• Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 29 HAZİRAN
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 29 HAZİRAN

29 Haziran 2015 - 17:58

Yunanistan cephesinden gelen referandum kararı küresel piyasaları “risk off” moduna geçirdi

 

Avrupa Merkez Bankası’nın acil likidite desteğini kesmesi ardından Yunanistan, bankaları 6 Temmuz’a kadar kapattı ve sermaye kontrolleri getirdi

 

İçerde ise gözler sınır ötesi operasyon bağlamında MGK toplantısında çevrildi

 

Dışarda Yunanistan, içerde Suriye riski ile ister istemez Türk Mali piyasaları üzerinde satış baskısı kuruyor

 

İlk etapta Yunanistan haberleri kısmi panik havası yaratsa da, büyük bir türbülans beklemiyoruz

 

Dolar Endeksi (saatlik grafik)

 

Dolar’ın 6 para birimine göre değerini gösteren endeks, Cuma günü 95,3 seviyelerinden kapanması ardından Yunanistan haberleri ile 96,3 seviyelerine kadar yükseldi. Büyük bir artıştan söz etmek pek de doğru değil. Küresel olarak ciddi bir türbülans sinyali görmüyoruz. Endeks içerisinde yer alan EUR’nun ciddi düşüşü ile diğer önemli paralar aynı oranda dolara karşı değer kaybetmemiş. Bu da, Yunanistan riskinin yayılma etkisinin sınırlı kalacağına işaret ediyor. Çok da büyük bir panik havası yaşanmayacağını düşünüyoruz. Mesela Cuma günü 1,5750 seviyesinde tamamlayan GBP/USD paritesi, haftanın ilk işlem gününde 1,5715 seviyelerinde.

 

 

Kaynak: Reuters

 

 

 EUR/USD (günlük grafik)

 

Ortak para birimi EUR, haftanın son iş günü 1,1150 – 1,1200 aralığında haftasonu Yunanistan’dan gelecek habeleri bekleyerek geçirmesi ardından sabah Asya piyasalarında 1,0950 seviyelerine kadar gevşedi. İlk paniğin atlatılması ardından 1,10’lu seviyelerde denge arayışı görülüyor. Yunanistan’da 5 Temmuz tarihinde yapılacak kritik referanduma kadar EUR’da volatil seyir devam edebilir. Teknik anlamda 1,1050 seviyesinin altında kalınması ile aşağı yönlü seyrin ağır basacağını düşünüyoruz. Aşağıda ilk önemli destek bölgesi 1,0810

 

 

Kaynak: Reuters

 

 

Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Dışarda Yunanistan, içerde ise Suriye gerginliği ile yeni bir haftaya başlıyoruz. Her ne kadar Avrupa’da son dakika anlaşma hastalığı bağlamında haftasonu Yunanistan cephesinden bir anlaşma haberi bekliyor olsak da, Eurogroup, IMF ve Yunanistan arasında süregelen görüşmelerin beklenmedik bir şekilde durdurulduğu haberi geldi. Cuma günü aslında piyasalar öyle yada böyle bir anlaşmaya varılacağına kesin gözüyle bakıyordu. Keza, Yunanistan’ın 30 Haziran tarihinde IMF’ye olan EUR 1,5 milyar tutarında ödemesini yerine getirememesi durumunda fiilen temerrüde düşecekti. Ancak, uzlaışı beklentisinin aksine haftasonu yaşananlar piyasaların tahmininin dışında kaldı. Yunanistan Başbakanı Tspiras, kreditörelerin teklifini kabul etmeyerek halka danışma karırı alarak referadum çağrısı yaptı. 5 Temmuz'da referandum kararını parlementoda onaylanması ardından önümüzdeki hafta nasıl bir tablo ile karşılaşacağımı biz de tam olarak bilmiyoruz. Yunanistan’ın neyi referanduma götüreceği de pek anlaşılmıyor keza IMF Başkanı Lagarde, 30 Haziran itibarı ile Yunansitan’ın temerrüde düşeceğinin altını çizdi. Yine de, siyasette çözüm arayışları tükenmez. Önümüzdeki haftasonu yapılacak referanduma kadar köprünün altında pekçok suyun akacağını düşünüyoruz. Haliyle Yunansitan haberleri ardından sabah Asya piyasalarında EUR/USD paritesi sert bir değer kaybıyla günü başladı. Cuma günü kabaca 1,1150 seviyesinden tamamlayan EUR, ilk işlemlerde 1,0950 seviyesine kadar gerileme kaydetti. Küresel piyasaların haftaya "risk off" yani riskten uzak dur ve güvenli liman olarak görülen başta ABD doları ve Amerikan tahvillerine ve devamında altına sığınarak başlayacağını düşünüyoruz. Sabah Asya hisse senedi piyaslarında sert bir satış baskısı görülüyor. Ayrı dinamiklere sahip Çin borsası % 6,3 gerilerken, gösterge endeks Tokyo borsası %2,5; diğer bölge borsalarında ise % 2 civarında düşüşler görülüyor. Yunanistan'ın IMF'ye borcunu ödeyemeyeceği ve temerrüde düşeceği beklentisi ve Euro'dan ayrılma olasılığını hiç bu kadar yakın telefuz edilmemesine paralel haftasonu bankamatikler önünde ciddi kuyurklar oluşturan Yunanistan’da bankalar tatil edilirken, sermaye kontrolleri getirildi.

 

Elbette, Yunanistan sorunun sadece Euro Bölgesi açısından değil küresel bir sorun olarak de görmek gerekiyor. Bir ülkenin iflas etmesi, nazik bir toparlanma sürecinde olan küresel ekonomi açısından da pek olumlu olmadığı aşikar. Yunanistan’ın daha da fazla kemer sıkmayı reddetmesine paralel görüşmelerin durması ardından alınan referanduma kadar ile bu haftanın oldukça volatil geçeceğini düşünüyoruz. Yunanistan’ın birlikte tutulması için taviz verilmesi, finansal anlamda sorun yaşayan diğer ülkeler açısından da pek ahlaklı bir davranış olmayacaktır. Yunanistan referandumunun Euro’da kalma veya çıkma anlamı taşıyabileceğini ancak Yunanistan’ın birlikte tutulacağını düşünüyoruz.

 

Dışarda Yunanistan sorunu devam ederken, içerde ise Suriye konusu gündemin ilk sırasına yerleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iftar yemeğinde Suriye'nin kuzeyinde meydana gelen gelişmelere izin vermeyeceklerini açıklaması ve Başbakan Davutoğlu’nun ise açıklamayı teyit ederek konunun Milli Güvenlik Kurulu toplantısında ele alınacağını belirtmesi, Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye askeri bir operasyon hazırlığında olduğuna yönelik terdiginliği tırmandırdı. Yunanistan sorununun yarattığı küresel paniğe içerde Suriye konusunun da eklenmesi, zamanlama açısından pek de iyi bir zamana denk geldiğini söyleyemeyiz. Henüz hükümetin kurulmadığı bir ortamda askeri operasyon ihtimaline pek de ihtimal vermediğimizin altını çizmek gerekiyor.

 

Tekrar etmek gerekirse, Yunanistan blöfünü gören AB ve IMF, içerde ise iç siyasetin bir parçası olarak gördüğümüz Suriye haberlerine paralel gerek küresel gerekse iç piyasanın güne temkinli başlayacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda ilk tepki olarak dolar karşısında 1,10 seviyelerinde denge arayan EUR’nun aşağı yönlü seyrini korumaya devam edeceğini düşünüyoruz. Elbette hafta içi yada referanduma kadar gelecek açıklamalar dikkatle takip edilecektir. Genel olarak satıcılı havanın panik boyutuna dönüşmeden korunacağını düşünüyoruz. Dengeleyici yönde gelecek açıklamalara dikkat etmek gerekiyor. Türkiye cephesinde ise MGK toplantısını takip edeceğiz.

 

 

http://www.ekonomikibris.com

Son Yazılar