• Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 4 ŞUBAT
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 4 ŞUBAT

04 Şubat 2015 - 11:16

 

Ekonomi politikası yerine politika ekonomisinin yarattığı sıkıntılı süreç devam ediyor

 

Enflasyon Ocak ayında beklenildiği kadar sert düşüş göstermedi

 

TCMB, PPK toplantısını olağan ve programlanmış bir şekilde 24 Ocak tarihinde yapacağını açıkladı

 

Kur üzerindeki baskının hafiflediğini kısmen görsek de, ağzı olanın konuşmaya devam etmesi nedeniyle kalıcı bir rahatlamadan söz etmek şimdilik mümkün değil

 

24 Ocak tarihine kadar devam edecek haber kirliliği, TL ve TL cinsi yatırım araçları üzerinde baskı kurmaya devam edecektir

 

Dünyada faiz indirim sezonunun başlaması ve TCMB’nin de üzerinde siyasi baskı olduğunda hareketle 24 Ocak tarihinde kurun seviyesinden bağımsız bir şekilde PPK’nın kesin faiz indirime gideceğini tahmin ediyoruz

 

Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Dün gözler Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı resmi Ocak ayı enflasyon verisine çevrildi. Aralık ayında petrol fiyatlarının sert gerilemesi ile yönünü aşağıya çeviren enflasyon, Ocak ayında da gerilemeye devam etti. Ancak düşüş son günlerde ortaya atılan % 1’in üzerinde gerçekleşmedi. TÜİK verisi öncesinde Ocak ayında enflasyonun aylık bazda % 0,74 artış göstermsi beklenirken, gerçekleşme % 1,10 seviyesinde oldu. Geçen yılın Ocak ayında enflasyonun aylık bazda % 1,98 artığı ve 2015 Ocak ayında enflasyonun % 1,10 artış kaydetmesi nedeniyle, yıllık enflasyonun da % 8,17’den % 7,24’e seviyesine gerilediğini görüyoruz. Bazı analistlerin modelleri yıllık enflasyonun % 6,80 seviyesine kadar gerileyebileceğini tahmin ediyordu. TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerin alt kalemleri incelendiğinde gıda ve alkolsüz içecekler % 3,52 , alkollü içecekler ve tütün % 4,19 artış kaydederken, giyim ve ayakkabı fiyatları % 6,98 , ulaştırma alt kaleminin ise % 0,56 düşüş kaydettiğin not edelim. TCMB’nin yakından takip ettiği çekirdek enflasyon verilerinin ise katılığını koruduğunu görüyoruz. 2014 Şubat ayında enflasyonun aylık bazda % 0,43 olması nedeniyle Şubat’ta enflasyonun geçici olarak yükselmesi; Mart (% 1,34) ve Nisan (% 1,43) aylarındaki olumlu baz etkisi nedeniyle tekrar gerilesmini bekliyoruz.

 

Ø  Sepet kurda 2,60 seviyesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük

 

TCMB üzerinde var olan siyasi baskı nedeniyle algı yönetiminin bozulması, haliyle TL ve TL cinsi yatırım araçları üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Aşağıda (½ USD/TL+ ½ EUR/TL)’den oluşan sepet kurun önemli sinyaller verdiğimizi görüyoruz. Grafikten de rahatlıkla görüleceği üzere yukarda 2,60 aşağıda ise 2,47 arasında hareket eden sepet, dün 2,60 seviyesinden ara PPK toplantısı düzenlememesine paralel dönmüş gibi görünüyor (6 numaralı bölge).

 

Altını çizerek söylemek gerekiyor ki, şu anda Dünyada faiz indirim sezonu yaşanıyor. Siyasi otoritenin de dünyada faizlerin aşağı yöne döndüğünü görerek TCMB’ye hemen hemen her ortamda yüklenmesi, yatırımcı algısını bozmaya devam ediyor. TCMB’nin düşen enflasyon, küresel düşük faiz hadleri, toparlayan cari açık ve faiz indirim bekentilerini haklı sebeplerle zamanında piyasa iletişimini sağlıklı yürüterek yapması kurda yeniden 2,35’li seviyelere doğru bir harekin önünü açabileceken, siyasi cepheden gelen telkin, kızgınlık ve topyekün saldırı, gerekirse ifadelerin almak için çağıracağız tarzında yaklaşımlar, yatırımcı algısın daha da bozarak kurun daha da yukarı bir patikaya doğru hareketlenmesinin önünü açabiliceğinden endişe ediyoruz. 2,45’in üzerine doğru bir hareket bu sefer 2,50 seviyesini gündeme rahatlıkla getirecektir.

 

 

 

 

Ø  EUR/USD yukarı yönlü kıpırdadı...

 

Yunanistan'ın borç silinmesi tarzında bir talebinin yerine borcun yeniden yapılandırılması tarzında isteğini ortaya koyması, küresel mali piyasalar açısından olumlu olarak yorumlanırken, Euro'yu kısa vadede destekleyecek cinsten olduğunu düşünüyoruz. Ancak orta / uzun vadede zayıf EUR temasının korunması yönünde beklentimiz devam ediyor.

 

 

 

Ø  Petrol Yükselişe Geçti...Ama nereye kadar?

 

ABD'de enerji sektöründe son dönemin en geniş kapsamlı grevinin gerçekleşiyor olması, yine ABD'de açık olan petrol kuyu sayısının son yılların en düşük düzeyine gerilemiş olması petrol arzında düşüş olabileceği beklentisinden hareketle petrol fiyatlarını yukarı itti. Dün 58 dolar/varil seviyesine yükselen Brent cinsi ham petrol fiyatı, dip oluşumu sürecinin geride kaldığı yorumlarının yapılmasına yol açtı. Bu haberi Türkiye açısından pek de olumlu olarak yorumlayamıyoruz. Yine de, dünyada devam eden zayıf büyüme teması nedeniyle petrolde trendin tersine döndüğü veya yükselişin kalıcı olacağını şimdilik beklemiyoruz.

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Son Yazılar