Reklam
  • Reklam
AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAMAYA NE DERSİNİZ?
Reklam
DİDEM GÜLMEZ

DİDEM GÜLMEZ

AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAMAYA NE DERSİNİZ?

23 Kasım 2014 - 23:46

 

Geçtiğimiz yazıda tedavide akupunktur mucizesini paylaştık sizlerle. Romatizmal hastalıklardan nörolojiye, psikiatriden cilt hastalıklarına kadar geniş tedavi ağını sıraladık akupunkturun. Şimdi ise zayıflamak isteyenler için akupunkturu anlatacağım. 

 

Gelin akupunkturun zayıflama sürecindeki etkilerini birlikte gözden geçirelim.. 

 

1- İştah ve acıkmayı azaltır. Özellikle diyet yapan insanların en büyük sıkıntısı diyet sırasında iştahlarını engelleyememeleridir.

 

Akupunktur beyindeki hipotalamus bölgesinde noradrenalin seviyesini düşürüp serotonin (Mutluluk sağlayan bir maddedir. Özellikle çikolata yedikten sonra ortaya çıkar) seviyesini artırıyor. Bu sayede iştahsız ve hep tok hissederiz.

 

2- Midede ekşime ve yanmayı önler; Diyet sırasında ortaya çıkabilir. Oysa kulaktan yapılan akupunktur, mide asidini azaltır.

 

3- Halsizlik ve bitkinliği önler; Akupunktur hem enerji verir hem de kişiye özel diyetler uygunlandığı için halsiz kalınmaz. Aslında şişmanlık insanları halsiz ve bitkin yapar.

 

4- Stresi azaltır; Akupunktur iğneleri vücuda ve kulağa uygulanınca beta endorfin adını verdiğimiz bir madde salgılanır. Bu da stresi azaltıp sakinleştirir. Dolayısıyla diyet sırasında kimsenin boğazını sıkmazsınız.

 

5- Metabolizmayı düzenleyici rolü vardır. Yağ yıkımını hızlandırır, vücutta sıkılaşma sağlar.

 

Bunların hepsi bir araya gelince akupunktur, kilolu olan insanı kilo vermeye hazırlar. Buna göre haftada 1 veya 2 kez yapılan akupunktur tedavisi ile 6-8 hafta sonunda 8-10 kg verilir.

 

Akupunktur ile zayıflama seansları yapılırken hastanın durumuna göre vücuttaki veya kulaktaki özel noktalar kullanılır. Seans sonrasında kulaktaki özel noktalara kalıcı iğneler veya tohumlar (bitkisel/manyetik) takılır.

 

Açlık hissini daha iyi bastırabilmek için size bazı önerilerimiz olacak:

 

· Açlık hissini duyar duymaz hemen bir şeyler atıştırmaya kalkmayın ve on dakika bekleyiniz. Belki bu süre içinde ortaya çıkan o açlık arzusunun önüne geçmiş veya açlık durumunuz herhangi bir gıda almadan da azalmış olacaktır.

 

· Bu durumda hemen bir bardak su içiniz. Mideniz dolduğunda doyma refleksi sayesinde açlık hissinizi kandırmış olacaksınız. Mide dolduğu için açlığı daha iyi tolere edebilirsiniz.

 

· Yanınızda limon varsa bir dilim kesip suyunu içiniz. İçilen bir limon açlık hissini azaltacaktır.

 

· Açlık hissinden uzak durmanın diğer bir şekli ise hareket halinde olmaktır. Sadece kalorinin sınırlanması ile olan bir diyet uzun vadede başarılı olamaz. Onun için kalorinin sınırlanmasının yanı sıra aynı zamanda egzersiz yapmak ve hareket halinde olmak bir o kadar önemlidir. Hareketlilik paralelinde verilen kilolar kalıcı olarak verilmiş olan kilolardır.

 

Dr. Didem Gülmez

 

[email protected]

www.drdidemgulmez.com

Son Yazılar