• Reklam
EKONOMİ ANALİZİ - 17 MART
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EKONOMİ ANALİZİ - 17 MART

17 Mart 2015 - 12:57

 

Gözler TSİ14:00’de sonuçlanacak olağan TCMB PPK toplantısına çevrildi

 

PPK’nin tüm faiz oranlarını sabit bırakacağını ve karar ardından Türk Mali piyasalarında kısmı de olsa rahatlama yaşanacağını düşünüyoruz

 

Yarın FED, Cuma günü ise Fitch’in kararlarını takip edeceğiz. Temkinli duruşumuzu koruyoruz

 

Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Dün küresel mali piyasalar, güne sakin sayılabilecek bir eğilim ile başlaması ardından günü iyimser bir seyirle tamamladı. Geride bıraktığımız hafta oldukça sert sayılan satışlar ardından yaşanan dengelenme arayışı ve tepki alımları, dün ABD’de açıklanan zayıf veriler ile birleşince, ABD borsaları günü % 1,3 oranında artıda tamamlarken, içerde de Borsa Istanbul günü % 2 yükselişle tamamladı. Tahvil piyasasında da kısmı de olsa geri çekilme görüldü. Tüm bu iyimserliğe rağmen Türk Lirası’nın dolar karşısında günü değer kaybı ile tamamladığını da not etmek gerekiyor. Yıla iyi bir başlangıç yapan TL ve TL cinsi yatırım araçları, siyasi cepheden gelen ağır eleştiriler ile olumlu havasını kaybederek, gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmış, akabinde ABD’de açıklanan olumlu verileri ile FED’den beklenen faiz artırım sürecinin daha da yakınlaştığı alıgısına maruz kalarak ilave satış baskısına boyun eğmişti. Gelinen noktada, her ne kadar Erdoğan – Babacan – Başçı zirvesinden “tatlıya bağlanan” bir karar çıksa da, TL üzerinde var olan siyasi köpüğün veya yaşanan tahribatın geri alınamadığını da görüyoruz. USD/TL kuru halen daha tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın bir bölgede işlem görmeye devam ediyor.

 

Bugün elbette son dönemlerde yaşanan büyük gürültü ardından TCMB’nin Mart ayı olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı takip edilecektir. Yukarda da belirttiğimiz üzere, TL üzerinde var olan aşırı satış baskısı ardından Cumhurbaşkanlığında yapılan zirveden tatlıya bağladık mutabakatı çıkarken, PPK’nın bugün tüm faiz oranlarını sabit bırakacağı bekleniyor. Ancak, TCMB’nin her toplantı ardından yayımladığı kısa bildiri notununda ileriye dönük vereceği birkaç parakraflık bildirinin tonu bizleri daha çok alakadar ediyor. Yaklaşan FED faiz artırımı öncesinde ve kurda yaşanan her % 10 yükselişin enflasyona 1,5 puan yukarı yönlü katkı yaptığı bu nazik dönemde, TCMB’den esip gürlemesini veya çok şahin bir uslüp takınmasını beklemesek de, piyasalara ben burdayım gerektiğinde devreye girerim tarzında bir mesaj vereceğini tahmin ediyoruz. Böyle bir niyetin politika metnine eklenmesi ve TCMB’nin zayıflayan güven ortamını yeniden tesis etmesi, TL'de beraberinde bir miktar da olsa toparlanmayı getirebileceğini düşünüyoruz.

 

TCMB toplantısı ardından kısmen de olsa rahatlama yaşanabilme ihtimalini göz ardı etmiyoruz. Malum, yarın dünyanın yakından takip ettiği olağan Amerika Merkez Bankası’nın (FED) FOMC toplantısı var. FED’in % 5,5 seviyesine gelen işsizlik oranının yanısıra bir türlü % 2 enflasyon hedefine gelmeyen manşet enflasyon nedeniyle faiz artırmaya başlamadığını ancak, piyasa algısının faiz artırımı için şartların elverişili bir hal almaya yakın olduğunu ve FED’in yarınki toplantısında kendisini bağlayan “sabırlı” ifadesini metinden çıkararak açıklanacak verilere paralel manevra alanın genişletmesi bekleniyor. Geçmiş faiz artırım süreçlerine baktığımızda, FED’in politika metninden “sabırlı” ifadesini çıkarması ardından 2 toplantı sonra faiz artırmaya başladığını görüyoruz. Bu bağlamda yarın Başkan Yellen’in açıklamaları ve metindeki kelime ve ifadeler piyasaların orta vadeli seyrini tayin edecektir.

 

Sabah saatlerinde Asya piyasalarında alımların yaşandığını görüyoruz. Çin borsası 2008'den bu yana en yüksek düzeye yükselirken, Asya genelinde hakim rengin yeşil olduğunu görüyoruyz. Mali piyasaların gündeminde bugün sabah saatlerinde Almanya'da açıklanacak ZEW endeksi ve günün ikinci yarısında açıklancak TCMB’nin faiz kararı takip edilecektir. USD/TL kurunda iyimserliğin oluşması ile 2,60 seviyesinin test edilebileceğini ancak daha aşağısı için önce FED’i görmek gerektiğini düşünüyoruz.

 

http://www.ekonomikibris.com

Son Yazılar