• Reklam
GEZİ PARKI TURLARI
CEM POLATOĞLU

CEM POLATOĞLU

GEZİ PARKI TURLARI

21 Haziran 2013 - 14:51 - Güncelleme: 21 Haziran 2013 - 15:04

 

 

 

Malumunuz, 15 senelik 'basın kartı' sahibi turizm yazarıyımKürtajın yasaklanma tasarısına ithaf “yasaklarsan ya yurtdışında çaresi bulunur, ya da merdiven altına iner” muadili yazı yazmış, “başlık okutturur” felsefesiyle de “KÜRTAJ TURLARI” ibaresini kullanmıştım.

 

 

Bu bloğum yazarı olduğum web sitesileri ve gazetelerde çıkınca, bazı aklı evvel etkililer ! üzerlerine vazife çıkartarak 3 saat içerisinde belgemi sorgusuz sualsiz iptal etmişlerdi. Oysa, "haydi kürtaj turları" gibi bir turun fiziken imkanı olmadığı gibi yazımda 2 tur şirketimin adları dahi geçmemişti. Ama bakın ne öğrendim? “Başlık Şirket Kapattırır”

 

 

Benzeri durum Gezi Parkı olaylarında da yaşanıyor. Birkaç iş adamı ve sanayicimiz gezi olaylarında taraf olmuş, bu durumdan vazife çıkartan etkililer ! şimdiden kollarını sıvamıştır. Yakında bu iş adamları ve şirketlerine vergi, usulsüzlük hatta “kapatma cezaları” gelirse, inanın en az şaşıran ben olurum.

 

 

Bundan bir süre önce, ulusal barışın kalıcı olması durumunda; savaş sembolü bölge, yer ve objelerin uzun dönemde turistik ören yeri ve müze haline dönüşebileceğini dünyadaki örnekleri ile yazmıştım. Kandil’in bu süreç sonunda Kuzey Irak’ın turistik bölgelerinden biri haline gelebileceğini belirtmiştim. Başlığım da “KANDiL TURLARI” . Elbet, tüm yazılarımda olduğu gibi bu yazılarımda da kinaye, espri ve şaka vardı. Tabi anlayana… :))

 

                

Ancak bu kez gerçek… 

 

 

Malum eski şirketimin infazı sonrası küçük şirketim “Tur Andiamo” ile, ufak tefek ama butik işler yapmaya çalışıyorum. Ne yazık ki bu şirketim aracılığı ile sezonda güneye ve İstanbul’a getireceğim 3-5 İtalyanım bu süreçte turlarını iptal ettiler.  Bir yandan otellere yatırdığımız paralarımızı kurtarmaya çalışırken, İstanbul'da bulunan ve “Gezi Parkı” ve olaylarına ilgi duyan İtalyan tur şirketi sahibi arkadaşım,  yapacağımız ilk İstanbul turunda müşterilerine “Gezi Parkı Turu” yaptırmamı ve bunu programına yazılı olarak koymamı talep etti. 

 

 

Nitekim, Mısır'daki olayların hemen sonrasında, TÜRSAB'ın organizasyonu ile katıldığım Mısır gezisinde, biz dahil tüm dünya turistlerinin TAHRiR MEYDANI GEZiSi yaptıklara gözlerimle şahit olmuştum.  Bu durumda biz tur operatörleri de GEZİ PARKI TURU’nu programlarımıza dahil etmeye başlayacağız gibi gözüküyor. 

 

Haydi hayırlısı…

 

 

Bir turizmcinin yorumu; 35 senedir yurtdışından gelen turistlerle birebir haşır-neşir olan turizmci olarak gözlemimdir; ilk kez yabancıların ülkemize ve insanlarımıza bu kadar saygı ve sevgi ile baktığını görüyorum. 31 Mayıs'a kadar, özellikle Avrupalı ve Amerikalıların gözü ile muhteşem doğa ve tarihi güzellikleri bulunan 3.dünya, Ortadoğu, Arap ve ilkel bir ülke gibi görülen Türkiye;  krala, devlet başkanına itaatkar klasik Ortadoğulu.. Hürriyeti elinden alınmış, mazlum, onun yerine karar verenlerin, düşünenlerin! olduğu.. Hür iradesinin elinden alındığı, kadınların hor görüldüğü, kapatıldığı, dövüldüğü, öldürüldüğü.. Tecavüzün hak, hak aramanın suç olduğu.. Ezik, ürkek, kişiliksiz, yapılanlara ses çıkartamayan bir toplum olarak görülüyordu.

 

 

Artık değil.. 

 

 

Evet, bu olaylar nedeni ile devletimiz ve milletimiz dolaylı da olsa çok büyük maddi kayıplara uğradık. Şükür olaylar dinginleşti. Ama parayla kıyaslanamayacak kazanımlarımız var. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, Artık hiçbir yabancı bizleri özgürlükleri ellerinden alınmış kişiliksiz koyun sürüleri olarak görmeyecek, Artık bu memleketten kaçma planları değil, çocuklarımıza daha güzel bir ülke bırakmanın planları yapılacak. Bugün, buna mesleğimiz dolayısı ile ilk biz turizmciler şahidiz. Yakında sizler de şahit olacaksınız..

 

 

Etkiliye ekstra not;

 

 

Sayın Etkili; Henüz yapılmış ve yapılacak böyle bir tur yoktur. Ancak bu kez İtalyan partnerim ciddi olarak böyle bir turun programa konmasını talep etmiştir. Mahsuru var mıdır? 

 

 

 

CEM POLATOĞLU / YOĞURDU DONDURARAK YİYEN TURİZMCİ

[email protected]

 

 

 

Not2: BARACUDATOUR’un durumunu merak eden gerçek dostlarıma;
İdari mahkemeye yaptığımız başvurumuz “Durum maddi değil, birlik başkanınız belgeyi iptal ettiyse vardır bir sebebi. Bu aşamada mahkemenin belgeyi iade etmeye yetkisi yok” gerekçesi ile reddedilmiştir. Bir üst mahkemeye itiraz edilmiştir. Ancak olası “red” cevabında Türkiye’de hukuki yollar tıkanacağından, uzun bir süreç gerektiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hazırlıklarına başlanmıştır. 35 senelik turizmciyi bu hallere düşüren, tek hatasız bir şirketin yaptığı tüm yatırımları, masrafları, yıllarını heba eden, memleketini dünyada rezil eden, bu şirkette çalışanların ekmeği ile oynayanlar utansın. (Tüm çalışanların tazminatları son kuruşuna kadar ödenerek işten çıkartılmışlardır..)

Son Yazılar