Reklam
  • Reklam
TEDAVİDE AKUPUNKTUR MUCİZESİ
DİDEM GÜLMEZ

DİDEM GÜLMEZ

TEDAVİDE AKUPUNKTUR MUCİZESİ

09 Kasım 2014 - 18:06

 

UYGUR TÜRKLERİNİN MUCİZE TEDAVİSİ; AKUPUNKTUR

 

Uygur Türklerinin eski başkenti olan Turfan'da yapılan kazılarda, insan vücudu üzerindeki akupunktur noktalarını gösteren ve açıklamalar yer alan antik eserler ortaya çıkarılmıştır. Tarihte ilk olarak Uygur Türkleri tarafından keşfedilmiş olan "akupunktur", asırlar boyunca yaşanan yakın ilişki neticesinde Çinliler tarafından öğrenilmiş, zaman içerisinde benimsenerek geliştirilmiş ve bugünkü seviyesine getirilmiştir.

 

5000 yıldır uygulanan bu tedavi yöntemi 1979 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kabul edilmiştir. Bu gün Fransa, Almanya, Avusturya, İngiltere, İrlanda, Belçika, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Yugoslavya, Bulgaristan, Amerika ve Rusya ülkelerinde faaliyet gösteren pek çok akupunktur enstitüleri ve akademileri bulunmaktadır. Türkiye ise de 1970’li yılların başlarından itibaren akupunktur uygulanmaya başlanmıştır. Mayıs 1991 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından resmi olarak alternatif değil, bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir.

 

Hastalıkların tedavisinde amaç, o hastalığı ortadan kaldırmak olmalıdır. Akupunktur, vücuda kendi ilaçlarını ürettirir. Yani vücudun kendi doktorunu uyarır. İnsan vücudu mükemmel bir organizmadır. Dışarıdan verilen bu ilaçlar zaten fazlası ile insan vücudunda mevcuttur. Önemli olan, bu ilaç üretim merkezlerini harekete geçirmek için beyne gereken emri vermektir. Akupunkturun temel felsefesi de budur.

 

AKUPUNKTURLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı raporlara göre günümüzde en az 60 çeşit hastalığın akupunktur ile kalıcı tedavi edilme olanağı bulunmakta. Gelin birlikte bakalım bu hastalıklara..

 

Romatizmal Hastalıklar: Boyun ve Diz Kireçlenmesi – Boyun ve Bel fıtığı Herniasiyonu  - Siyatik - Romatoid Artrit - Behçet hastalığı - Lupus - Raynaud Hastalığı – Tennisci dirseği

Alışkanlıklar: Sigara

Diğer: Kronik Yorgunluk - Sellulit - Obezite (Şişmanlık)- Kulak çınlaması

Solunum Yolu Hastalıkları: Alerjik Rinit - Astım - Bronşit - Sinüzit - Larenjit -

Sindirim Sistemi Hastalıkları: Yemek Borusu Spazmı - Hıçkırık - Gastrit - Ülser-Kolit - Kabızlık- İshal

Üro-Genital Sistem Hastalıkları: Gece Altını Islatma - Sistit - Prostatit - Kısırlık - Tüp bebek destek tedavisi - Hamilelikte mide bulantısı ve kusma tedavisi- Polikistik over sendromu - Adet Düzensizliği - Ağrılı Adetler - Adet Azlığı - Menopoz şikayetleri.

Endokrin Hastalıkları: Guatr - Hipertiroidi - Hipotiroidi - Cushing Sendromu - Diabet (Şeker Hastalığı)

Nörolojik Hastalıkları: Migren - Baş Ağrıları - Yüz Felci - Trigeminal Neuralji - Dupuytren Kontraktürü - Meniere Hastalığı

Psikiatrik Hastalıklar: Stres - Depresyon - Panik atak- Uyku Bozuklukları

Cilt Hastalıkları: Akne - Sedef hastalığı - Zona - Ekzema - Ürtiker ve Allerjik Dermatit

 

Peki akupunktur nasıl yapılır, vücuda nasıl etki eder? Kısaca ondan da bahsedelim. Akupunktur noktaya iğneyi batırdığımız zaman sinir ucu uyarılır ve bu uyarı sinir yoluyla omuriliğine ve oradan da beyindeki gereken merkezlere kadar ulaşır. Bunun sonucu olarak vücudumuzda çeşitli kimyasal maddeler değişik alanlarda salgılanır ve dolaşım yoluyla bu kimyasal maddeler hastalıklı olan bölgeye ulaşırlar ve etkisini gösterirler.

 

Akupunkturun tedavi etkisi 6 grupta toplanır:

 

1.Ağrı kesici etki: Ağrı eşiğinin yükselmesi ile olur. Ayrıca Endorfin ve Enkefalinler gibi çok güçlü ağrı kesici özelliğe sahip kimyasal maddeleri salgılatır. Akupunkturun ağrı kesici etkisi hemen tedaviden sonra görülür.

 

2.Depresyonu önleyici etkisi: Akupunkturdan sonra beyinde Dopamin, Serotonin, Endorfin, GABA miktarlarını arttırır. Bu maddeler hastayı rahatlatır. Serotonin ve Dopamin artışı depresyon, insomnia, anksiyete, histeri, ilaç bağımlılıkları ve davranış bozukluklarında sedasyon etkiyi yaratılmaktadır.

 

3.Sinir sisteminin ve organların çalışmasının dengelenmesi: Hareketsizlikten hata veren organlar için dengeleyici görevi üstlenir. Özellikle fıtık tedavilerinde etkin yöntemdir..

 

4.Bağışıklığı güçlendirici etki: Akupunktur vücut direncini artırır. Kandaki lökosit, antikor ve gama-globülinlerin değerini artırarak bu etkiyi yaratır.

 

5.Psikolojik etki: Sakinleştirici ve trankilizan etkisi vardır.

 

6.Motor fonksionlarda iyileşme etkisi: Felçli hastalarda geç safhalarda bile akupunkturla cevap alınabilir. Kas, tendon ve kemik yapısını kuvvetlendirir. Şahsın çalışma gücü artar. Sporcular daha fazla enerjiye sahip olurlar. Bundan dolayı akupunktur kimi zaman  doping amacıyla  kullanılmakta, hatta yarış kuruluşları tarafından akupunktur, ilaç dışı doping olarak kabul edilmektedir.

 

Kuzey Kıbrıs’ta da günden günde tercih edilen akupunktur tedavisi, gösterdiği başarı yüzdesiyle sıklıkla tercih ediliyor.

 

DR. DİDEM GÜLMEZ

[email protected]

[email protected]

www.drdidemgulmez.com

Son Yazılar