• Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 23 MART
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 23 MART

23 Mart 2015 - 13:11

 

Sıkıntılı bir haftayı Türk Mali piyasaları göreceli olarak sorunsuz tamamladı
 
Fitch, Türkiye’nin kredi notunu BBB- , görünümünü ise durağan olarak teyit etti
 
USD/TL kurunda olası aşağı yönelmelerde 2,5050 – 2,5600 bölgesini yakından takip edeceğiz..


 
Piyasa Özeti ve Yorumu

 
Geride bıraktığımız hafta hem içeride hem de dışarda açıklanan önemli satır başları Türk Mali piyasalarının gündemini meşkul etti. Hatırlanacağı üzere, seneye çok iyi bir başlangıç yapan Türk mali piyasaları, ciddi anlamda gerileyen petrol fiyatlarnının yardımı ile enfasyon ve cari açık gibi yapısal açmaz olarak görülen sorunların üstesinden kalkmasına yardımcı olacağı beklentisi ile olumlu anlamada ayrışmış, akabinde ise özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan TCMB’yi faizleri agresif bir şekilde indirmediği için medya üzerinden yüksek eleştiri dozuyla eleştirmişti. Haliyle, uzayan tartışmalar ve TCMB’nin bağımsızlığının veya enflasyonla mücadelede en büyük silahı olan faizi yani araç bağımsızlığını etkin bir şekilde kullanamayacağı beklentisinin ortaya çıkması ile olumlu Türk Mali piyasalarının yerini negatif ayrışan Türk Mali piyasaları almış, faiz indiren TCMB’nin aksine piyasa faizleri yükselmiş, kur ise hiç test edilmemiş yeni maceralara doğru sürüklenmişti. Akabinde, Cumhurbaşkanlığında düzenlenen Erdoğan - Babacan - Başçı arasından tatlıya bağlandı mesajı ile sonuçlanan zirve ardından TCMB Salı günü tüm faiz oranlarını sabit bırakmak koşulu ile TL üzerinde var olan negatifliği bir miktar da olsa almış oldu. Salı günü sonuçlanan olağan TCMB toplantısı ardından gözler Amerikan Merkez Bankası FED’in belki de son ayların en kritik sayılabilecek toplantısına çevrildi. FED, beklenilidiği üzere faiz artırımında “sabırlı” olunacağına dair ibareyi metinden çıkarırken, FED yetkililerinin enflasyona atıfta bulunarak metni yumuşatmak suretiyle faizlerin hemen artmayacağı izlenimini oturtmaya çalışdılar. Güçlü dolardan endişe edildiğinin ayak izlerini de toplantı ardıdnan yayımlanan metinde gördük. Keza daha önce güçlü ekonomik aktiviteden söz eden FED, bu toplantıda ekonomik aktiviteye yönelik yorumunda “ekonomik büyüme bir miktar dengelendi” ibaresine yer vermiş. Benzer bir şekilde FED Başkanlarının daha önce 2015 yılına ait faiz beklentisini gösteren nokta grafikde ciddi anlamda aşağı yönlü revizyonlar olduğunu gördük. 2015 sonu faiz  projeksiyonlarının orta noktası % 1,125'ten % 0,625'e ; 2016 sonu beklentilerinin orta noktası % 2,50'den %1,875'e çekilmiş. Benzer bir şekilde FED’in GSYH büyüme tahmini de aşağı yönlü revize ettiğini gördük. FED, Salı gün almış olduğu karar ile ayağına bağlı olan prangalardan kurtularak esnek bir para politikasına geçtiğini görsek de, faiz artırım hızının yavaş olacağı sinyalini verdiğini ve hassas küresel dengeleri çok da bozmak istemediğini görüyoruz. Biz yine de, Haziran veya Eylül ayında ilk faiz artışını görebileceğimizi ve devamında ise faizlerin “bebek adımları” tarzında ilerleyeceğini düşünüyoruz. 


 
Yukarda da belirttiğimiz üzere, Salı ve Çarşamba günü açıklanan TCMB PPK ve FED FOMC toplantı sonuçları gerek yurtiçi gerekse yurtdışı piyasaların sorluklanmasına bir müddet yardımcı olacağını düşünüyoruz. Özellikle FED’in şahin duruşunu bir miktar da olsa törpülemesi, faiz artırım hızının daha yavaş olacağının açıklanması ve güçlü dolara yönelik endişelerin nazik dünya büyümesini sekte vuracağına da vurgu yapılması küresel anlamda piyasaların soluklanması için bir müddet daha zaman tanıdığı yönünde yorumluyoruz. FED’in istihdam verilerine yönelik hedefleri faiz artırmak için yeterli olarak görülse de, özellikle manşet enflasyonun emtia fiyatlarında görülen düşüş yüzünden hedeften uzaklaşması ve bu nedenle maaş ve çekirdek enflasyon verilerinin bundan sonraki süreçte büyük önem arz ettiğini düşünüyoruz. Açıklanacak maaş ve ücretler ve özellikle çekirdek enflasyon rakamalarının artış göstermesi durumunda ve FED’in “ikna olması” durumunda faiz artışının yılının ikinci yarısında başlayacağını düşünüyoruz.  


 
TCMB ve FED toplantılarının tabir caizse hasarsız atlatılması ardından gözler haftanın son iş günü piyasa kapanışı ardından açıklanacak Uluslararası Kredi Derecelendireme Kuruluşu Fitch’in Türkiye hakkındaki değerlendirmesini çevrildi. Türkiye'ye yatırım yapılabilir kredi notu veren iki kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan Fitch kredi notunu BBB-, not görünümünü “durağan” olarak teyit etti. Fitch'ten dün gece yapılan açıklamada, düşen petrol fiyatlarının enflasyon ve cari açıkta iyileşme sağladığı; Rusya, Ortadoğu ve Ukrayna'ya yapılan ihracatın sert şekilde düştüğü ve Haziran'daki seçim öncesi kamu maliyesinde herhangi bir bozulmaya ilişkin işaret görülmediği belirtildi. Fitch açıklamasında ayrıca bankacılık sisteminin Bank Asya'daki gelişmelerden etkilenmeyerek iyi bir durumda olduğu da ifade edildi. Açıklamada "Türkiye ekonomisi dengelenme işaretleri göstermeye devam ediyor. Cari açığın GSYH'ye oranı 2013'teki % 7.6'dan 2014'te % 5.6'ya gerilerken, finans dışı sektörün yıllık kredi artışı son aylarda, 2013'teki yüzde 25'ten yüzde 16-17 seviyelerine düştü. Ancak 2014'te ekonomide % 2.8'e gerilediği tahmin edilen büyümeyle birlikte ekonomi politikalarının geleceğine yönelik var olan gerilim güçlendi ve Haziran'daki parlamento seçimleri öncesinde cumhurbaşkanlığı seçimleri ardından politikalar ve kadrolarda istikrara ilişkin verilen sözleri gölgede bıraktı" denildi. Fitch notunda, "Türkiye'de izlenen politikaların tutarlılığı ve kredibilitesi benzer kredi notundaki ülkelerden daha zayıf. TCMB'ye faiz indirimi için yapılan siyasi baskı, petrol fiyatlarının ve cari açıktaki düşüşün pozitif etkilerini gölgelerken Türk lirası da dolar karşısında yılbaşından bu yana % 10'dan fazla değer kaybetti. TCMB faizleri indirse de, Şubat'ta yıllık bazda % 7.5 seviyesi ile orta vadeli hedef olan % 5'in üstündeki enflasyon nedeniyle ihtiyatlı duruşunu koruyarak, son toplantısında faiz değiştirmedi" görüşüne de yer verildi.


FED ve TCMB toplantıları ardından yön bulmakta zorlanan USD/TL kuru, Cuma günü kademeli de olsa günün son işlem saatinde ve Fitch kararı öncesinde küresel piyasalarda gerileyen dolara paralel gerileme kaydetti. Aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, Çarşamba akşamı özellikle FED kararı ardından küresel anlamda yaşanan ciddi volatiliteye paralel gece geç saatlerde 2,5650 seviyesine kadar gevşeyen USD/TL kuru, Cuma günü yine günün ilk yarısında 2,61’li seviyelere kadar yükselmişti. Cuma akşamüzeri yeniden yukarı yönlü kıpırdanan EUR/USD paritesine parale içerde USD/TL kuru da haftayı 2,57 seviyesine yakın tamamladı. Önümüzdeki günlerde USD/TL kurunda aşağıda ilk önemli seviyesinin 2,56 olacağını (2 numarlı bölge), aşağı yönlü geçilmesi durumunda ise 2,5050 seviyesine varan bir gerileme görülebileceğini düşünüyoruz (3 numaralı bölge). Orta/uzun vadeli olarak gerek küresel piyasalarda yaşanan bu denli parasal genişlemenin getireceği sakıncalar ve içerde Türk Mali piyasalarına yönelik zayıf büyüme ve üretime destek olunması için talep edilen faiz indirimlerinin yaratacağı sorunlara paralel görüşlerimizin pek de olumlu tarafta olmadığını yinelemekte fayda görüyorum. Bu paralelde özellikle USD/TL kurunda 2,50 seviyesine doğru yaşanacak olası bir geri çekilme, riskli döviz pozisyonlarının kapatılması veya şirketlerin koruma almaları için fırsat olarak görmeye devam edeceğiz. 


 
Yeni hafta başlangıcında Asya piyasalarının güne ılımlı bir başlangıç yaptığını görüyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsası Nikkei, Japonyada var olan sorunlara rağmen % 1 prim yaparak son 15 yılın zirvesine yükseldi (neden ben de pek anlamış değilim). EUR/USD paritesinin yeniden 1,08’li seviyelerden işlem görmeye başladığını görüyoruz. FED toplantısı ardından kısa bir süreliğinde de olsa 1,10 seviyesinin üzeri test edilmişti. EUR’da teknik bir yaklaşımla 1,11’li seviyelere varan bir yükseliş yaşanabileceğini, görülmesi durumunda ise orta vadeli EUR’da düşüş beklentimize paralel satış fırsatı olarak kollanılacağını düşünüyoruz. Mali piyasaların gündeminde bugün içerde açıklanacak tüketici güven endeksi, dışarda ise günün ikinci yarısında ABD’de açıklanacak mevcut konut satışları takip edilebilir.

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Son Yazılar