• Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 2 MART
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 2 MART

02 Mart 2015 - 11:13

 

Yarın TÜİK tarafından açıklanacak TÜFE enflasyonu, faiz oranlarının seyrine ışık tutacağından önemle takip edilecektir (beklenti: TÜFE Şubat % 0,68 yükseliş)

 

USD/TL’de Cuma günü kaydedilen yeni zirve ardından TCMB’den günlük döviz satım ihale miktarının artırılması ile ilk rahatsızlık belirtisi geldi

 

USD/TL agresif faiz indirim beklentileri ile karanlık bir yolda yürümeye maalesef devam ediyor

 

Önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen Başçı – Erdoğan görüşmesi piyasalarnı seyrini belirleyecektir

 

Türk mali piyasalarında ekonomi yönetimine yönelik faiz indirim telkini ile devam eden siyasi baskı, her geçen gün TL ve TL cinsi yatırım araçları üzerinde baskının da artmasına neden oluyor. Geride bıraktığımız hafta Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Babacan’ın, Başbakan Davutoğlu ile görüşmesini acaba istifa mı etti; devamında sağlık kontrolü nedeniyle 1 gün işten uzak kalan TCMB Başkanı Başçı’nın acaba istifa mı etti yönündeki haber kirliliği haliyle Türk mali piyasalarını tedirgin etti. Ekonomi yönetiminin geleceğine yönelik belirsizliğin zirve yapması ile Cuma günü TCMB Başkanı Sn. Erdem Başçı ve Merkez Bankası Sözcüsü görevinin başında olduğuna yönelik açıklama yapmak durumunda kaldı. Kur cephesinde öğle saatlerinde tüm zamanları yeni zirvesi olan 2,5250 seviyesinin aşılması ile TCMB’den ilk rahatsızlık belirtisi görüldü. TCMB, günlük döviz satım ihale miktarını Cuma gününden geçerli olacak şekilde günlük olarak belirleyeceğini açıkladı. Gerek döviz satım ihale miktarında yapılan ayarlama, gerekse Başçı’nın kamu görevi verildikçe ve sağlığının imkan tanıdığı sürece görevinin başında olduğunu söylemesi zirve seviyelerden sınırlı da olsa geri çekilmeye imkan tanıdı. Yine de, sadece içsel faktörlerin değil, dışarda da FED’in faiz artırmaya hergün biraz daha yaklaştığı algısının oturması ile genele yayılan bir satış baskısının da hakim olduğunu görüyoruz. EUR/USD paritesi Perşembe ve Cuma günü sert sayılabilecek bir satış baskısı ile karşı karşıya kalarak Dolar karşısında 1,14 seviyesinden 1,1180 seviyesine varan bir geri çekilme kaydetti. Risksiz faiz getirisi olarak görülen ve piyasaların risk alma yönünde barometresi olarak takip edilen ABD 10 yıl vadeli devlet tahvillerinin henüz % 2 seviyesinde olduğunu görüyoruz. FED’in faiz artırma yönünde artıracağı sinyallere paralel ABD tahil faizlerinde görülecek yeni yükselişler, yaz aylarının başlarında piyasalarda daha da sıkıntılı bir sürecin habercisi olabilir. Cuma günü doların geniş bantta değer kazanmaısına paralel son dönemlerde iyimser bir seyir izleyen sterlinin de değer kaybetmetiğini görüyoruz (bakınız grafik) Doların güçlü seyirini devam ettirmesini bekliyoruz.

 

Yeni hafta ve ay başlangıcına, Erdoğan'ın TCMB'nin para politikası uygulamalarına yönelik eleştirlerinin haftasonu da hız kesmeden ve seçime aylar kala Türk Mali piyasalarını daha da deriden sarsacak şekilde devam ettiğini görerek başlıyoruz. Suudi Arabistan dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Başçı'nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu söylerken, açıklamaları arasında Babacan ve Başçı’nın kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. Bu açıklama elbette piyasalarda tansiyonun yüksek kalmaya devam edeceğine işaret ediyor. Yorum yapmak maalesef zor. Önümüzdeki günlerde olmasını beklediğimizi Başçı – Erdoğan zirvesinden ya piyasaları rahatlatacak bir haber gelecek ya da ister istemez satış baskısı daha da şiddetlenecek.

 

Yeni gün başlangıcında ise Çin’den gelen haberlerin etkili olduğunu görüyoruz. Çin'in hafta sonunda deflasyonla mücadele kapsamında borç verme ve mevduat faizlerini aşağı çektiğini görüyoruz. Şangay borsası yükselirken, Asya cephesinde de ılımlı seyrin korunduğunu görüyoruz. Dolar güçlü seyri haftanın ilk gününde de devam ediyor. Dolar endeksi para birimi sepetine karşı son 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını not edelim. Mali piyasaların gündeminde bugün Avrupa ve İngiltere’de açıklanacak PMI verileri; günün ikinci yarısında ise ABD’de açıklanacak kişisel gelir ve ISM verileri yakından takip edilecektir.

 

Ø  Tahvil faizleri yükselmeye devam ediyor

 

Faiz – enflasyon tartışmaları devam ederken, kurun yeni zirveleri test etmesi ile Cuma günü tahvil faizlerinin de yükselmeye hatta yılın en yüksek seviyesini test ettiğini gördük. İki yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi, Cuma günü gün içerisinde % 9,15 seviyesini test etmesi ardından günü % 8,62 seviyesinden tamamladı.

 

                

 

Kaynak: Reuters

 

Ø  USD/TL yükselmeye devam ediyor

 

Cuma günü itibarı ile yılbaşına nazaran (YTD) en kötü performans gösteren para biriminin Türk Lirası olduğunu görüyoruz (değer kaybı % 7,1). Petrolün vermiş olduğu itici güç, öte yandan Avrupa Merkez Bankası’nın açıkladığı ve beklentileri çok aşan tahvil alım programına paralel seneye çok iyi başlayan Türk Mali piyasalaı, faiz – enflasyon tartışmaları ile sarsılan yatırımcı güvenine paralel satış baskısı altında Cuma günü 2,5275 seviyesi ile tüm zamanların zirvesini test etti.

 

               

 

Kaynak: Reuters

 

Ø  GBP/USD

 

İngiltere Merkez Bankası yetkililerinden son dönemlerde gelen şahin açıklamalar ve ekonominin toplarlanmaya devam ettiğini teyit eden makroekonomik verilerin de yardımı ile GBP/USD paritesi geride bıraktığımız hafta 1,5550 seviyesine varan bir yükseliş kaydetmişti. Akabinde, dolar leyhine açıklanan güçlü verilerin dolar endeksini yeni zirvelere taşıması ile sterlinin de bir miktar ivme kaybettiğini ve 1,54 seviyesine kadar gevşediğini görüyoruz. Aşağıda bulunan günlük sterlin grafiğinden de görüleceği üzere, 1,54 seviyesinde olan destek kanal seviyesi sabah saatlerinde aşağı yönlü zorlanıyor (yeşil daire). Kanalın aşağı yönlü kırılması ile yeniden  1,52 seviyesine doğru bir geri çekilme görebileceğimiz gibi, olası yukarı yönlü hareketlerde ise 1,5550 veya 1,5584 seviyesi takip edilebilir. Orta vadeli bir yaklaşım ile sterlini beğenmeye devam ediyoruz.

 

            

 

Kaynak: Reuters

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Son Yazılar