• Reklam
11 MAYIS - EKONOMİ ANALİZİ
EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

11 MAYIS - EKONOMİ ANALİZİ

11 Mayıs 2015 - 13:26

 

ABD'de işsizlik oranı % 5,4 ile yaklaşık yedi yılın en düşük düzeyine geriledi

 

FED'in bu yıl içinde faiz artırma ihtimalinin giderek artığını düşünüyoruz

 

İngiltere’de Başbakan Cameron’un Muhafazakar Partisinin tek başına iktidar olurken, sterlinin dolu dizgin seyri devam ediyor

 

Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, Türkiye’nin yabancı para cinsi notunu sabit tutarken, yerel para birimi notunu bir kademe indirdi

 

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi

 

FED, faiz artırım sürecini açıklanacak makroekonomik verilere bağlaması ardından Cuma günü ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan istihdam raporu büyük önemle takip edildi. Hatırlanacağı üzere, faiz oranını neredeyse 6 senedir % 0 düzeyinde tutan FED, 4,5 trilyon dolara ulaşan bilançosunun varlık balonu yaratmasından endişe ederek açıklanan verileri yakında takip ediyor. Bu bağlamda geride bıraktığımız hafta açıklanan zayıf ilk çeyrek büyümesini kötü hava şartlarına bağlayan ve tedirgin edici olmadığını belirtten FED, Cuma günü açıklanan ve Nisan ayına yada daha doğru bir yaklaşımla düzelen hava şartlarını içeren bir döneme ait veri büyük önemle beklendi. Veri ve alt kalemlerinin güçlü sonuçlanması ilk çeyrekteki zayıf büyümenin ağırlıklı olarak mevsimsel nedenlerden kaynaklandığını teyit etmek suretiyle satış baskısı kurubileceği gibi, zayıf bir istihdam raporu ise ekonomide ivme kaybını teyit ederek faiz artırım beklentilerinin daha ileriye öteleyeblileceği üzerinde duruldu.

 

Aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, ABD ekonomisine ait en güncel ve sağlıklı ipuçları taşıyan veri Cuma günü beklentilere paralel sonuçlandı:

 

a) Tarım dışı bordrolu çalışan sayısı anketlerde beklenen 224 bin artışa karşı 223 bin olarak sonuçlandı

b) Mart ayında 126bin olan artış rakamı aşağı yönlü 85 bin kişiye revize edilmiş

b) % 5,5 seviyesinden % 5,4 seviyesine gerilemesi beklenen işsizlik oranı % 5,4 ile beklentilere paralel sonuçlandı. ABD ekonomisi açısından uzun vadeli hedefe oldukça yaklaşmamız "tam istihdam" düzeyinde olduğunu gösteriyor.

c) Ortalama saatlik kazançlar ki FED tarafından yakından takip ediliyor % 0,2 artıştan % 0,1 artışa gerilemiş. Enflasyon baskısının çok da güçlü olmadığına işaret ediyor.

 

Görüleceği üzere, istihdam raporu genel hatları ile beklentilere paralel sonuçlandı. İstihdam artışının kişi bazında yeniden 200 bin seviyesinin üzerine yükselmesi veya işsizlik oranının tam istihdam seviyesine gelmesi doların güçlü seyrini teyit etmeye devam ediyor.

 

     

 

Kaynak: Reuters

 

 

Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Cuma gününün ikinci yarısında açıklanan ABD tarım dışı istihdam raporu ilk etapta piyasaların yön tayin etmekte zorlanmasına neden oldu. Ekonomik büyümenin ivme kazandığına işaret eden verinin FED’in faiz artırım sürecini öne çekecek kadar güçlü olmamasına paralel ABD borsaları geceyi % 1,5 civarında artışla tamamlamış. ABD borsalarında artışa paralel yeni gün başlangıcında Asya piyasalardında da iyimser bir havanın hakim olduğunu görüyoruz. Son haftalarda doların göreceli olarak zayıf seyri ve bununla birlike % 0,05 seviyesinden % 0,80 seviyesine varan bir yükseliş kaydeden Alman 10 yıl vadeli tahvil faizleri, petrol fiyatlarında görülen yükseliş ve ciddi analmada EUR satış yönünde pozisyona sahip piyasada düzeltme hareketini destekleyerek paritenin 1,14 seviyesine yaklaşmasına neden olmuştu. Güçlü istihdam verisi ve dikkatlerin unutulan veya göz ardı edilen Yunanistan’a yeniden çevrilmesi ardından paritenin 1,11 seviyesine yaklaştığını görüyoruz. Öte yandan, Cuma günü sonuçlanan İngiltere seçimlerini Başbakan David Cameron'un partisinin beklentileri aşarak kazanması ve te başına iktidar olmasının yarattığı iyimser hava ile sterlinin dolar karşısında 1,55 seviyesini aşarak şahlandığını; ancak Cuma günkü bültenimizde de belirttiğimiz üzere seçim ardından konsantrasyonun FED ve faiz artrırımına çevrilmesi ile yeniden 1,54 seviyesine gerilediğini görüyoruz. Sterlinde bir müddet daha olumlu havanın korunacağını düşünüyoruz. İçerde ise kararsız ve volatil seyrin devam ettiğini görüyoruz. ABD verisi ardından yön bulmakta zorlanan Türk Mali piyasaları 2,6750 – 2,70 bandında gidip gelmesi ardından günü değer kaybı ile tamamaladı. Küresel faizlerde geride bıraktığımız hafta başlayan yükseliş içerde tahvil faizlerine de kısmen yansıdı. İç piyasada iki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilde % 10,25 seviyelerinde salınırken, borsa cephesinde ise BIST100 endeksi haftanın son iş gününü yükselişle 84bin seviyesinin üzerinde tamamladı.

 

Cuma günü piyasa kapanışı ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para cinsi kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altı olan "BB+" seviyesinde sabit bırakırken, not görünümünü de negatif olarak korudu. S&P tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin sırasıyla uzun ve kısa dönem yerel para birimi cinsinden kredi notunu "BBB/A-2"den "BBB-/A-3"e düşürüldüğü ve not görünümünün negatif olduğu belirtildi. Açıklamada, yerel para birimi cinsinden notun düşürülmesine Merkez Bankası'nın operasyonel bağımsızlığına dair soru işaretlerinin neden olduğunu belirtilerek, Merkez Bankası'nın kredibilitesine dair endişelerin TL'nin güvenilirliğini de azalttığı vurgulandı. Açıklamada, "Döviz kurundan enflasyona gelen yüksek geçişkenlik karşısında Merkez Bankası'nın karmaşık para politikası görece olarak etkisiz" denildi. Yabancı para cinsi kredi notunun teyit edilmesinde kamu borcunun göreceli düşük ve ihracatın dayanıklı olmasının etkili olduğu belirtilen açıklamada, yabancı para ve yerel para cinsi not görünümünün negatif olma nedeninin dış borçluluk artarken büyüme beklentilerindeki belirsizlik olduğu kaydedildi. S&P açıklamasında bankacılık sektörünün dış borçlarının görece yüksek ve borçlanma vadelerinin ise oldukça kısa olduğuna dikkat çekti. Yerel para birimi notundan daha fazla dış yatırımcının uzun vadeli yabancı para cinsi kredi notuna önem verdiğini ve bu notun şimdik korunduğunun altını çizmek gerekiyor.

 

Türkiye cephesinde yazacak çok da fazla yeni bir haber yok. Seçimlere hergün biraz daha yaklaştığımızı unutmamak gerekiyor. TL’de göreceli olarak zayıf seyrin korunmaya devam edeceğini düşünmeye devam ediyoruz. Seçimlere günler kala açıklanacak kredibilitesi yüksek anket sonuçlarına paralel seçim fiyatlamasının şekilleneceğini düşünüyoruz. Piyasaların halen daha tek parti ama güçlenen bir muhalefeti fiyatlamaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Mali piyasaların gündeminde bugün İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilebilir (herhangi bir değişiklik beklenmiyor).

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Son Yazılar