• Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 21 NİSAN
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 21 NİSAN

21 Nisan 2016 - 09:29

TCMB’nin yeni Başkanı Çetinkaya 50 baz puan indirimi ile başladı

 

PPK’dan çıkan ana mesaj: Para politikasında esas itibariyle “sıkı duruş” korunuyor

 

Korkulan radikal faiz indirimi veya büyümeye yönelik güçlü söylemlerin yer almaması TL ve TL cinsi yatırım araçlarını destekledi

 

TCMB’nin önümüzdeki aylarda enflasyon görünümü ve yurtdışı piyasaların el vermesi durumunda 50 baz puan daha indirime gidebileceğini düşünüyoruz

 

USD/TL cephesinde 2,81 seviyesi güçlü bir destek görevi üstleniyor. Kırılması durumunda 2,76 – 2,80 bandı döviz risklerinin azaltılması için uygun seviyeler (bakınız grafik)

 

Petrol üreticilerinin küresel arz oranını düşürmek için bir anlaşma zemini aramaları ve artan risk iştahının yardımı ile petrolün varil fiyatı 46 dolara yükseldi

 

Bugün sonuçlanacak Avrupa Merkez Bankası toplantısında herhangi bir politika değişikliği beklemiyoruz

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

TCMB’nin yeni Başkanı Murat Çetinkaya’nın ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından beklentilere paralel bir karar çıktı. Kurul, borç verme faiz oranını (faiz koridorunun üst bandı) % 10,50 seviyesinden % 10,00 seviyesine indirirken, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını da % 12,00’den yüzde % 11,50 seviyesine indirdi. PPK toplantısı ardından yayımlanan politika metninde, tahmin edildiği üzere, son dönemlerde küresel oynaklıklarda görülen azalma ve içerde manşet enflasyon görünümündeki iyileşmeye atıfta bulunulduğunu görüyoruz. Toplantı öncesinde, özellikle geride bıraktığımız hafta Ekonomi Bakanı Elitaş’ın radikal faiz indirim çağrısına paralel artan endişelerin toplantı ardıdan vuku bulmadığını görüyoruz. Faiz indirimi ölçülü bir sadeleştirme adımını yansıtırken, çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olmasına vurgu yapılmak suretiyle likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektiğinin altının çizldiğini görüyoruz. TCMB PPK’nın özellikle yatırımcılara yön göstermesi bağlamında yayımladığı kısa politika metninde, enflasyon hassasiyetine vurgu yapması ve korkulduğu üzere hükümetin büyüme yanlısı taleplerine cevap vermemesi piyasalarda olumlu karşılandı. Karar öncesi 2,8350 seviyesinde kararı bekleyen USD/TL kuru, karar ile birlikte 2,81 seviyesinin hemen altını test etse de, geceyi 2,8150 seviyelerinde tamamladı. Aşağıdaki grafikte, 2,81 seviyesinin teknik bir bakış açısı ile önemini anlatmaya çalıştık. Özetle, TCMB’nin dün korkulan yerine bekleneni yapması ve özellikle çekirdek enflasyon görünümündeki katılığa dikkat çekmesi piyasaları rahatlattı. USD/TL kurunun geri çekilmesine tahvil faizleri de eşlik ederken, borsa cephesinde ise olumlu hava dün hisse bazlı bazı haberler ile sekteye uğradı. Morgan Stanley’nin Türk Hava Yollarının hedef fiyatını aşağıya çekmesi ve ABD’nin önde gelen havayolu şirketlerinden Delta Havayollarının Newyork – İstanbul uçuşlarını güvenlik nedeniyle durdurması dün havayolu şirketlerinin genelinde hissedilerek BIST100 endeksinin günü düşüşle 85,550 puan seviyesinden kapatmasına neden oldu. Tahvil piyasalarında ise 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi % 8,90 seviyesine kadar geriledi (15 Şubat % 11,20). Tahvil cephesinde faiz indirim beklentileri nedeniyle iyimser havanın devam edeceğini düşünüyoruz. TCMB’nin küresel şartların elverişli olması durumunda faiz koridorunu daraltmaya taki piyasa oyuncuları rahatsız olan kadar devam edeceğini göz ardı etmiyoruz. Piyasaya yansıyan ve asıl faiz olarak kabul edilen ortalama fonlama maliyetinin ise karar ardından kademeli olarak aşağıya gelmeye devam etmesini bekliyoruz. Bu bağlamda, mevduat ve kredi faizlerinin de kademeli olarak gevşemesini bekliyoruz.

 

Dün içerde TCMB heyecanı yaşanırken, dışarda ise petrol fiyatlarında görülen sert hareket dikkat çekti. Katar’ın Başkenti Doha’da haftasonu toplanan OPEC ve OPEC dışı ülkelerin petrol arzını dondurma ve arz kısıntısı ile fiyatları bir miktar yukarıya itme isteği Suudi – İran gerginliği ile başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Dün ise, Irak petrol bakanının OPEC ve OPEC dışı ülkeler arasında petrol üretim seviyelerinin sabitlenmesine yönelik olarak önümüzdeki ay yeniden bir anlaşma yapılması ihtimalini dile getirmesi, olumlu havanın da yardımı ve artan risk iştahı ile petrol fiyatlarını 46 dolar seviyesini kadar itti (Kasım 2015’den beri en yüksek seviye). Petrol fiyatlarında görülen yükseliş, Asya ve ABD borsalarına alım getirmiş durumda. Hisse senedi endekslerinde görülen yukarı yönlü hareket bugün genele yayılabilir.

 

Bugün gözler 14:45’te Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz toplantısında olacak. ECB’nin % -0,40 seviyesinde bulunan mevduat faizinde ve 80 milyar EUR’luk tahvil alım programında bir değişiklik beklenmiyor. Ancak, toplantı ardından mikrofon karşısına geçen Başkan Draghi’nin yapacağı basın toplantısında vereceği sinyaller EUR üzerinde her iki yöne harket yaratabilir. ECB’nin elinde henüz kullanmadığı para politikası araçları bulunuyor yönünde bir açıklama EUR üzerinde aşağı yönlü baskı kurabileceği gibi, bir önceki toplantıda sinyal everdiği üzere faiz indirimlerinde sınırlara yaklaşıldığı yönünde izlenim EUR/USD paritesinde yukarı yölü hareketi artırabilir. Aşağıda 1,1150 yukarda ise 1,1450 seviyesinin geçilmesini durumunda Euro/Dolar paritesinde hareket ivme kazanabilir.

 

Ø  USD/TL

 

USD/TL cephesinde Mayıs 2015 seçimleri ardından en yüksek 2,8100 seviyesi test edilmişti (1 numara). Ardından, Kasım seçimleri ardından AKP’nin tekrar iktidara gelmesi ile USD/TL kuru 2,7580 seviyesine kadar ralli yapmıştı (2 numara). Son günlerde ise kurun yeniden 2,81 seviyesine kadar gelip (3 numara) sektiğini görüyoruz. Döviz alım ihtiyacı içinde olan yatırımcıların ilk etapta 2,8100 akabinde ise 2,76 – 2,80 aralığını kollaması gerektiğini düşünüyoruz. 2,76 seviyesinin altına doğru bir harekete ise şimdilik ihtimal vermiyoruz.

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Son Yazılar