• Reklam
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU- GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ (14 TEMMUZ 2015)
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU- GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ (14 TEMMUZ 2015)

14 Temmuz 2015 - 19:10

16 yıl aradan sonra ilk koalisyon görüşmeleri dün resmen start aldı.
 
İçerde AKP-CHP koalisyonuna yönelik iyimser beklentiler; dışarda ise ön anlaşmaya varılan Yunanistan sorunu TL’nin pozitif anlamda ayrışmasına neden oldu.
 
FED Başkanı Yellen’in yarın ve Perşembe günü yapacağı konuşmaar faiz artırım cephesinden önemle takip edilecektir..
 
Makroekonomik cephede ise bugün ABD’de perakende satışlar, Almanya TÜFE enflasyonu ve ZEW endeksi bulunuyor.
 
Ø  USD/TRY kurunda 6 aylık yükseliş kanalı aşağı yönlü kırıldı.
 
USD/TRY kuru Ocak ayında 2,2700 seviyesinden başlattığı yükselişi eğilmi seyrini Mayıs ayında 2,5610 seviyesine kadar taşıması ardından seçim süreci ile birlikte 2,81 seviyelerine kadar bir yükseliş görülmüştü. Kabaca 6 aydır devam eden yükseliş yönünde trend çizgisinin Cuma günü 2,6700 seviyesinin altında yaşanan kapanış ardından yönünü aşağıya doğru çevirmeye başladığını görüyoruz. TL’nin olumlu yönde ayrışmasını arkasında elbette içerde beklenen koalisyon görüşmelerinin yattığını söyleyebiliriz. Dün resmen starta alan koalisyon görüşmelerinin olumlu havayı desteklemesi ve elbette koalisyonun hızlıca bir şekilde kurulması durumunda USD/TL kurunun 2,5610 seviyesine varan bir düşüş kaydedebileceğini düşünüyoruz. Böyle bir gerçekleşme durumunda, yılın son çeyreğine ait yurtdışı kaynaklı (FED faiz artırımın) riskler nedeniyle gerek bireysel, gerekse kurumsal müşterilerinin alım yönünde pozisyon alabileceğini düşünüyoruz.
 
[email protected]A82C0
Kaynak: Reuters
 
 
Ø  Yunansitan anlaşması ardından EUR/USD değer kaybediyor
 
Yıllardır bitmek bilmeyen Yunanistan borç sorunu dün 17 saat süren görüşmeler ardından ön anlaşma ile sonuçlandı. Yunanistan sorunun şimdilik çözüm ile sonuçlanması ardından EUR/USD paritesinin de yeniden FED’i fiyatlamaya başlayacağını düşünüyoruz. Hatırlanacağı üzere, geride bıraktığımız hafta, FED’in Haziran ayı toplantısının tutanaklarında Yunanistan ve Çin borsasından yaşanan çöküşe yer verilmişti. Yunanistan riskinin geçiştirilmesi ve Çin borsasının son günlerede alınan tedbirlerle yerini kısmen de olsa toparlanma terk etmesine paralel EUR’nun dolar karşısında temel nedenlerden ötürü yeniden değer kaybetmeye başlayabileceğini düşünmeye devam ediyoruz. FED’in faiz artırım konusunda elinin güçlenmesi ile EUR’nun aşağı yönlü seyrini devam etirme ihtiali kuvvetle muhtemel görünüyor. 1,0950 – 1,1050 aralığında bulunan güçlü destek bölgesinin aşağı yönlü geçilmesi durumunda ilk hedef seviyesi 1,0820 ve devamında 1,05 olacaktır. 
 
 
 
Ø  Cari denge beklentilerin üzerinde açık verdi
 
Türkiye'de göreceli olarak zayıf kalan sanayi üretim rakamlarının ardından Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan cari işlemler açığı de tahminlerin üzerinde sonuçlandı (4 milyar dolar açık). Bu sonuçla, yılın ilk beş ayında cari işlemler dengesi 18.5 milyar dolar oldu. Cari açığın finansmanında ise büyüklüğü 8.9 milyar dolar düzeyinde olan ve nerdeyse açığın yarısının finanse edildiği kaynağı belli olmayan para girişi = net hata ve noksan kelemi merak uyandırmaya devam ediyor. Başta emtialarında görülen sert düşüş ama Türkiye özelinde petrol fiyatlarının kabaca % 50 düştüğü bir ortamda, halen daha cari açığın, Türkiye’nin GSYIH’nın halen daha % 5’inde fazla açık vermeye devam etmesi, kısa vadede pek önemsenmese de, orta ve uzun vadede Türkiye açısından pek de olumlu bir tabloya işaret etmiyor. Yapısal reformların Türkiye’nin vazgeçilmezi olduğu unutulmamldır.
 
 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu
 
Haftasonu Yunanistan gündemi ile toplanan Euro bölgesi liderleri, uzun süren pazarlıklar ardından dün sabah saatlerinde, Yunanistan’a Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan yeni bir kurtarma planı üzerinde ön anlaşmaya vardı. Son gelişmelerle birlikte Yunanistan kurtarma paketinin 82-86 milyar euro olacağı tahmin ediliyor. Ön anlaşma dahilinde Yunanistan’ın  50 milyar euro tutarındaki varlığı, özelleştirme amaçlı, Yunanistan menşeeli, fakat uzmanlar tarafından yönetilecek bir fona devredilecek. Bu fonun gelirleri Yunanistan’ın borçlarını azaltma ve bankacılık sisteminin yeniden sermayelendirilmesinde kullanılacak. Yunanistan’ın bankalarının yeniden yapılandırılması maliyetinin 25 milyar euro olduğu belirtiliyor. Çarşamba gününe kadar Yunanistan Parlamentosundan vergi, emeklilik gibi temel reformları içeren reformların kanunlaşması isteniyor. Bunun ardından muhtemelen Perşembe veya Cuma günleri diğer ülkeler kendi parlamentolarında Yunanistan’a yeni bir yardım programı konusunda onayı almaları bekleniyor. 
 
Dışarda, dün sabah saatlerinde Yunanistan ile mali yardımın ön anlaşmasına varılması; içerde ise günün ikinci yarısında koalisyon sürecine ilişkin olumlu beklentilerin tırmanmasına paralel risk iştahında belirgin bir kıpırdanma yaşanırken, TL gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştı. Yukardaki grafikten de görüleceği üzere, USD/TL kuru önemli bir yükseliş trendinin altına gerileyerek 2,64’lü seviyelerei test ederken, gözler artık yavaş yavaş içerde 45 günlük koalisyon görüşmelerine; dışarda ise FED’e çevrilecek. Özetlemek gerekirse, içerde yeniden yeşeren AKP-CHP koalisyonu, Yunanistan ile ilgili ön anlaşmaya varılması, son 1 aylık dönem zarfında sert bir düşüş kaydeden Çin borsasının son günlerde toplarlanması ve son olarak İran müzakerelerinin olumlu yönde ilerlemesi küresel risk iştahını artırdı. Genel olarak dünya hisse senedi endeksleri dün yukarı yönlü bir seyir izlerken, içerde de borsa istanbul günü 83,400 puan seviyesine yakın tamamladı. Risklerin kademeli olarak azalması sonrasında gözler bu hafta FED Başkanı Yellen’de olacaktır. Yellen'ın yarın Temsilciler Meclisi'nde, Perşembe günü ise Senato'nun Bankacılık Komitesi'nde vereceği mesajlar, Yunanistan sorununun çözülmesi ile faiz artırımının Eylül'de başlayıp başlamayacağına ışık tutacaktır. Risklerin azalması ile FED’in Eylül ayında faiz artırımına başlayabileceğine yönelik artan inanışlar ile EUR/USD paritesi dün 1,10 seviyesinin altına kayarken, artan risk iştahına paralel EUR/TL kuru da ciddi bir değer kazanımı ile günü 2,90 seviyesine yakın tamamladı. 
 
Yunanistan ön anlaşmasına paralel ABD borsaları geceyi yükselişle tamamlarken, sabah Asya borsalarında da ılımlı bir hava hakim. Bugün içerde Hazine Müsteşarlığı'nın düzenleyeceği borçlanma ihaleleri; dışarda sabah saatlerinde Almanya ZEW endeksi ve TÜFE enflasyonu; günün ikinci yarısında ise ABD'de perakende satış önemle takip edilecektir. Risklerin yavaş yavaş azalması ve aynı zamanda içerde Başbakan Davutoğlu’nun yeniden yeşerttiği AKP-CHP koalisyonuna paralel TL’de olumlu havanın kısmen de olsa korunmasını bekliyoruz. Koalisyon ihtimalinin gerçekleşmesi durumunda aşağıda USD/TL kurunda ilk seviyenin 2,5610; erken seçim durumunda yukarda 2,80 - 3,00 seviyesi kollanabilir. 
 
İktisatbank'ın sunduğu avantajlı döviz kurlarını piyasa ile eş zamanlı ve 24 saat kesintisiz takip etmek için lütfen tıklayınız.


http://www.iktisatbank.com/doviz-kurlari
 
twitter @emredegirmenci5  

 

Son Yazılar