• Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 17 ŞUBAT
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 17 ŞUBAT

17 Şubat 2016 - 09:59

 

Gece geç saatlerde açıklanacak FED toplantı tutanakları günün en önemli gelişmesi olarak takip edilecektir

 

FED’in yumuşak bir uslup takınacağı ve ABD Dolarında geçici de olsa soluklanma görülebileceğini düşünüyoruz

 

Ancak, içerde artan jeopolitik riskler, anayasa komisyonun dağılması TL ve TL cinsi yatırım araçları için iyi haber değil

 

Beklentimiz üzere, USD/TL kurunda, psikolojik 3.00 seviyesinin pek de uzakta olmadığını düşünüyoruz

 

İngiltere’de bugün açıklanacak işsizlik oranına dikkat etmekte fayda var

 

Ø  USD/TL kurunda beklentimiz adım adım gerçekleşiyor. Hedef psikolojik 3,000 seviyesi

 

USD/TL kurunda dün de belirttiğimiz üzere, mavi kesik çizgi ile görülen düşüş trendi 2,9520 seviyesinin yukarı yönlü geçilmesi ile yerini yükselişe terk etti. Teknik anlamda güçlü seviyeler olarak ön plana çıkan 2,9630 ve 2,9770 seviyelerinin geçilmesi ile sabah saatlerinde, bültenimizi yazarken, en yüksek 2,9830 seviyesinin test edildiğini görüyoruz. Formasyonun hedefi psikolojik 3,000 seviyesi olacaktır. İçerde tırmanan jeopolitik riskler, öte yandan anayasa komisyonunun dağılması ve başkanlık konusunda görüşmelerin tıkanması TL üzerinde baskı unsuru oluşturmaya devam ediyor. Bu akşam, gece geç saatlerde, FED’in bir önceki toplantısına ait tutanakların açıklanacağını da unutmamak gerekiyor. FED’in daha önce 2016 için projekte ettiği 4 faiz artırımından geri adım atması ve tutanakların güvercin bir tonda olmasını bekliyoruz. Böyle bir durumda, kısa bir süreliğine de olsa, gelişen para birimlerinde soluklanma yaşanabileceğini düşünüyoruz (dolarda bir miktar zayıflama görülebilir). Anlamlı geri çekilmeler (2,95 seviyesinin altı) alım fırsatı yaratmaya devam edecektir.

 

Kaynak: Reuters

 

 

Ø  EUR/USD paritesinde FED tutanakları ardından yükseliş görebileceğimizi düşünüyoruz

 

Son haftalarda artan küresel büyüyememe teması, artan kırılganlık, Avrupa Bankacılık sektörü sorunları, Japonya ve Avrupa Merkez Bankası’nın negatif faiz uygulamaya devam edeceği, Çin özelinde devam eden sorunlar, doların riskten kaçış ile aşırı değerlenmesinin önüne geçmek adına Başkan Yellen’den gelen sözlü müdahale ardından bu akşam açıklanacak bir önceki FED FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantısına ait tutanakların yumuşak bir uslup ile açıklanacağı ve bunun da doların bir miktar değer kaybına neden olabileceğini düşünüyoruz. Bu bağlamda, FED’in 2016 için öngördüğü 4 faiz artırımında geri adım atması durumunda doların geçici de olsa değer kaybedebileceğini düşünüyoruz. Geride bıraktığımız hafta, risk off modunun iyice oturması ile 1,13 seviyelerinin üzerine tırmanan EUR/USD paritesinin, bugün de, beklentilerimiz gerçekleşmesi durumunda yukarı yönlü bir seyir izleyebileceğini düşünüyoruz.

 

Kaynak: Reuters

 

 

Ø  GBP/USD paritesinde zayıf veriler ve Brexit endişesi etkili olmaya devam ediyor

 

Kısa Vadeye Baktığımızda:

 

İngiltere’de, her ne kadar işsizlik oranı ABD ile en iyi ülkeler arasında olsa da, İngiltere’nin Avrupa Birliğinde kalıp kalmayacağı yönünde Haziran ayında yapılması planlanan referandum sterlin üzernde baskı kurmaya devam ediyor. Son dönemlerde, Brexit (Britain Exit) endişesi ile güçlenen dolara karşı oldukça zayıflayan GBP/USD paritesi, dün açıklanan zayıf enflasyon verisi ardından bir kademe daha değer kaybetti.

 

Kaynak: Reuters

 

 

Uzun Vadeye Baktığımızda:

 

Düşük petrol fiyatları nedeniyle enflasyonun hedefin oldukça altında seyretmesine paralel İngiltere’den beklenen faiz artırımının da ötelenmesi ve Brexit endişesi ile sterlinin daha da aşağı seviyeleri test etme ihtimali göz ardı edilmemelidir. Brexit endişesinin tıpkı İskoçya referadumunda olduğu üzere geçici olduğunu düşünüyorsanız, sterlinde gevşemeler alım fırsatı yaratıyor. Aksi düşüncedeyseniz, 1,3500 seviyesi mıknatıs görevi üstlenecektir.

 

Kaynak: Reuters

Son Yazılar