• Reklam
GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 15 Haziran
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

GÜNLÜK EKONOMİ ANALİZİ - 15 Haziran

15 Haziran 2015 - 13:46

Yunanistan ve kreditörleri arasındaki görüşmeler yılan hikayesine dönerken, Yunansitan’ın adım adım temerrüde yürüdüğünü görüyoruz

 

Ancak piyasaların, Yunanistan konusunda, nasıl olsa son dakika anlaşırlar tarzında bir yaklaşımla pek oralı olmadığını da söylemek gerekiyor

 

Bu hafta sonuçlanacak FED FOMC toplantısı haftanın en önemli gelişmesi olarak takip edilecektir

 

FED’in faiz artırımı konusunda dişini biraz daha gösterebileceğini düşünüyoruz

 

Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Türk Mali piyasalarının ana gümdemini haliyle siyaset oluşturmaya devam ediyor. Genel seçimler ardından geride bıraktığımız haftayı ciddi anlamda yüksek bir dalga boyu ile tamamlayan TL ve TL cinsi yatırım araçları, hükümetin kurulma sürecine ilişkin gelişmeleri bekliyor. Haliyle, 13 yıllık tek parti hükümetinin son bulması ile sonuçlanan genel seçimler beraberinde ciddi anlamda sert sayılacak satışları da getirirken, haftaiçinde kısmen de olsa yeşeren koalisyon beklentileri, kayıplarının büyük bir kısmının telafi edilmesine neden oldu. Bu bağlamda seçim öncesi Cuma günü 2,66 seviyesinde işlem gören USD/TL kuru, seçim ardından Pazartesi sabah ilk işlemlerde panik alımlarının gölgesinde 2,81 seviyesine dayanması ardından kademeli olarak gerileyerek geride bıraktığımız haftanın son iş gününü 2,7150 seviyelerinden tamamladı. Benzer bir şekilde, anket sonuçlarının koalisyona işaret etmesinden önce iyimser havanın yardımı ile 88binli seviyeleri test eden Borsa Istanbul, seçimden önceki son işlem günü koalisyon ihtimaline paralel 82binli seviyelere, seçim ardından ise ilk işlemlerde 75binli seviyelere varan bir gerileme kaydetmişti. Kur cephesinde görülen iyimserliğe paralel Borsa Istanbul’un da kayıplarını bir nebze de olsa telafi ederek 81bin seviyesine yaklaştığını not edelim. Faiz cephesinde de kur ve hisse senedi piyasalarına paralel bir piyasa hareketi gördük. Faiz cephesinde, gösterge 2 yıl vadeli bileşik faiz satışların gölgesinde çift haneli seviyelere yükselmesi ardından haftayı % 9,88 seviyesinden tamamladı.

 

Seçim ardından devam eden koalisyon kurma çalışmalarının getirdiği iyimser hava genele yayılmış bir şekilde devam ediyor. Elbette, seçim öncesinde tek parti iktidarının istikrar ve güven; koalisyon ihtimalinin ise, geçmiş tecrübelerden hareketle, liderlerin el sıkışmalarının uzunca bir süre korunamaması nedeniyle belirsizlik olarak yorumlanıyordu. Bizler ise, bültenlerimizde 12 yılı aşkın bir şekilde devam eden AKP iktidarının halkı kutuplaşmaya ittiğini; HDP’nin Meclis’te temsil edilmesinin silahsızlanma ve barış sürecine katkı koyacağına ve halkın tekrar kucaklaşarak önemli bir demokratik sınav verileceğine ve bu bağlamda koalisyonun korkulduğu kadar sıkıntı yaratmayabileceğine yer veriyorduk. Gerçekten de, şu anda piyasa algısana baktığınızda, daha 10 gün önce koalisyon ve belirsizlik fiyatlaması ile 2,81 seviyesine yükselen USD/TL kurunun, olası bir özellikle AKP-CHP koalisyonunda yeniden 2,60 seviyesine doğru gevşeme potansiyeli taşıdığını görüyoruz. Halkın tek başına AKP’ye anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi için geçit vermemesi ardından, Almanya’da olduğu üzere Meclis temsiliyeti en güçlü 2 partinin koalisyon kurması (grand coalition) ve halkın % 65 desteğini alan bu koalisyonun anayasa değişikliğinde el sıkışması durumunda halkın iradesinin yerine gelmesi bağlamında toplumun büyük bir kısmınca olumlu karşılancağını düşünüyoruz. Beklentilerin iyileşmesi haliyle finans piyasalarından da hissedileceğini göz ardı etmemek gerekiyor. Koalisyon hükümetinin ekonominin önüne açacak bir şekilde yapısal reform isteğine eğilmesi ve son dönemlerden siyasi baskı altında tam olarak istenilen düzeyde çalışamayan başta TCMB ve diğer kurumların tekrar tüm enerjisi ekonomiye olması gerektiği şekilde çevirmesi durumunda TL ve TL cinsi yatırım araçlarında olumlu havanın tekrar oluşacağını düşünüyoruz. Elbette toz pembe olmasa da çizdiğimiz bu senaryo, şu anda en çok tercih edilen senaryo olarak fiyatlanmaya başlandı. Madalyonun diğer tarafında ise birçok siyasi manevra ve ihtimalinin birleştiği senaryolar bulunsa da, 45 günlük zaman diliminde olası bir hükümet kurma çalışmasının başarısız olması durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçim kararı alması haliyle yeni belirsizlikleri arkasına alarak Türk mali piyasalarında yeniden satıcılı seyrin ağrı basmasına neden olabilir. Halü hazırda, uzunca bir süredir siyasetçinin icraat ve ekonominin önünü açmaktan daha çok seçime konsantre olması ve Türkiye ekonomisinde son dönemlerde meydana gelen büyüyeme probleminin de düşündüğümzde kaybedilecek zamanın pek de kalmadığına işaret ediyor. Bu bağlamda, halkın % 65 oy oranı ile onay verdiği AKP-CHP koalisyonu iyimserliğe, erken seçim ihtimalinin ise karamsarlığa neden olacağını düşünüyoruz.

 

Görüleceği üzere, aslında yurtiçinde pek de yeni bir haber yok. Seçim ardından amatör de olsa siyaset konuşmaya çalışıyoruz. Yurtdışında ise Avrupa’nın yaramaz çoçuğu Yunanistan ve beraberinde kıta Avrupasını tehdit eden borç sorunu ve yankıları devam ediyor. Geride bıraktığımız hafta IMF heyetinin görüşmelerden ayrılması ardından kısmen de olsa gerileyen EUR/USD paritesi, nasıl olsa son dakika anlaşırlar tarzında bir yaklaşımla haftayı 1,1270’li seviyelerde tamamladı. Haftasonu gelen haberler ise, Yunanistan ve kreditörlerin arasında geçen görüşmelerin bir sonuca varmaması üzerine hafta başında Asya borsaları gerileyerek haftaya başlarken, EUR/USD paritesi 1,12’li seviyelerde salınıyor. Bu hafta gerçekleşecek olağan FED FOMC toplantısı öncesinde temkinkli havanın tırmanacağını düşünüyoruz.

 

http://www.ekonomikibris.com

Son Yazılar