• Reklam
EKONOMİ ANALİZİ - 27 ŞUBAT
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EKONOMİ ANALİZİ - 27 ŞUBAT

27 Şubat 2015 - 11:49

 

ISD/TL karanlık bir yolda yürüyor

 

Dolar karşısında yılbaşına göre (YTD) Brezilya Realinden sonra en kötü performans gösteren gelişmekte olan ülke para biriminin Türk Lirası olduğunu dün paylaşmıştık. Dolar karşısında değer kaybı bu sabah itibarı ile % 6,9’a yükseldi. Aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, Ocak başında petrol fiyatlarında yaşanan keskin düşüş ve Türkiye’nin enflasyon ve cari açık gibi sorunları daha rahat çözebileceğine yönelik beklentiler ve TCMB’nin de kademeli ve şartların el verdiği ölçüde faiz indirimine gideceği beklentisi ile TL ve TL cinsi yatırım araçlarına olan talep canlanmış, USD/TL kuru 2,27 seviyelerine yaklaşmıştı. Üzerinden neredeyse 1 ay geçti, TCMB’ye yönelik ağırlaşarak devam eden ve her platformada süren elşetiri bombardımanı ile kurun 2,51 seviyesine yükseldiğini görüyoruz.

 

Grafikten de görüleceği üzere sabahın erken saatlerinde USD/TRY kuru 2,5150 seviyesindeki tarihi zirvesine oldukça yakın bir seviyeden işlem görüyor. Kurun daha da yukarı seviyelere gitmesi ihtimal dahilinde görünüyor. Karanlık bir yolda yürüdüğümüzü söylemek gerekiyor. Petrolün 50-60 dolar seviyelerinde salındığı, ABD borsalarının rekor seviyelerde gezindiği bir ortamda kurun tüm zamanların en yüksek seviyesinde gezinmesi hoş değil. Petrolde kademeli yükselişin devam etmesi veya ABD borsalarında rekor seviyelerden gelecek düzeltme ile USD/TL kurunun da daha yukarı seviyelere gidebileceğini düşünüyoruz. Kısa vadede 2,5150 seviyesini tekrar test edilmesi veya birkaç gün peşpeşe 2,50 seviyesinin üzerinde gecelik kapanış, bilinmeyen sulara doğru gemiyi itebilir. Kurun tekrar soluklanması için ilk etapta 2,4750 ve devamında 2,45’li seviyelere doğru geri çekilme görmemiz gerekiyor.

 

              

Kaynak: Reuters

 

 

Ø  TCMB faiz indiriyor, piyasa faizlerinde ise yükseliş devam ediyor

 

Yukarda da belirttiğimiz üzere, seneye olumlu başlayan Türk mali piyasaları ve yurtdışı kaynaklı para girişlerin yardımı ile gerileyen kur, hisse senedi ve tahvil piyasasında da alımları beraberinde getirmişti. TCMB’nin şartların el verdiği  ölçüde faiz indirimine gideceği beklentisi ile gösterge faiz 28 Ocak tarihinde % 6,5 seviyesine gerilemişti. Üzerinden neredeyse 1 ay geçti, kur 2,51’e yeniden yükselirken, gösterge faiz % 8,40 seviyesine yaklaştı. Aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, (turuncu çizgi) 2 yıl vadeli gösterge faiz yükselmeye devam ederken, TCMB ortalama fonlama faizi düşüyor. Not edelim!

 

               

Kaynak: Reuters

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Dün ABD’de günün ikinci yarısında açıklanan TÜFE enflasyonu, dolardaki güçlenme eğilimini bir kademe daha artırdı. Son dönemlerde FED’in güvercin olarak yorumlayan ve faiz artırmı ihtimalini göz ardı eden piyasalar, dün gerek enflasyon rakamları gerekse FED Başkanlarından gelen açıklamalar ile faiz artırım ihtimalinin pek de uzak olmadığın hatırladı. Her ne kadar manşet enflasyon petrol fiyatlarında görülen geri çekilme ile aylık bazda düşüşe işaret etse de, çekirdek enflasyon rakamı % 0,2 ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Manşet enflasyon tahmin edildiği üzere petrol kaynaklı düşüş kaydederken, yıllık enflasyonun gerilememesi genel fiyat eğiliminde baskı olmadığına işaret etti. Dün açıklanan enflasyon verileri ve San Francisco FED Başkanı Williams’ın açıklamalarına göre ekonominin tam istihdam seviyesine gelindi ve yılsonuna doğru yıllık çekirdek enflasyon oranının % 2'ye geleceğinin beklendiği ve bu nedenle faiz oranlarının artırılması için zeminin hazır olduğunu söyledi. Bültenlerimizde uzun bir süredir FED’in Haziran ayında artırıma başlayacağını ve devamında yavaş ve bebek adımı tarzında ilerleyeceğini paylaşıyorduk. Dün açıklanan veriler ve açıklamlar beklentimizi karşılamaya başladı. ABD’de açıklanan ve faiz artırım kokan veriler ardından piyasa yansıması da doğal olarak olumsuz oldu. ABD dolar endeksi güçlü bir şekilde yükselirken, EUR/USD paritesi hızlı bir şekilde 1,1350 seviyelerinden 1,12 seviyesinin altına kaydı. Benzer bir şekide güne güçlü bir başlangıç yapan GBP/USD paritesi de, İngiltere’de büyüme verisinin beklentileri karşılamasın arağmen dolardaki güçlenme ile 1,5550 seviyesinden 1,54 seviyesine kadar gevşedi.

 

Dünya elbette ABD kanadından gelen veriler ve akabinde yaşananlara konsantre olurken, içerdeki günden TCMB ekseninde dönmeye devam ediyor. O kadar ki, dün TCMB Başkan’ı Başçı’nın işe gitmemesini istifa mı etti diye artan spekülasyonlar ve akabinde sağlık kontrolüne gittiği açklaması ve devam eden haber kirlilği ile uğraştık. Türkiye cephesinde suların bir dönem daha durmayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Haziran ayında yapılacak seçimler ardından ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve FED’in para politikası Türk mali piyasalarını diken üzerinde tutmaya devam edecektir. Bilinmeyen sulara doğru sürüklenen Türk mali piyasalarına karşı gerek hanehalkının, gerekse şirketlerin riskli döviz pozisyonlarını hedge etmeleri veya risklerini asgariye indirmeleri tavsiyelerimizi yenilemeye devam ediyoruz.

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU 

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Son Yazılar