• Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 16 Haziran
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 16 Haziran

16 Haziran 2015 - 14:07

Yeşeren koalisyon ihtimalinin haftabaşı biraz da olsa zayıflasması, haliyle Türk Mali piyasalarında satış baskısı kurdu.

 

FED’in olağan Haziran ayı FOMC toplantısı bugün başlıyor. Karar ve Başkan Yellen’in basın toplantısı yarın akşam yakından takip edilecek.

 

İçerde siyasi belirsizlik; dışarda ise FED toplantısı öncesinde temkinli havanın korunacağını düşünüyoruz.

 

Piyasa Özeti ve Yorumu..

 

Siyasi bir analiz amacı gütmesek de, seçim ardından çalışan sürece paralel bültenlerimizin de haliyle büyük bir kısmı son günlerde amatör siyasi yorumlarımıza sahne oluyor. 2015 Genel seçimleri ardından Türk Mali piyasaları Türkiye’nin yeni hükümet kurma sürecini yakından izliyor. Geride bıraktığımız hafta bu bağlamda yeşeren büyük koalisyon ümidi (zıt görüşleri de olsa temsiliyet bağlamında Meclis’te yer alan en büyük iki partinin hükümet kurması), AKP-CHP koalisyonu, Türk mali piyasalarının olumlu bir seyir izlemesine neden olmuştu. Dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere, USD/TL kuru 2,70’li seviyelere kadar gerilemiş, borsa kayıplarının bir kısmını telafi etmiş, faiz cephesinde ise yeniden tek haneli rakamlar görülmüştü. Ancak, haftasonu ile birlikte özellikle dün, siyasi parti liderlerinden gelen açıklamalar ister istemez bir miktar da olsa yeniden siyasi tıkanıklığa işaret etmeye başladı. MHP’nin içerisinde HDP olan her oluşumdan uzak durmak istemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis Divanı kurulmadan önce dört parti lideriyle görüşmek istediğini açıklaması ancak buna MHP ve CHP kanadından olumlu yanıt gelmemesi dahası, dün reutersda gördüğümüz bir haberde, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun hükümet kurma görevinin AKP dışında olan % 60'lık bloka verilmesi gerektiğini belirtmesi olumlu havanın ister istemez yerini karamasarlığa terk etmesine neden oldu. Havanın kısmen de olsa bozulduğu dünkü günde doların zayıf ABD verileri ile değer kaybetmesine rağmen USD/TL kuru 2,74’lü seviyelere gerilerken, borsa istanbul günü % 2 civarında düşüş ile 79 bin seviyesinin altında tamamladı. Faiz ve hisse senedi piyasalarına paralel faiz cephesinde de gösterge bileşik faizin yeniden çift haneye yükseldiğini gördük.

 

Yunansitan’ın IMF’ye Haziran sonu ödemesi gereken 1,6 milyar euro tutarında kredi ödemesi öncesinde kreditörler ile anlaşma zeminini halen daha sağlanmış değil. Buna rağmen EUR/USD paritesinin zayıf ABD verileri ve nasıl olsa son dakika da olsa anlaşırlar tarzında bir yaklaşımla dün akşam saatlerinde yeniden 1,13 seviyesine yaklaştığını görüyoruz. EUR/USD paritesinde kısa vadede daha da yukarı seviyeler belki 1,15’li seviyelerin göndeme gelebileceğini düşüsek de, ABD ve Avrupa Merkez Bankası bilanço farkları nedeniyle ibrenin özellikle yılın son çeyreğinde yeniden dolar leyhine döneceğini ve paritenin 1 – 1,05 aralığına çekileceğini düşünüyoruz. Bu görüşümüze ışık tutacak en büyük gelişme elbette ABD Merkez Bankası’nın bugün başlayan ve yarın sonuçlacak olağan FOMC toplantısı olacaktır. Her ne kadar son dönemlerde zayıflayan makroekonomik verilere paralel sıcak faiz artırım ihtimali Haziran ayından Eylül ayına ertelense de, yavaş yavaş arıza çıkacak, bazı üyülerin oy birliğinin aksine şerh düşebileceği ve kafaların karışacağı nazik aylara girdiğimizi göz ardı etmemek gerekiyor.

 

İçerde hükümet kurma çalışmaları, dışarda Yunansitan sorunun ve FED FOMC toplantısı gündemi sıcak tutmaya devam edecektir. Hükümet kurma sürecinin mali piyasaların elbette kısa vadeli seyri üzerinde etkili olacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda, koalisyon ihtimalinin tırmanması olumlu, siyasi tıkanıklık ve akabinde alınacak olası bir erken seçim kararı beraberinde yeni belirsizlikler getireceği için olumsuz algılanacaktır. Hükümet kurma çalışmalarının hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ve Türkiye’nin zaman kaybetmemesi haliyle TL ve TL cinsi yatırım araçlarının leyhine olacağını göz ardı etmemek gerekiyor. Belirsizlik nedeniyle yuvarlak yorumlar yapmak durumunda kalıyoruz. Kısa vadede spekülatif işlemlerden kaçınmak gerekiyor. Şu anda suyun bulanık olduğunu ve suyun netleşene kadar pozisyon almadan sabredilmesinin en akıllı yatırım seçeneği oalcağını düşünüyoruz. Güçlü ve ekonomiye enerjisini akaracak iyi bir koalisyon, TL ve TL cinsi yatırım araçlarına alım getirebilir. Sabredelim, bekleyelim ve görelim. Unutmayın ki trenin illaki ilk vagonunda olmanız  gerekmiyor!  

 

 

http://www.ekonomikibris.com

Son Yazılar