• Reklam
ADINIZA KAÇ HAT VAR!..
AYDIN AĞAOĞLU

AYDIN AĞAOĞLU

ADINIZA KAÇ HAT VAR!..

24 Mayıs 2013 - 09:15 - Güncelleme: 24 Mayıs 2013 - 23:24

 
 

 

Dolandırıcılara karşı büyük adım..

 

Cep telefonu kullanıcıları artık kendi adlarına habersiz açılmış olan hat olup olmadığını e-devlet şifreleri ile de sorgulayabilecekler. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yaptığı yeni düzenleme ile 02 Ocak 2013 tarihinden bu yana hat-sorgulama.btk.gov.tr adresinde hizmet vermekte olan Mobil Hat Sorgulama Sistemi e-devlet kapısı ile entegre edildi. Bu şekilde, her hangi bir mobil hattı olmayan tüketicilerin de üzerlerine kayıtlı mobil hatları e-devlet kapısı üzerinden sorgulamaları mümkün hale getirildi.

 

Yeni uygulama ile haberleri olmadan kendi adlarına açılmış hatlar yüzünden başı derde giren tüketiciler, artık  herhangi bir gsm operatörüne aboneliği bulunmasa da kendi adlarına açılmış bulunan hat olup olmadığını e-devlet şifreleri ile giriş yaparak sorgulama imkanına sahip oldular.

 

Bu düzenleme ile birlikte, bilgileri dışında abonelikleri olup, olmadığını daha önce sadece cep telefonu hattı aboneliği bulunanlar öğrenebilirken, yeni düzenleme ile e-devlet şifresi olan tüm bireysel kullanıcılar adlarına açılmış hatları öğrenebilecek ve iptal işlemini gerçekleştirebilecektir.

 
 
Vatandaş için ciddi bir sıkıntıydı..

 

Kimlik bilgileri ele geçirilerek açılan hatlar nedeniyle zor günler geçiren, cep telefonu numaralarından yapılan dolandırıcılıklar ve yasa dışı işler yüzünden mağduriyet yaşayan ve aklanmakta zorluk çeken tüketiciler her hangi bir cep telefonu operatörüne abone bulunmadıkları takdirde adlarına açılmış hat olup, olmadığını sorgulayamıyorlardı.
 

BTK’nın e-devlet şifresi olan her vatandaşın bu sorgulamayı yapmasına imkan tanıması ile cep telefonu bulunmayan tüketiciler de artık sorgulama imkanına kavuşmuş oldu.

 
Yeni düzenleme aslında bir zorunluluktan kaynaklanıyordu. Öyle ki, hayatında cep telefonu kullanmamış kişiler; isimlerine açılmış hatlar yüzünden mahkemelerde sürünüyor, kendilerine yapılan haksızlık  yüzünden ciddi mağduriyet yaşıyorlardı. 2013 yılı başında yapılan düzenlemede ise sadece cep telefonu aboneliği bulunanlar adlarına açılmış hatları sorgulayabiliyordu.
 
 
 
Adres: hat-sorgulama.btk.gov.tr;
 

Yeni getirilen düzenleme gecikmiş bir uygulama olmasına rağmen, hiç değilse bundan sonrası için günahsız insanların başının derde girmesini önlemeye yönelik bir tedbirdir. Cep telefonu aboneliği olsun olmasın herkes kendi adlarına açılmış hatları sorgulamalı, bilgisi dışında kendi adına hat açılmışsa, hem Cumhuriyet Savcılığı’na, hem de BTK’ya şikayette bulunmalıdır.

Son Yazılar