• Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 20 MAYIS
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 20 MAYIS

20 Mayıs 2016 - 12:21


Atatürk’ün tüm gençliğe armağan ettiği 19 Mayıs bir kez daha kutlu olsun!

 

AKP’nin olağanüstü kongresi için yeni genel başkan adayı beklenildiği üzere Binali Yıldırım oldu

 

FED tutanakları beklenildiğinden daha şahin açıklandı!

 

Faiz artırımı için Haziran ayının işaret edilmesi, dolar pozitif havanın tekrar hissedilmeisne neden oluyor

 

USD/TL kuru içerde siyaset dışarda FED riskinin terkar hatırlanması ile dün Türk Mali piyasalarını kapalı olduğu günde psikolojik 3,00 seviyesini test etti

 

EUR/USD paritesinde 1,1140 seviyesinin altında düşüş sertleşebilir (bakınız grafik)

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Türk Mali piyasalarının tatil olduğu dünkü günde yurtdışı piyasalarda hareketli bir seyir yaşandığını görüyoruz. Çarşamba akşamı açıklanan FED’in bir önceki toplantısına yönelik tutanaklar beklenildiğinden daha şahin bir uslup içerdiği görülüyor. FED’in 27 Nisan toplantısına ait tutanaklarında makroekonomik verilerin ikinci çeyrekte ekonomik büyümenin devam edeceğine dair işaretler taşıması, işgücü piyasasında iyileşme ve enflasyonda artış görülmesi durumunda Haziran ayında faiz artırımı yapılabileceğine işaret ederken, tutanaklar ardından piyasaların gündeminin de hızlı bir şekilde değiştiğini not etmek gerekiyor. Hatta, tutanaklar ardından açıklamalarda bulunan FED cephesinden etkili isimler arasında olan FED New York Başkanı Dudley, ABD ekonomisinin Haziran veya Temmuz ayında faiz artırımı yapılabilmesine olanak tanıyacak hızda güçlendiğini belirtmesi ile piyasalarda satışların da hızlandığını görüyoruz. EUR/USD paritesi 1,16 seviyesinden başlayan düşüş trendini FED tutanakları ile daha da derinleştirirerek 1,1178 seviyesine kadar devam ettirirken; piyasaların barometresi olan ABD 10 yıllık tahvil faizi de % 1,84 seviyesine yükseldi. İçerde ise günlerdir etkili olan siyasi riske ilave olarak FED’in de devreye girmesi ile USD/TL kuru, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle kapalı konumda olan Türk Mali piyasaların aksine, yurtdışı kaynaklı elektronik işlemlerde 3,00 seviyesini test ettiğini görüyoruz. Bültenlerimizde aslında son dönemlerde göreceli olarak güçlenen verilerin de yardımı ile FED’in faiz artırımına özellikle 23 Haziran’da düzenlenecek İngiltere’nin AB referandum ardından Temmuz ayında başlamasını bekliyorduk. Tutanaklar ardından, neredeyse FED’in Haziran ayında faiz artırımına hiç şans tanımayan vadeli kontratların bile hızlı bir şekilde % 30 seviyesine yükseldiğini not etmek gerekiyor.  

 

İçerde ise, 22 Mayıs'ta düzenlenecek AKP olağanüstü kongresi için yeni genel başkan adayının Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olduğunu açıkladı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde geniş bir katılımla düzenlenen törende yaptığı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun aday olmayacağını açıklamasının ardından yeni genel başkan adaylarını istişareler sonucu Yıldırım olarak belirlediklerini kaydetti. Kongre ardından ivde bir şekilde hükümeti kurma görevinin Binali Yıldırım’a verileceği ve haftabaşında yeni kabinenin de açıklanacağını düşünüyoruz. Elbette, piyasalar, uzun bir süredir Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Sn. Mehmet Şimsek’in kabinde olup olmayacağını merak ediyor. Bu çerçevede, Sn. Şimsek’in kabinede olması, merkez bankası bağımsızlığı ve ekonomik refomların güvende olduğu izlenimini pekiştirmek suretiyle piyasalarda ciddi bir rahatlama yaratabilir. Öte yandan, Şimsek’in kabine dışı kalması, piyasalarda var olan stresin bir kademe daha ileriye taşınması anlamına gelecektir. Elbette, önümüzdeki hafta siyaset konuşulacak olsa da, gözler Salı günü düzenlenecek TCMB’nin olağan Para Politikası Kurulu toplantısında da olacaktır. Haftaortası TCMB’nin faiz politikasına yönelik telkinler devam ederken, toplantıdan faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirim geleceği ve üst bandın % 9,50 seviyesine indirileceğini düşünüyoruz.

 

FED tutanakları ardından dün göreceli olarak satış baskısının hakim olduğu borsa endekslerinde bu sabah daha ılımlı bir açılış görüyoruz. Veri takvimi de bugün oldukça sakin görülüyor. Uzun haftasonu tatili nedeniyle TL ve TL cinsi yatırım araçlarının da bugünü sakin bir havada geçirerek Pazartesi günü siyaseti Salı günü ise TCMB’yi bekleyeceğini düşünüyoruz.

 

Ø  EUR/USD paritesinde yukarı yön isteği FED tutanakları ardından azaldı

 

FED tutanaklarında Haziran ayına yönelik faiz artırım sinyali verilmesi ardından sert bir şekilde gerileyen EUR/USD paritesi 1,1178 seviyesine kadar geriledi. Paritede geri çekilmenin dolar leyhine gelecek veriler ile 1,1140 seviyesine kadar devam edebileceğini düşünüyoruz. 1,1140 seviyesinin altında düşüş sertleşebilir.

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU - İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Son Yazılar