• Reklam
TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ
AYDIN AĞAOĞLU

AYDIN AĞAOĞLU

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ

02 Nisan 2014 - 12:11

 

Tuik ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Mart 2014 Tüketici Güven Endeksi sonuçlarının, bir önceki aya göre % 5 artış göstermesi, tüketiciler açısından olumlu ve anlamlı olmasına, yüzleri güldürmesine rağmen, tasarrufa her zamankinden fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Geçtiğimiz ay akaryakıt ve motorinde tavan fiyat uygulanmasının  yanı sıra, BDDK’nın 1 Şubat’tan itibaren kredi kartında taksit sınırlaması getiren düzenlemesi ile birlikte harcamalarda meydana gelen azalma ve 28 Mayıs 2014’te yürürlüğe girecek olan yeni Tüketici Kanunu’nun yarattığı pozitif algıların Tüketici Güven Endeksi üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. 

 

Yeni Tüketici Kanunu sayesinde sağlanacak güvencelerden başka, kartla taksitli alışverişe getirilen sınırlamaların da etkisiyle tüketicinin 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi geçen aya göre yüzde 9,6 oranında artmış oldu. Şubat ayında 22 olan endeks, mart ayında 24,1 değerine yükseldi.

 

Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösteriyor olmasına karşılık 30 Mart yerel seçimlerinden sonra özellikle Mayıs ayından itibaren elektrik, su, doğalgaz, akaryakıt gibi temel ihtiyaç ürünlerinde meydana gelebilecek fiyat artış ihtimali göz önünde bulundurularak, tüketiciler tasarrufa her zamankinden daha çok özen göstermelidirler.

 

İki ay sonra hayata geçecek olan 6502 sayılı Tüketici Kanunu uyarınca bankaların tüketicilerden alabileceklere ücretlerin de belirlenecek belli kriterlere bağlanacağına dair BDDK kaynaklarından gelen haberler de tüketici çevrelerinde güven endeksinin yükselmesinde etken olmuştur. Ancak bankaların müşterilerinden alabilecekleri ücretlerle ilgili çalışan komisyonda tüketici temsilcisi olmadığından, bugün hukuka aykırı bulunan bazı ücretlerin de yasal hale getirilmiş bulunabileceğini göz ardı etmemek gerekir.

 

2014 yılı için 846 lira olan asgari ücret, Türk İş tarafından yaptırılan araştırmaya göre Şubat ayında 1.130 lira olarak tespit edilen 4 kişilik ailenin açlık sınırı tutarının ancak % 75’ini karşılamaktadır.

 

Eldeki tüm ekonomik veriler hane halkı bütçelerinde birinci önceliğin tasarrufa verilmesini öngörmektedir.

 

AYDIN AĞAOĞLU / TÜDER GENEL BAŞKANI

Son Yazılar