• Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 23 MAYIS
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 23 MAYIS

23 Mayıs 2016 - 10:03

AKP’nin beklenildiği üzere üçüncü genel başkanı seçilen Binali Yıldırım’a hükümet kurma görevi verildi

 

Yeni kabinenin birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor. Gözler özellikle ekonomi yönetiminde olacaktır

 

Yarın ise TCMB’nin olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı takip edilecektir. TCMB’den 50 baz puan faiz indirimi bekleniyor

 

FED cepheside ise faiz artırım söylentilerinin gündemi sıcak tutmaya devam ettiğini görüyoruz

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Her ne kadar sonucu bilinse de, dün gözler AKP'de düzenlenen ikinci olağanüstü kongreye çevrildi. Kongrede tek aday olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, geçerli oyların tümünü alarak AKP’nin üçüncü genel başkanı seçildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun istifasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümet kurma görevini partinin yeni Genel Başkanı olarak seçilen Binali Yıldırım'a verdi. AKP’nin kurucularından olan Binali Yıldırım aynı zamanda icraatleri ile de ünvan kazanmış bir kişi. Kongrede PKK ve Gülen cemaati ile mücadelede kararlılık ve başkanlık sistemine yönelik güçlü mesajlar göze çarparken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ise bağlılık mesajları dikkat çekti. Olağanüstü kongrede genel başkan seçilmesinin yanı sıra partinin en üst karar organı olan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) da yeniden şekillendirildi. Kabaca 50 kişilik listenin % 50sinde değişim görülüyor. MKYK içerisinde 24 isim yerini koruyup, 26 yeni isim seçildi. Yeni kabinenin birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor.

 

Ünlü fon yöneticisi Muhammed El-Erian, FED'in faiz artırımı görüşünü ısıttığını söylerken, haberi teyit edercesine, oy kullanma hakkı olmas da, San Francisco FED Başkanı Williams, FED’in bu yıl faiz artırımına gitmesinin uygun olacağını söyledi. Williams, ABD ekonomisinin bu yıl faiz artırımını kaldırabilecek kadar güçlü olması gerektiğini ve merkez bankasının bu yılki başkanlık seçimi sırasında faiz artırımından kaçınma konusunda siyasi baskıya boyun eğmeyeceğini söyledi. Williams, Pazar günü Fox News'a yaptığı değerlendirmede, Avrupa ve Asya dahil büyümeye yönelik küresel tehditlerin, ABD ekonomisindeki cesaret verici verilere karşı bir "dengeleme hareketi" oluşturmasına karşın, FED yetkililerinin muhtemelen Haziran’da ya da sonraki toplantıda, faiz artırımına başlamanın uygun olacağıı söyledi. Hatırlacağı üzere, ABD cephesinde son dönemde yeniden güçlenen makroekonomik verilerin yansıra, FED’in 27 Nisan toplantısına ait geçen hafta açıklanan tutanaklarda, makroekonomik verilerin ikinci çeyrekte ekonomik büyümenin devam edeceğine dair işaretler taşıması, işgücü piyasasında iyileşme ve enflasyonda artış görülmesi durumunda Haziran ayında faiz artırımı yapılabileceğine vurgu yapılmıştı.

 

Japonya'da bu sabah açıklanan veriye göre ihracat, güçlü seyreden YEN nedeniyle düşüşünü yedinci aya taşıdı. Bu durum, Başbakan Abe'nin ekonomik büyümeyi desteklemeye yönelik çabalarına sekte vurmuşa benziyor. İhracatın Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre % 10,1 düştüğünü not edelim. 2016 Ocak sonunda 122 dolar seviyesine yaklaşan USD/JPY paritesi, Mayıs başında 105 dolar seviyesine kadar gerileme kaydetmişti. Güçlü YEN’den ötürü, ihracat odaklı bir ekonomiye sahip Japonya’nın, rekabet gücü azalırken, ihracatçı şirketlerin de karlarının azalacağı beklentisi ile Asya borsalarının gösterge endeksi Nikkei sabah saatlerinde % 0,6 aşağıda işlem görüyor.

 

Elbette, haftanın hızlı ve hareketli geçmesi kaçınılmaz görülüyor. Perşembe günü ABD’de açıklanacak dayanıklı tüketim malları siparişleri ve Cuma günü açıklanacak birinci çeyrek revize büyüme verisi Haziran ayına yönelik faiz artırım beklentilerine ışık tutacaktır. İçeride ise, yukarda da söz ettiğimiz üzere, Salı günü düzenlenecek olağan TCMB PPK toplantısı ve devamında açıklanacak kabine takip edilecektir. PPK’dan gerileyen enflasyon ve elbette hükmet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gelen faiz indirim telkinlerine paralel, sadeleştirme kapsamında faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirim ile koridorun daha da daraltılacağını düşünüyoruz. Siyasi cephede ise, piyasaların gözlüğüyle konuya yaklaşırsak, ekonominin sigortası olarak görülen Başbakan Yardımcısı Sn. Şimsek’in kabinede yer alıp almayacağı TL  ve TL cinsi yatırım araçlarının seyri üzerinde etkili olacaktır. Özellikle, merkez bankası bağımsızlığı ve yapısal reformlar üzerinde duran ve piyasaların güven ve beğenisi kazanmış kişiliği ve elbette tecrübesi ile ön plana çıkan Şimsek ismi önem arzetmeye devam edilecektir. Elbette, kurumsal bir yapıda isimlerin ön planda olmaması gerektiğine yönelik inancımızı koruyoruz. Yine de, agresif faiz indirim ve yeni dünya düzenine ayak uydurulması yönünde vakitsiz hamlelerin savunulması, piyasa cephesinde memnuniyet ile karşılanmayacaktır. Aşağıdaki grafikten de görülebileceği üzere, teknik bir bakış açısı ile kama formasyonu yapan USD/TL kurunda 2,9750 seviyesi önem arzediyor. 2,9750 seviyesinin üzerinde tutunulması, ilk etapta yeniden 2,99-3,00 seviyelerine doğru atak isteğinin önünü açabilir. 2,96 seviyesinin altına geçilmesi durumunda ise teknik resim değişecektir. Yukarda ise nihai hedef, kısa vadede, 3,04 seviyesi olmaya devam edecektir.

 

Petrol fiyatlarının 48-49 dolar civarında işlem görmesine paralel gelişmekte olan ülke kurları arasında Rus Rublesi’nin değer kazanmaya devam ettiğini görüyoruz. Ocak ayında dolar karşısında 86 seviyesine yükselen Rus Rublesi, son günlerde 65 dolar seviyelerinde salınıyor. EUR/USD paritesinin son günlerde 1,1220 seviyesinde bulunan önemli teknik seviyenin etrafında salınıyor. Aşağıya geçilmesi durumunda 1,1140 seviyesi hedef alanına girecektir. Bugüne dönersek, sabah saatlerinde Avrupa’da açıklanacak PMI endeksleri; günün ikinci yarısında ise FED üyelerini konuşmaları takip edilebilir.

 

Ø  USD/TL kurunda 2,9750 seviyesi önemle takip edilecektir

 

Teknik bir bakış açısı ile, 2,9750 seviyesi önemle takip edilmeye devam edilecektir. 2,9750 seviyesinin altına geçilmesi durumunda 2,96 seviyesine kadar gevşeme görülebileceğini düşünüyoruz. 2,96 seviyesinin üzerinde kalındığı sürece USD/TL kurunda uzun pozisyon taşınabilir. Öte yandan, 2,9750 seviyesinin üzerinde kama formasyonunun üstü olan 3,0050 seviyesi hedeflenecektir. Yarın sonuçlanacak olağan TCMB PPK toplantısından çıkacak faiz kararı ve beraberinde birkaç gün içinde açıklanacak yeni kabine Türk mali piyasalarından volatiliteyi artırabilir.

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU 

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Son Yazılar