Reklam
  • Reklam
BEDAVA CHECK-UP HASTA ETMESİN..
Reklam
ELİF ÇAKIR

ELİF ÇAKIR

BEDAVA CHECK-UP HASTA ETMESİN..

14 Mayıs 2013 - 21:26 - Güncelleme: 14 Mayıs 2013 - 21:33

 

 

Özel sağlık sigortasını kısaca tanıyalım..

 

Özel sağlık güvencesi, sigortalanan kişinin hastalıklar ve kazalar sonucu oluşacak sağlık giderlerinin karşılanması için hazırlanmış kişiye özel planlardır. Hastalanmanız halinde özel sağlık kuruluşlarında gördüğünüz tedavilerle ilgili yüksek giderleri bile kolaylıkla karşılar, dilediğiniz doktor ya da sağlık kurumunu seçersiniz..

Dolandırıcılığın akla hayale gelmeyen yöntemlerle hızla ilerlediği günümüzde, insan hayatının en önemli etkeni sağlık konusunu koz olarak kullanıp, özel hastanelerin ve sigorta şirketlerinin isimleri alet edilerek vatandaşlarımız mağdur edilmektedir…

 

Dolandırıcılık çarkı nasıl işliyor?

 

Sahtekarlar, özel sağlık sigortalarının, sigorta şirketlerinin ya da özel hastanelerin isimlerini kullanarak vatandaşı arıyor. Bilgi verme süsüyle başlayan görüşme, hediye müjdesiyle taçlandırılıyor. Hediyesini duyan vatandaş mutluluktan dört köşe oluyor. Dolandırıcı da bu fırsatı kaçırmıyor. Ya kredi kartı bilgilerini, ya da hesabına para yatırmasını istiyor.. Amacına kolaylıkla da ulaşıyor.. Vatandaş iki dakikada dolandırılıyor..

 

Check-up hediyelerine dikkat!..

 

Bu dolandırıcılık türünün en yaygın yöntemi sınırsız check-up hizmeti vaadleridir. Toplumumuz kesinlikle bu tür dolandırıcıların oyunlarına gelmemelidir..

Belli bir prim karşılığı edinilen sağlık poliçelerinde, sunulan tüm imkanları - maddeleri okumaları, maddelerde var olan hizmetlerin dışında telefonla aranılarak evrak üzerinde yer alan hizmetlerin dışında veya üzerinde hediye vaadlerine asla itibar etmemeleri gerekmektedir.. Hatta en ufak bir şüphede direkt emniyet birimlerine ihbar etmelidirler.

Söylemesi acı ama dolandırıcılık sınır tanımıyor. Sigorta şirketleri ve özel hastanelerin isimlerini kullanarak sürekli yeni sahtekarlıklara başvuran kötü niyetli kişilerin, insan kandırmadaki bir diğer fikirsel yaklaşımları ise; ‘’Şanslı 20 kişiden birisiniz.. Falanca sigorta şirketinden bir hayat poliçesi ya da sağlık poliçesi kazandınız.. Poliçenizi almak için PTT'ye ya da … no lu hesaba 200 TL yatırmanız gerekir. Bu poliçeden bir yıl boyunca sınırsız ! yararlanma imkanınız mevcuttur’’ şeklindeki basma kalıp sözleridir..

Ne yazık ki bu dolandırıcılara inananların sayısı da azımsanmayacak kadar  çok fazla.. Karşılığında hiçbir belge almadan, hediye ve sınırsız tedavi vaadine kendini kaptıran çok sayıda kişi hiç düşünmeden istenilen parayı belirtilen hesaplara yatırmaktadır. Ne zaman ki; bir hizmet kazanılmadığı anlaşılıp, soluğu şikayet birimlerinde alınca durum ortaya çıkmaktadır.

Hepimiz bu tür kötü niyetli kişilere karşı çok duyarlı olmalıyız. Çevremizdekileri de uyarmalıyız. Emniyet birimlerine durumlar iletilmeli, çalışmalara yardımcı olmalıyız…

 

Ancak ;

Dolandırıcıların tek kurbanı masum vatandaşlar değil elbette.

Bazı kötü niyetli hastane çalışanları da sigorta şirketlerini dolandırıyor. Nasıl mı?

Bir sonraki yazımı bekleyin. Tüm detaylarıyla bu sahtekarların ipliğini pazara sereceğim..

 

ELİF ÇAKIR

[email protected]

Son Yazılar