda seyrederken, işsizlik oranı da % 5,5 seviyesine geriledi. Bu bakış açısı ile FED’in çoktan faiz artırması gerektiği yargısına varılabilir. Ancak, petrol fiyatlarının yarattığı yeni beklentiler ve bu bağlamda yavaşlayan enflasyon şu anda faiz artırım için tüm şartların olgunlaşmadığına işaret ediyor. Bu nedenle FED, bundan sonraki süreçte maaş ve ücretler ve bunun yanısıra çekirdek enflasyon gibi verilere konsantre olacağını düşünüyoruz.

 

Her ne kadar Cuma günü Paskalya tatili nedenile Avrupa ve İngiltere mali piyasaları kapalı konumda olsa da, ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan resmi istihdam raporu her zaman olduğu üzere hatta bu sefer illikit piyasada daha ciddi bir volatiliteye neden oldu. Aşağıda görüleceği üzere, Mart ayında tarım dışı sektörde istihdam edilen kişi sayısı kabaca 245bin olan beklentiye karşın 126bin kişi olarak sonuçlanırken, isşizlik oranının ise % 5,5 seviyesinde yatay seyrettiğini görüyoruz.

 

       

 

Kaynak: Reuters

 

 

Ø  USD/TL kurunda ceza alanın çizgileri yukarda 2,65 ; aşağıda ise 2,52

 

15 aydır neredeyse her ay 200bin kişinin üzerinde istihdam sağlayan ABD ekonomisinde Cuma günü açıklanan veri doların biraz daha değer kaybetmesine neden oldu. Geride bıraktığımız hafta ortası ABD’de açıklanan özel sektör istihdam raporu ardından  2,62’li seviyelerden yönünü aşağıya çevirerek 2,58 – 2,59 seviyelerine çekilen USD/TL kuru, isithdam verisi ardından sert bir geri çekilme kaydederek 2,56 seviyesinin hemen altını denedi. Cuma günü olduğu üzere, haftanın ilk gününün de tatil olması ve birçok piyasanın kapalı olması nedeniyle dün de gün boyu zayıf işlem hacmi ile dar bir bantta seyir görüldü. Teknik bir bakış açısıyla USD/TL kurunda yukarda 2,65 aşağıda ise 2,5200 seviyesi ceza alanın çizgileri misal son dönemlerde oluşan ana destek ve direnç bölgelerini oluşturuyor. USD/TL kurunda 2,56 seviyesinin altında kalınması durumunda yeniden ilk etapta 2,54 ve devamında 2,52 seviyesi test edilebilir.

 

USD/TL kurunda 2,50 – 2,55 aralığına doğru olası geri çekilmeler, riskli pozisyonların kaptılması veya dolar ihtiyaçlarının karşılanması için fırsat yaratabileceğinin altını çizmek istiyoruz.

 

        

 

Kaynak: Reuters

 

 

Ø  EUR/USD paritesi 1,10 seviyesinin üzerinde tutunamıyor

 

Zayıf ABD veriler ve İran anlaşma haberlerine paralel doların bir miktar da olsa değer kaybetmesi ile son haftalarda EUR/USD paritesinde 1,10 - 1,1050 aralığına doğru dönem dönem ataklar görmekle birlikte, atakların cılız kaldığını ve paritede satıcıların halen daha kontrolü elinde tuttuklarını görüyoruz. Zayıf verilerin devam etmesi durumunda ve 1,1050 seviyesinin yukarı yönlü aşılması durumunda 1,14 seviyesi tekrar gündeme gelecektir. Bizim ana senaryoumuz EUR’da zayıflığın devam edeceği ve paritenin bir kez daha 1,05 seviyesini test edeceğini çağırıyor.

 

        

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Bugün 2 günlük Paskalya tatili ardından Avrupa ve İngiltere piyasaları iş başı yapıyor. Gündem başlıkları arasından 9 Nisan günü Yunanistan’ın IMF’ye olan 450 milyon Euro tutarındaki ödemesi göze çarparken, ABD cephesinde ise Çarşamba günü yayınlanacak olan 17-18 Mart FOMC toplantı tutanakları haftanın en önemli gündem maddesi olacak. Paskalya tatili ve veri akışının zayıf olduğu haftada, dikkatler FED Başkanlarının konuşmalarına çevrildi. New York FED Başkanı Dudley, para poliitkasında sıkılaşmanın başlamasıyla faiz artış hızının muhtemelen düşük olacağını ve ekonomide son dönemde görülen zayıflığın geçici olduğunu belirtti. Mart ayı istihdam verisindeki zayıflığa piyasadaki ciddi bir yavaşlamanın mı yoksa geçici şartların mı neden olduğunu anlamak için gelişmeleri iyi takip etmek gerektiğinin altı çizilirken, faiz artırımlarının açıklancak verilere bağlı olacağını söyledi. Atlanta FED Başkanı Lockhart ise daha fazla verinin incelenebilmesi için faiz artırım konusunda Temmuz-Eylül toplantılarını işaret etti. Türkiye cephesinde ise bu haftanın en önemli gelişmesi Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's'in 10 Nisan'da açıklayacağı Türkiye değerlendirmesi olacak. Moody's Türkiye'ye yatırım yapılabilir en düşük notu verirken, görünümü ise negatifte tutuyor. Genel kanı Moody’s’in değerlendirmesinden herhangi bir değişiklik olmayacağı yönünde. Yine de Cuma günü geceyarısına kadar uzun bir mesai bizleri bekliyor.

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Son Yazılar