• Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 16 MAYIS
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 16 MAYIS

16 Mayıs 2016 - 10:37

 

ABD’de güçlenen makroekonomik veriler ve beraberinde FED yetkililerinden gelen şahin açıklamalar dikkat çekiyor

 

İçerde ise siyasetin yeniden ekonominin önünü geçmesi ile 2 aylık pembe rüzgalar yerini yeniden soru işaretlerine terk etti

 

USD/TL kurunda teknik formasyon 2,9760 seviyesinin üzerinde 3,05 seviyesini işaret etmeye devam ediyor (bakınız grafik)

 

Haftasonu AKP’de düzenlenecek olağanüstü kongre gündemin ilk sırasında yer alıyor

 

Piyasaların gözlüğünden bakıldığında ise ekonomi yönetiminin kimlere emanet edileceği büyük bir merakla bekleniyor

 

Kısa tarafta ise Salı günü ABD’de açıklanacak enflasyon ve Çarşamba günü FED tutanaklarına bakmakta büyük fayda görüyoruz

 

Futbolda şampiyon Beşiktaş’ı ; basketbolda ise bizlere Final Four final heyecanı yaşatan Fenerbahçemizi tebrik ediyoruz

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Yeni bir haftaya başlarken aslında yurtdışı piyasalarda önemli bir gelişme olmadığını görüyoruz. Haftasonu beklentilerin altında gelen Çin verileri büyümenin yılın ikinci yarısı için pek de umut vermediğini işaret etmesine rağmen Brent cinsi petrolün varil fiyatının 48 dolar seviyesinin üzerine yerleşerek son 6 ayın zirvesine geldiğinin de altını çizmek gerekiyor. İçerde ise gündem tamamen AK Partinin haftasonu düzenleyeceği olağanüstü kongreye çevrilmiş durumda. Başkan Davutoğlu’nun aday olmayacağı kogrede Binali Yıldırım isminin ön plana çıktığını görüyoruz. Elbette AK Parti’nin başına geçecek ve Başbakan olacak kişiden belki de bir nebze daha fazla piyasalar ekonomi takımının kimler tarafından oluşacağına da önem veriyor. Yine kulislerden yansıyan ve piyasaya süzülen bilgiye göre şu anda emniyet sibobu olarak görülen ve merkez bankası bağımsızlığı ve beraberinde yapısal reforları savunan Sn. Mehmet Şimsek’in kabinede yer almayacağına yönelik habeler görüyoruz. Böyle bir durum, elbette piyasalar tarfından pek de hoş karşılanmayacaktır. Geride bıraktığımız hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB’nin rezervlerini güçlendirmesi gerektiği ve Ekonomi Bakanı Elitaş’ın TCMB’den cesaretli adımlar beklemesini de es geçmemek gerekiyor. Bu bağlamda TCMB’nin de önümüzdeki haftaki olağan PPK toplantısını da yakında takip etmekte fayda görüyoruz.

 

Geride bıraktığımız hafta ABD’de beklentilerin üzerinde açıklanan Nisan ayı perakende satışlar verisi ve berberinde FED üyelerinden gelen göreceli şahin açıklamalar doların yavaş yavaş yükselmesine neden oluyor. EUR/USD paritesi Cuma günü 1,1280 seviyesine kadar gevşedi. Kısa vadede aşağı yönlü hareket devam edebilir. Öte yandan İngiltere’nin AB referandumu yaklaşıyor. Sterlinin referanduma kadar dalgalı bir seyir izleyebileceğini düşünüyoruz. 23 Haziran referadumundan birlik içinde kalınması yönünde bir karar çıkacağını ve yılın ikinci yarısında sterlinin yükselişe geçeceğini düşünüyoruz. Bu nedenlei özellikle dolar karşısında 1,40 seviyelerine yakın geri çekilmeleri alım fırsatı olarak görmek gerekiyor. Sabah açılışta Asya piyasalarının zayıf Çin verilerine rağmen petrol kaynaklı iyimserlikle yükseliş eğilmli bir seyir izlediğini görüyoruz. İyimser havanın kalıcılığın ızayfı görüyoruz.  

 

Ø  USD/TL kurunda 2,9760 seviyesinin üzerinde doğru bir hareket, yükselişin pimini çekebileceğini düşünüyoruz

 

Türkiye ekonomisi makro anlamda diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha iyi bir noktada olsa da (düşen enflasyon, daralan cari denge, bütçe disiplini, büyüme) tırmanan siyasi risk primi, ekonomik vizyondan uzaklaşılarak yeniden seçim, referandum, anayasa değişikliği / başkanlık gibi konulara yönelik enerjinin kanalize edilmesi ister istemez TL ve TL cinsi yatırım araçları üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Teknik bir bakış açısı ile USD/TL kurunda yükselen üçgen formasyonu dikkat çekiyor. 2,79 seviyesinden başlayan yükseliş, AKP Kongre haberleri ile ivme kazanırken, fiyat seviyesinin 2,9760 seviyesinde dirençle karşılaştığını görüyoruz. Bu bağlamda, 2,9760 seviyesinin üzerine geçilmesi durumunda kurda yükseliş eğiliminin ivme kazanacağını ve hızlı bir şekilde psikolojik 3 seviyesine doğru ve devamında 3,02 – 3,05 hareketi görülebileceğimizi düşünüyoruz.

Son Yazılar