Reklam
  • Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 25 ARALIK 2014
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 25 ARALIK 2014

25 Aralık 2014 - 11:20

 

Türk atasözü: “Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer”

 

TCMB tüm faiz oranlarını sabit tuttuğu dünkü PPK toplantısında dengeli duruşunu korumaya devam etti

 

Ana görevinin fiyat istikrarını savunmak olduğunu bir kez daha hatırlatan TCMB’nin kredibilitesini bir kademe daha arttırdığını görüyoruz

 

Batı aleminde bugün ve yarın birçok piyasa Noel tatili nedeniyle kapalı konumda olacak. Düşük işlem hacmi ve yatay bir piyasa katılımı bekliyoruz

 

USD/TL kurunun yılsonuna kadar 2,30 seviyesini hedefleyebileceğini ancak aşağıda daha çok yer olmadığını düşünüyoruz...

 

Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Yüksek enflasyon, yüksek cari açık...TCMB’nin faizleri indirememe yönünde önündeki en önemli yapısal açmaz olarak durmaya devam ediyor. 24 ay vadeli enflasyon beklentilerinin halen daha yüksek seyrettiği, Rusya cephesinde suların halen daha durulmadığı, ABD Merkez Bankası’ndan (FED) 2015 yılının ikinci yarısında beklenen faiz artımı ve elbette son aylarda yan kulvarımızda koşan Rusya ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülke Merkez Bankalarının ciddi faiz artırımına giderek TL’nin cazibesini azaltması başta sayabileceğimiz en önemli faktörler olarak karşımıza çıkıyor.

 

Manşette de belirttiğimizi üzere, sütten ağzı yanan yoğurdu üflüyerek yer atasözsünden hareketle TCMB’nin bu sefer hele bir de petrol fiyatlarında kabaca % 50’ye yakın bir düşüş fırsatını yakaladığı bir konjonktürde adımlarını oldukça dikkatli atacağını tahmin ediyoruz. 2014 yılının ilk aylarından ciddi yüksek seyreden enflasyon nedeniyle (baz etkisi) 2015 yılının ilk çeyreğinde enflasyonda ciddi bir düşüş görüleceği ve beraberinde enerji faturasının da ucuzlaması ile daha sürdürülebilir bir cari açık seviyesi beklesek de, TCMB’nin dün proaktif davranmayarak faiz oranlarını indirmemesini yerinde bir karar olarak yorumluyoruz.

 

Bir adım geriye gidersek...Hatırlanacağı üzere 2013 yılından gelişmiş ülke merkez bankaları gibi davranarak ekonomiyi canlandırmaya yönelik düşük faiz politikası izleyen TCMB, 2014 yılının başında kurda görülen ciddi hareketi freneleyebilmek adına politika faizini olağanüstü geceyarısı toplantısı ile % 4,5 seviyesinden % 10’a yükselterek ancak da ateşi söndürebilmişti. TCMB’nin faiz oranlarını çok düşük tutma gibi bir lüksü de olmadığını kabul etmek gerekiyor. Türkiye cari açık veren ve ihracatın ara mal ithalatı ile sağlayan bir ülke. Parasının da rezerv para olmaması, devamlı dış finansmana ihtiyaç duyması ve kurumsal yatırımcının devam eden döviz talebi kur cephesinde ister istemez sert hareketleri de beraberinde getirebiliyor. TCMB’nin 2014 Ocak ayında atmış olduğu ciddi adım ardından yıl içerisinde 3 kez faiz indirimine giderek politika faizini % 8,25 seviyesine indirmesi ardından politika duruşunu korumaya devam ettiğini görüyoruz.

 

Yukarda da belirttiğimiz üzere, FED Başkanı Yellen’in birkaç toplantı daha faiz artırımına gitmeyeceğini açıklaması, petrol fiyatlarında devam etmesi beklenen düşük seyir TCMB’nin elini kuvvetlendirmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Her ne kadar Türkiye ekonomisi enflasyon ve cari açık gibi yapısal açmazlara aynı anda ilaç olabilecek petrol fiyat seviyelerei ile karşı karşıya dursa da, dünyada cereyean eden gelişmelere de kayıtsız kalamıyor. Bunun en büyük örneği daha geçen hafta enerji ihracatçısı olan Rusya‘nın petrol fiyatlarında yaşanan geri çekilme nedeniyle ciddi değer kaybettiği bir ortamda, net enerji ithalatçısı olan Türkiye’nin de aynı şekilde tarihihin en yüksek kuru ile karşı karşıya kalmasıdır. Orta vadeli programda da net bir şeklide verilen mesaja paralel bu sene önceliğin enflasyonda olacağının altı çizilmiştir. Dün özetle TCMB’nin faiz oranlarında her ne kadar bazı şartlar elverişli olsa da indirime gitmemesini yerinde bir karar olarak okuyoruz.

 

TCMB, 1 haftalık repo faizi: %8,25  ; borçlanma faizi (alt bant): %7,50  ; borç verme faizi (üst bant): %11,25 seviyesinde sabit tuttuğu dünkü toplantısında sıkı para politika duruşunu da korudu. Politika metninde “Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir” ifadesine yer verilmiş.

 

Siyasi cepheden büyümeyi teşvik etme adına faiz indir yönündeki tavsiyelere de TCMB’nin politika metninde dengeli bir cümle ile cevap verdiğini görüyoruz. “... açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceği değerlendirilmiştir”. Ana görevinin fiyat istikrarını savunmak olduğunu bir kez daha hatırlatan TCMB’nin kredibilitesini bir kademe daha arttırdığını görüyoruz. TCMB, büyüme hususunda siyasi otoritenin elini taşına altına sokması gerektiğini hatırlatarak para politikasının da sınırlarını hatırlattı.

 

Sessiz piyasaya rağmen ekli grafikten de görüleceği üzere doların gelişmiş ülke para birimlerine göre değerini gösteren dolar endeksinin 90 seviyesinin üzerine yükseldiğine de yer vermek istiyoruz. Doların değerli kalmaya devam edeceğini bekliyoruz (yılbaşına nazaran % 13 artış kaydetti). Değerlenme trendinin hız kaybederek devam edeceğini beklesek de, 2015 yılında 9250 seviyelerine kadar yükselebileceğini teknik olarak görüyoruz. Dolar endeksinde görülen yükseliş veya dolar endeksindeki yükselişten bağımsız olarak Avrupa Merkez Bankaları’nın politika duruşuna paralel EUR’da kan kaybının bir müddet daha devam etmesini de bekliyoruz. 1,20’li seviyelerin altından yavaş  da olsa euro uzun pozisyon almak için fırsat kolayacağız.

 

Haftabaşından itibaren etkili olmaya başlayan düşük işlem hacmi Noel tatili ve yaklaşan yeni yıl öncesinde daha da belirgin bir hal alacaktır. Bugüne dönersek... FED toplantısı sonrasında ortaya çıkan "temkinli iyimser" havanın devam edeceğini düşünüyoruz. Borsa cephesinde 85binli rakamlar, gösterge bileşik faizde % 8'in altını beklemekle birlikte USD/TL kurunun da yılsonuna kadar 2,30 civarında denge arayacağını düşünüyoruz.  

 

İktisatbank'ın sunduğu avantajlı döviz kurlarını piyasa ile eş zamanlı ve 24 saat kesintisiz takip etmek için lütfen tıklayınız.

 

http://www.iktisatbank.com/doviz-kurlari

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Son Yazılar