Reklam
  • Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 24 ARALIK 2014
Reklam
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 24 ARALIK 2014

24 Aralık 2014 - 13:37 - Güncelleme: 24 Aralık 2014 - 13:39

 

 

TCMB’nin bugün düzenleyeceği olağan PPK toplantısı gündemin bir numaralı maddesi olarak takip edilecektir..

 

FED’in faiz artırımında “sabırlı” olacağını açıklaması ardından TCMB’nin de faiz indiriminde “sabırlı” olacağını tahmin ediyoruz..

 

Yıl sonu rallisi olarak adlandırılan Noel Baba rallisi özellikle hisse senedi piyasalarında devam ediyor..

 

TL’nin alternatif piyasalara nazaran daha zayıf bir görünüm kaydetmesi, temkinli modumuzun artmasına neden oluyor..

 

Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Her ne kadar Hristiyan aleminde yarın başlayacak Noel tatili ve yaklaşan yeni yıl öncesinde küresel mali piyasalarda işlem hacmi ve piyasa katılımı düşük seyretse de, dün ABD’de açıklanan yılın üçünçü çeyreğine ait büyüme verileri küresel piyasalarda hareketli seyri de beraberinde getirdi.

 

ABD'de açıklanan gayri safi yurtiçi hasıla (GSYIH) büyümesinin yılın üçüncü çeyreğinde kaydettiği büyüme, daha önce açıklanan % 3,9 seviyesinden % 5'e revize edildiği görüldü (Türkiye’de büyümenin aynı dönemde % 1,7 olduğu düşünülürse verinin ne kadar sağlam açıklandığını daha rahat anlayabiliriz). Yada daha farklı bir bakış açısıyla, ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte 2009'ün üçüncü çeyreğinden beri görülen en hızlı büyümeyi kaydettiğini görüyoruz (bakınız grafik). Dün de bültenimizde belirtiğimiz üzere, ABD cephesinde ekonominin 6 yıl aradan sonra tekrar rayına oturduğu, istihdam piyasasında ve büyüme cephesinde işlerin iyi gittiği bizzat FED tarafından da olumlu bir şekilde dile getirildiği, ancak faiz artırımına başlayacak kadar ekonominin henüz enflasyon üretemediği veya kişisel harcamalar ve ücretlerin henüz istenilen boyutta artmadığına şahit oluyoruz.

 

ABD'de büyümenin hızlanması ABD Merkez Bankası'nın daha erken faiz artışına gidebileceği beklentisini dün uyandırsa da, piyasa yansımasınn dar katılım nedeniyle zayıf kaldığını da görüyoruz. Günün ilk yarısında İngiltere’de açıklanan zayıf büyüme verileri ardından yönünü aşağıya çeviren sterlin, güçlü ABD verisi ile dün son 13 ayın dibini gördü (bakınız grafik). Benzer bir şekilde EUR’nun da veri ardından yılın en düşük seviyesi olan 1,2170’lere kadar gerilediğini not etmek gerekiyor. Eur’da Mayıs ayına nazaran değer kaybının % 13 seviyesine vardığını görüyoruz (bakınız grafik). Güçlü doların bir noktada FED yetkililerini de rahatsız edeceğini düşünmeye başladık.

 

Nihayetinde dünyayı uçuran uçağın sadece ABD motoru çalışırken, uzak doğu ve gelişmekte olan ülke motorlarının çok zayıf, avrupa motorunda ise yangın olduğunu görüyoruz. Tek motorlu uçağın ne kadar süre ile uçabileceği soru işareti olmaya devam ediyor. Bu denele doların aşırı şekilde güçlenmesi zayıf bir büyeme trendi içinde olan deniz aşırı ülkelerin büyümesine daha da sekte vurabileceği beklentisi piyasalarda yüksek sesle telafuz ediliyor. FED’in faiz artırmaya başlaması durumunda ki bunu yılın ikinci yarısında olma ihtimali kuvvetli görünüyor, zayıf dengeleri sarsmamak adına bebek adımı tarzında olacağını düşünüyoruz. Rusya’da her ne kadar son günlerde Ruble’de sakinleme emareleri görülse de, halen daha petrol kaynaklı gidişatı nereye varacağın kestirmek güç görünüyor.

 

Rus Rublesinin 7 günde % 34 hareket kaydettiğini unutmamak gerekiyor. Dün EUR’nun son 7 ayın en düşük seviyesine gerilemesi ile USD/TL kuru da sınırlı bir yükseliş kaydederek 2,3250 seviyelerine doğru hafif de olsa düzeltme yaptı. Sıklıkla vurguladığımız üzere, 2015 yılında Türk Lirasında dolar karşısında ciddi bir volatilite (dalga boyu) yaşanabileceğini düşünüyoruz. Daha geride bıraktığımız hafta USD/TL kurunun 2,4140 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldiğini unutmayalım. Her ne kadar Türk Lirası’nın bir çok gelişmekte olan ülke para birimine göre makroekonomik olarak sağlam bir görünüm arz etse de, içerde cari açık sorunu başta olmak üzere devam eden kurumsal dolar alımları; dışarda ise küresel ekonomide yaşanan gelişmelerden uzak da duramadığını söylemek gerekiyor.

 

Petrol fiyatlarının yarattığı yeni hikayeye inanmaya devam etsek de, bir çok gelişmekte olan ülkenin son dönemlerde ciddi faiz artırımına giderek TL üzerinde de baskı kurduğunu da görüyoruz (örnek: Rusya % 17 ; Brezilya % 11,75 ; Türkiye % 8,25). Bu gelişmeler ışığında kısa vadede TL’nin yıl sonu veya Noel Baba rallisi adı verilen iyimserlikten fayda sağlayacağını düşünmekle birlikte, 2015 yılı için temkinli modumuzu korumaya devam ediyoruz.

 

Gözler bugün Türkiye Cunhuriyet Merkez Bankası’nın düzenleyeceği olağan Para Politikası Kurulu toplantısına çevrilmiş durumda. TCMB’nin her ne kadar üzerinde faiz indirim yönünde siyasi cenahtan gelen tavsiye niteliğinde baskı bulunsa da, yukarda da değindiğimiz üzere yan kulvarımızda koşan gelişmekte olan ülke para birimlerinde son dönemde yaşanan faiz artışı ve TL’nin geride bıraktığımız hafta kaydettiği ciddi değer kaybına paralel TCMB’nin rahat bir toplantı geçireceğini düşünüyoruz. Tüm faiz oranlarını sabit bırakılmasını beklediğimiz toplantı ardından yayımlanacak kısa bildiri notu tarzında politika metnini vereceği ileriye dönük rehberlik açısından satır satır dikkatli bir şekilde irdeleyeceğiz.

 

Nasıl FED’in geçen hafta sonuçlanan olağan FOMC toplantısında faiz artırımı konusunda “sabırlı” olunacağına yer verildiyse, bugün aynı şekilde PPK’nin da faiz indirimi konusunda “sabırlı” olunacağı yönünde mesaj vermesini bekliyoruz. Petrol fiyatlarında görülen geri çekilmenin enflasyon ve cari açık konularına destek olacağı ışığıyla TCMN’nin şartların el verişli olduğu ilk fırsatta faiz indirimini değerlendireceğine kesin gözüyle bakıyoruz.

 

ABD borsalarının geceyi yeni en yükseklerle tamamlaması ardından sabah Asya cephesinde de ılımlı bir hava var. Mali piyasaların gündemi Noel tatili öncesinde oldukça zayıf. Günün ikinci yarısında ABD’de açıklanacak haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilebilir. Dün de belirttiğimiz üzere beklenmedik bir gelişme olmaması durumunda küresel mali piyasaların yılı iyimser tamamlama uğraşı içinde olduklarını görüyoruz. Göreceli olarak düşük işlem hacmi ile sakin bir seyir beklemek yanlış olmayacaktır.

 

İktisatbank'ın sunduğu avantajlı döviz kurlarını piyasa ile eş zamanlı ve 24 saat kesintisiz takip etmek için lütfen tıklayınız.

 

http://www.iktisatbank.com/doviz-kurlari

 

 

ABD'de GSYIH büyümesi yılın üçüncü çeyreğinde kaydettiği büyüme, daha önce açıklanan % 3,9 seviyesinden % 5'e revize edildi

 

ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte 2009'ün üçüncü çeyreğinden beri görülen en hızlı büyümeyi kaydetti...

 

              

 

 Sterlin Dolar karşısında son 13 ayın dibini gördü

 

Sıcak faiz artırım beklentilerinin ay ay ötelenmesi, % 2 olan Merkez Bankası enflasyon beklentisinden uzaklaşan manşet enflasyon verileri ve küresel anlamda güçlenen dolar, sterlin üzerine adeta çöktü. Sterlinin dolar karşısında son 13 ayın en düşük seviyesine gerilediğini görüyoruz. Aşağı yönlü hareketin devamı beraberinde 1,48 seviyesine varan düşüşü tetikleyebilir.

 

                

 

 Euro Dolar karşısında kan kaybetmeye devam ederek 1,22 seviyesinin altına sarktı

 

Zayıf Avrupa ve Birliğin toparlanması için yazılan zayıf EUR yönündeki acı reçete, EUR’da değer kaybının devam etmesine neden oluyor. EUR’da son 7 ayda % 13 değer kaybı yaşandığını not edelim. 1,20 seviyelerinin altından yavaş da olsa EUR leyhine pozisyon almak için piyasayı kollamaya başlayacağız...

 

                  

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Son Yazılar