• Reklam
EKONOMİ ANALİZİ - 13 NİSAN
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EKONOMİ ANALİZİ - 13 NİSAN

13 Nisan 2015 - 14:40

 

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin “negatif” görünüm ile Baa3 düzeyinde olan kredi notunu güncellemedi; kredi notuna dair bir değerlendirme de yayımlamadı

 

ABD’de yaklaşan faiz artırımı haliyle tüm alternatif para birimleri üzerinde baskı kuruyor

 

EUR hızlı bir şekilde 1,03’lü seviyeleri teknik olarak hedeflerken, sterlin dolar karşısında son 5 senenin en düşük seviyesine geriledi

 

USD/TL kurunda teknik bir bakış açısıyla 2,62 seviyesinin üzerinde 2,65 bulunuyor

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Aslında dönüp dolaşıp her zaman olduğu gibi bültenimize yine ABD Merkez Bankası (FED) ile başlıyoruz. Orthodox para politikası ekolü izleyerek ekonomisini yaklaşık 6 senede tekrar neredeyse tam istihdam seviyesine ulaştıran FED, enflasyonda hedeflenen % 2 seviyesine doğru hareketin devam ettiğine yönelik inandırıcı birkaç veri görmesi durumunda faiz artrışına başlayacağı hemen hemen herkes tarafından kabul görmüş durumda. Hal böyle olunca, ABD’de açıklanan her veri veya FED’in toplantı tutanakları veya FED Başkanlarının açıklamaları dikkatle takip ediliyor. Geride bıraktığımız hafta açıklanan FED’in 17-18 Mart tarihlerinde düzenlediği faiz toplantısına (FOMC - Federal Açık Piyasa Komitesi) ilişkin tutanaklar ana hatlarıyla büyük bir sürpriz içermesede de, birkaç üyenin Haziran ayında faiz artırılmasını savunduğunun anlaşılması piyasalarda satıcılı havanın yeniden oluşmasına neden oldu. Küresel piyasalar son dönemde Haziran ayında FED’in faiz artırma ihtimalini fiyatlamakta vazgeçmişlerdi. FED’in Haziran ihtimalini yeniden masaya koyması, EUR/USD paritesini 1,10’lu seviyelerden yeniden hızla aşağıya itmeye başladı. Aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere EUR’nun 1,0460 seviyesini aşağıya geçerek 1,03’lü seviyelere doğru hareketleneceğini düşünüyoruz. Aynı paralelde, her ne kadar ABD ardından en sağlam görüntüyü veren ülkelerin başında İngiltere gelse de, sterlinin de dolar rüzgarından etkilenerek 1,46 seviyesinin altını test etmek suretiyle son 5 senenin en düşük seviyesine gerilediğini not etmek gerekiyor. Haliyle dışarda doların değer kazanıcı, içerde de Türk Lirası üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Ocak sonunda içerde alevlenen Merkez Bankası tartışmaları, devamında büyüyememe probleminin daha da akut bir hal alması ve yabancı yatırımcılara sunabileceğimiz inandırıcılığı olan bir hikayeden yoksun seçim belirsizliğine doğru giden Türkiye, olumlu hava veya küresel risk iştahından kısmen faydalanırken, olumsuz havalarda ise en sert satış baskısına maruz kalan para birimlerinin başında yer alıyor. Ocak sonunda 2,2800 seviyesinde olan USD/TL kuru, tüm zamanların zirvesi olan 2,6500 seviyesine varan bir yükseliş kaydetmesi ardından bütenimizi yazdığımız dakikalarda 2,64 seviyesinin hemen üzerinde işlem gördüğünü not etmek gerekiyor.

 

Moody's Türkiye'nin "negatif" görünüm ile Baa3 düzeyinde olan kredi notunu Cuma gecesi güncellemedi. Hatırlanacağı üzere, Moody's'den özellikle yaklaşan seçim öncesinde herhangi bir değişiklik beklemediğimizi paylaşmıştık. Yeni gün başlangıcında Asya cephesinde ılımlı ABD kapanışlarına paralel iyimser bir hava görülüyor. Mali piyasaların gündeminde bugün önemli bir veri bulunmuyor. USD'nin küresel bazda değer kazanımının devam ettiği bir ortamda, USD/TL kurunun da 2,65 tarihi zirvesinin kıyısında işlem gördüğünü not etmek gerekiyor. Benzer bir şekilde doların TL karşısında değer kazanmaya devam etmesi, tahvil ve bono faizleri üzerinde yukarı, hisse senetleri üzerinde aşağı yönde baskı yaratma ihtimal de artmış durumunda bulunuyor. EUR’nun kademeli olarak 1 parite seviyesine doğru hareketlendiği bir ortamda, USD/TL kurunun da EUR/TL kuruna eşit olacağı beklentisinden hareketle dolarda yükselişin devam etme ihtimalinin göz arde edilmemesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. USD/TL kurunda 2,65 seviyesinin yukarı yönlü aşılması, gemiyi bilinmedik yeni sulara doğru sürükleyebilir. Hanehalkı ve şirketlerin FX risklerini (özellikle başta USD ve GBP) korumasız bırakmamaları yönündeki tavsiyemizi yenilemekte fayda görüyoruz.

 

Ø  EUR/USD paritesinde 1,0386 seviyesi radar menziline girmiş olabilir...

 

Avrupa Merkez Bankası’nın zayıf Avrupa ekonomilerine ivme kazandırmak, enflasyon ve büyümeyi teşvik etmek adına yazdığı tedavi reçetesi malum zayıf EUR üzerine kurulu. Diğer taraftan ABD ekonomisinin krizden çıkma noktasında olduğu hatta FED’in çok kısa bir zaman zarfında faiz artırmaya başlayacağı beklentisi paranın rotasının haliyle Amerika cephesine çevirdi. Farklı bir bakış açısı ile, ABD’de 10 yıllık devlet tahvillerinin getirisi % 1,90 seviyesinde bulunurken, kıta Avrupasında Almanya’nın 10 yıllık devlet tahvillerinin getirisi % 0,16 seviyesinde bulunuyor. EUR/USD paritesinde 1,0640 seviyesinin aşağı yönlü kırılması ardından teknik anlamda son dönemlerde görülen en düşük seviye olan 1,0456 ve devamında 1,0386 seviyesi ön plana çıkıyor. EUR’da paritenin 1 seviyesine doğru hareketinin devam ettiğini düşünmeye devam ediyoruz.

 

  

 

Kaynak: Reuters

 

 

Ø  USD/TRY

 

FED’den beklenen faiz artırmı nedeniyle küresel olarak güçlenen dolar, haliyle TL üzerinde de baskı kurmaya devam ediyor. Aşağıdaki grafikten görüleceği üzere, 2,6488 ile tüm zamanların zirvesinin test edilmesi ardından kurun yeniden 2,6500 seviyesine varan bir yükseliş kaydetmesi olası duruyor. Olası aşağı çekilmelerde 2,54 – 2,56 aralığı gündeme gelecektir. Aşağıda 2,5200 yukarda 2,6500 seviyeleri ana destek / direnç seviyesini oluşturmaya devam ederken (duvarın kırılan yöne doğru sert bir hareket yapmasın bekliyoruz).

 

   

 

Kaynak: Reuters

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Son Yazılar